Simicskó István: Hamarosan jogszabály születhet a kiskorú sportolók védelmében

120 éves a MOB - az ünnepi közgyűlésen felszólalt Thomas Bach és Orbán Viktor is

2015. 12. 15.
Megosztás

Borkai Zsolt MOB-elnök mellett Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság első embere és Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke is beszédet mondott a Magyar Olimpiai Bizottság alapításának 120 éves évfordulója alkalmából rendezett ünnepi "díszgyűlésen" kedden délelőtt a Hotel Corinthiában.

A születésnapi közgyűlésen ezúttal nem voltak napirendi pontok, a tagság olimpiai bajnokokkal, nemzetközi sportvezetőkkel, külföldi diplomatákkal együtt emlékezett a magyar olimpiai mozgalom dicső 120 esztendejére.

Az esemény elején megemlékeztek az előző közgyűlés óta elhunyt Tordasi Ildikó és Fenyvesi Csaba vívó olimpiai bajnokról, Mészáros György olimpiai ezüstérmes kajakozóról, Várhidi Pál és Kiss Ferenc olimpiai bronzérmes labdarúgóról illetve birkózóról.

A MOB elnöke külön köszöntötte Thomas Bachot, Orbán Viktort, Patrick Hickeyt, az Európai Olimpiai Bizottság elnökét, a NOB tagját; Schmitt Pált a MOB tiszteletbeli elnökét, NOB-tagot; a brazil, a koreai és a japán nagykövetet; Aján Tamást a nemzetközi súlyemelő-, Alisher Usmanovot a vívó-, Marius Vizert a judo-, Kate Caithness-t a curling- és Thomas Weikert-et az asztalitenisz-szövetség elnökét, továbbá a jelenlévő nemzeti olimpiai bizottságok elnökeit, főtitkárait.

Borkai Zsolt beszédében hangsúlyozta, hogy a megnyert 168 olimpiai aranyérem a legsikeresebb nemzetek közé sorolja Magyarországot. "A 295 olimpiai bajnokunk maradandót alkotott, büszkeség, hogy most 156 élő bajnokunkat hívhattuk ide az ünnepi eseményre. Nem mindenki tudott eljönni, de tudjuk, hogy a 102 éves legidősebb bajnokkal, Tarics Sándorral az élen mindannyian velünk vannak."

A MOB elnöke utalt az alapítás időszakára, melyről 1895 decemberében a Pesti Napló is beszámolt. Történeti visszatekintésében elmondta, hogy a magyarok minden ötkarikás játékokon elindultak, ha csak a politika közbe nem szólt, és minden olimpián szólt is a magyar himnusz bajnokaink tiszteletére. "Példaképekben nincs hiány, az örökséget ápoljuk, ez a feladatunk. A címeres mez kötelez! A magyar csapatnak múltja, jelene és jövője is van!"

Borkai Zsolt arról is beszélt, hogy a kormány kiemelt stratégiai ágazatként kezeli a sportot, melynek nagy lehetőséget adott a kiemelt sportágfejlesztés. Utalt az utánpótlássikerekre és a műhelyek, klubok munkájára, mely a jövő zálogát jelentik. "A fiatalok az ifjúsági olimpiákon és az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválokon is maradandót alkotnak, büszke vagyok arra, hogy a következő EYOF-nak épp Győr lesz a házigazdája 2017-ben."

A MOB első embere hangsúlyozta, hogy a 2014. december 8-án elfogadott Agenda 2020 reformprogram teret nyit a gazdaságos olimpiáknak, egyben történelmi esélyt nyújt Magyarországnak.

Borkai Zsolt búcsúzóul azt kívánta a 125. születésnapra, hogy a jeles évforduló mellett sikeres tokiói szereplést és budapesti, 2024-es olimpiai "hangolódást" is ünnepelhessen 2020-ban a Magyar Olimpiai Bizottság. "Három a magyar igazság" - fogalmazott.

A beszédet követően hatperces videoösszeállítás mutatta be a dicső ötkarkás magyar múltat.

Thomas Bach az érzelmeket is kiváltó filmet követően megköszönte, hogy "libabőrös lehetett", illetve a baráti vendéglátást. A sportdiplomata visszatekintett az 1894-es NOB-alapításra, melynek aktív résztvevője volt a magyar Kemény Ferenc, Coubertin báró barátja. Hozzátette: a MOB az egyike az elsők között létrehozott nemzeti olimpiai bizottságoknak.

"Gazdag hagyományai és sikerei vannak a magyar olimpiai mozgalomnak, melynek sportolói több mint 480 medált nyertek a játékok története során, a legtöbbet vívásban" - húzta alá az egykor szintén olimpiai bajnok vívó, aki elmondta, több emlék is köti Budapesthez.

"Hetvenötben vb-t rendeztek, ahol negyedikek lettünk, rá egy évre Montréálban megnyertük csapatban az olimpiát. Kilencvenötben NOB-ülésen jártam a magyar fővárosban, és most húsz év elteltével ismét itt járok."

Bach emlékeztetett: a 120 év óriási bajnokokat adott a sportvilágnak, a magyarok a nehéz időkben is büszkeséggel helyt álltak. Az ötvenes évekre visszaemlékezve utalt Papp Lászlóra, Keleti Ágnesre, a vízilabdázókra és Puskás Ferencre. Méltatta a MOB előző és jelenlegi elnökének, Schmitt Pálnak és Borkai Zsoltnak vívásban illetve tornában mutatott sportteljesítményét, bajnoki címét.

Kiemelte a Magyar Olimpiai Akadémia és a magyar fair play-mozgalom jelentőségét, az olimpiai életpályamodellt, a Magyar Kormány kiemelt támogatását, a MOB és a kormány jó kapcsolatát.

Thomas Bach a budapesti 2024-es olimpiarendezési pályzatról is beszélt. Hangsúlyozta: Magyarország számára az Agenda 2020-ban megfogalmazottak adnak lehetőséget az ötkarikás rendezésre. "A hagyományok szilárd alapokat jelentenek a 2024-es pályázathoz, ami jövőképet ad Magyarországnak!"

A sportvezető kifejtette, hogy a reformprogram az eddigieknél több rugalmasságot ad a pályázó városoknak, az új elgondolás alapján pedig az olimpiának kell alkalmazkodnia a város igényeihez.

"Örülünk Budapest jelentkezésének, ez is azt támasztja alá, hogy az Agenda 2020 célba ért, megvalósulni látszik. Magyarországot, Budapestet szeretettel üdvözöljük a versenyben!" - fogalmazott Thomas Bach.

A NOB elnöke beszéde után Coubertin-díjat adott át Borkai Zsoltnak.

Orbán Viktor miniszterelnök azt hangsúlyozta, hogy Budapest kész megragadni a NOB által teremtett esélyt a 2024-es ötkarikás játékok rendezésére. Kiemelte: a rendezésre pályázó MOB mögött széles a nemzeti összefogás, ezért ez "össznemzeti ügy", a kormány pedig mindenben támogatja a testületet. A kormányfő kifejtette, hogy az Országgyűlésben 80, a Fővárosi Közgyűlésben 90, a MOB-ban pedig 100 százalékos támogatottsága volt a kandidálásnak.

"Magyarország azt vallja, hogy a sport mindig fontosabb bármilyen politikai érdeknél, ezért soha nem válhat politikai küzdelmek színterévé, a kormány pedig ebben a szellemben támogatja a pályázatot."

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az olimpia a tiszta és sportszerű versenyt hirdeti, amelyben minden nemzet egyenlő eséllyel indul. Elismerését és köszönetét fejezte ki a NOB-nak azért, hogy "ez az elv ma már nemcsak a sportpályákon, hanem az olimpiarendezésért kiírt versenyben is érvényesül."

Orbán Viktor úgy fogalmazott: a NOB által tavaly decemberben elfogadott, az olcsóbb és gazdaságos olimpiákat előirányzó Agenda 2020 reformprogramot úgy értelmezi, hogy az "karnyújtásnyira hozta azt az álmot, amely egyidős a MOB-bal, azaz azt, hogy 2024-ben Budapesten lobbanjon fel az olimpiai láng." Hozzátette, hogy az Agenda 2020 teret enged azoknak a városoknak, amelyek eddig csak minimális eséllyel szállhattak versenybe a rendezésért a hatalmas és erős metropoliszokkal szemben.

"Történelmi ez az esély, Budapest pedig kész élni vele" - mondta a kormányfő.

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy Budapest sokszínű, biztonságos város, mely új település lehet az olimpia térképén; a budapesti rendezés esélyt adhatna a közép-európai régió számára is. "A magyar főváros ma a legsikeresebb közép-európai nagyvárosok közé tartozik" - húzta alá.

Orbán Viktor azt is elmondta, a közeljövőben több jelentős világversenynek ad otthont Magyarország: 2017-ben Budapesten és Balatonfüreden FINA vízes vb-t, a fővárosban judo vb-t, Győrben EYOF-ot, 2019-ben Szegeden kajak-kenu vb-t rendeznek, 2020-ban pedig a labdarúgó Eb mérkőzésének is otthont adunk.

A NOB 2017-ben, Limában jelöli ki a 2024-es olimpia házigazdáját; Budapesttel Los-Angeles, Párizs és Róma van versenyben.

Az ünnepi eseményeket és egyben Thomas Bach budapesti látogatását nemzetközi sajtótájékoztató zárta.

A sajtóeseményen Borkai Zsolt kifejtette, büszke a magyar sportolóknak az olimpiákon eddig elért sikereire, de fontos az is, hogy megfelelő jövőképet tudnak a fiatalok elé állítani, és reméli, ennek hatására sokan kezdenek majd sportolni az országban.

A MOB elnöke kérdésre válaszolva elmondta, sajnálja a női kézilabda-válogatott kiesését, mert úgy gondolja, az olimpiai küldöttség akkor teljes, ha az egyéniek mellett a csapatsportágak is képviseltetik magukat benne.

Thomas Bach összegzésként eredményesnek és sikeresnek nevezte kétnapos budapesti látogatását. Aláhúzta, hogy a magyar fővárosnak érdekes és erős pályázata van a 2024-es olimpia rendezésére. "A rajtvonalnál vagyunk, kemény, hosszú verseny indul. Budapestnek nagyon erős pályázata van, de a többi városnak is" - hangsúlyozta, majd hozzátette, minden vároa a maga arcára "szabja" az Agenda 2020-at.

Újságírói kérdésre a NOB-elnök kifejtette, a riói vizet folyamatosan tesztelik, és biztos benne, hogy az olimpia kezdésére a WHO előírásainak az meg fog felelni.

A díszgyűlésen a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum olimpiatörténeti tárlatát is megtekinthették a jelenlévők.

Thomas Bach kétnapos budapesti látogatása során járt a MOB székházban, ahol tárgyalt a MOB vezetőivel, részt vett a Vasas utánpótláskorú sportolóinak edzésén a pasaréti Kovács Pál Vívócsarnokban, illetve a MOB 120 éves fennállása alkalmából rendezett operaházi gálán, majd díszközgyűlésen.

(MOB/VF, fotó: MOB/Szalmás Péter, videó: kormany.hu, MOB/BL)