470-es hajóosztályban versenyben az olimpiai kvótáért

470-es hajóosztályban versenyben az olimpiai kvótáért

2019. 08. 05.
Megosztás

Jól kezdett Japánban, a 470-es vitorlás hajóosztály olimpiai kvalifikációs vb-jén a Gyapjas Balázs, Gyapjas Zsombor duó. Rasovszky Kristóf megszerezte hetedik világkupa-győzelmét. Hosszú Katinka három arannyal gazdagította világkupa-éremkollekcióját. A birkózók győzelmekkel hangoltak a lengyel és német nagydíjon a szeptemberi olimpiai kvalifikációs vb-re. U23-as és junior kajakosaink 10 aranyat lapátoltak össze a korosztályos világbajnokságon. Férfi kézilabdázóink a tokiói kvótához csak a jó Eb-szereplésben reménykedhetnek. Röplabdában hat női olimpiai kvóta kelt el.

Vitorlázás. Két futam után az olimpiai kvótát érő második helyen áll a Gyapjas Balázs, Gyapjas Zsombor duó a vitorlázók 470-es világbajnokságán. A Japánban, Enosimában zajló vb-n az 51 hajót számláló mezőny két csoportban szállt vízre. A tavaly junior vb-bronzérmes magyar kettős előbb a hetedik, majd az első helyen ért célba, ezzel összetettben a második helyet foglalja el. Az olimpiai kvalifikációs vb-n négy tokiói hely talál gazdára. A tavalyi vb-n nyolc nemzet párosa jutott kvótához (Ausztrália, Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Új-Zéland, Spanyolország, Svédország, Egyesült Államok). Gyapjasék akkor a 16. helyen végeztek, a nemzetek közötti sorrendben a tizenegyedikek voltak. Tokióban a férfi 470-eseknél 19 vitorlás indulhat.

A 470-es hajóosztály vb-eredményeit itt követhetik nyomon.

A vitorlázóknál már tokiói kvótás Finndingiben a világbajnok Berecz Zsombor, Laser Standardban Vadnai Benjamin, Laser Radialban pedig Érdi Mária.



Nyíltvízi úszás. Rasovszky Kristóf arany-, Olasz Anna bronzérmet szerzett a világkupa-sorozat kanadai versenyén. A 22 éves olimpiai kvótás Rasovszky szoros csatában kevesebb, mint 2 másodperccel az olasz Dario Verani előtt csapott a célba a Lac-Mégantic városában megrendezett 10 kilométeres viadalon. A kvangdzsui világbajnokság 5 kilométeres versenyében győztes Rasovszky – aki a szakág történetének első vb-aranyát nyerte – sorozatban a harmadik, pályafutása során már a hetedik világkupa-viadalán diadalmaskodott. A mostani kiírásban a versenyek felét megnyerte, így jelentős az előnye összetettben.

A nők hasonló távú versenyében Olasz Annát két olasz, a két évvel ezelőtti balatonfüredi világbajnokságon ezüstérmes Arianna Bridi, és a legutóbbi vb-n, illetve az olimpián második Rachele Bruni előzte meg.

Úszás. Az elmúlt héten befejeződött kvangdzsui világbajnokságról az úszóvilág jelentős része a japán főváros felé vette az irányt, hogy megkezdje a három részből álló világkupa-sorozat első turnusát: Ázsiában Tokiót követően augusztus 8. és 10. között a kínai Csinan városában rendeznek versenyt, majd augusztus 15. és 17. között Szingapúrban csapnak össze a legjobbak. A második szakasz október 4. és 6. között a budapesti Duna Arénában indul, öt nappal később pedig Berlinben folytatódik. A harmadik részben Kazany (november 1-3.) és Doha (november 7-9.) látja vendégül az úszókat.

Hosszu Katinka a három versenynap alatt új világkupacsúccsal, 4:32.30 perces idővel nyerte meg a 400 méteres vegyes számot. A rövidebb távon, 200m vegyesen csak két századmásodperccel maradt el saját világkupacsúcsától (2:08.61). A háromszoros olimpiai bajnok 200 méter pillangón 2:07.10 perces eredménnyel győzött, ugyanebben a számban Jakabos Zsuzsanna 2:08.86-tal lett harmadik. Férfi 200 gyorson Kozma Dominik a régi világkupacsúcson (Daniel Smith, 1:46.50) belül úszott (1:45.77), de így is „csak” második lett, mert a litván Danas Rapsys három századdal (1:45.74.) megelőzte. Szabó Szebasztián(23.11) 50 pillangón egyetlen századdal kapott ki a világcsúcstartó ukrán Andrij Govorovtól. 100 méter pillangón 51.67 másodperces teljesítménnyel lett harmadik.


Birkózás. Remekeltek a magyar birkózók Lengyelországban és Németországban. Előbbi helyszínen a 2019-es Európa-bajnok, Barka Emese, utóbbin pedig a vb- és Eb-győztes Korpási Bálint szerzett aranyérmet. A szeptemberi kazahsztáni olimpiai kvalifikációs világbajnokságra készülő magyar válogatottak közül a nők és a szabadfogásúak Varsóban a Lengyel Nagydíjon, illetve a Ziólkowski-emlékversenyen, a kötöttfogásúak pedig Dortmundban a Német Nagydíjon szerepeltek – méghozzá kiválóan. A hölgyek közül az idei Európa-bajnok Barka Emese (57 kg) négy szép győzelemmel állhatott a dobogó tetejére, szabadfogásban Olejnik Pavlo (97 kg) ezüst-, Tóth Bendegúz (92 kg) bronzérmes lett. A kötöttfogásúak közül a vb- és Eb-győztes Korpási Bálint (72 kg) megnyerte a Német Nagydíjat, a junior és U23-as Eb-első Lévai Zoltán (77 kg) csak az olimpiai, világ- és Európa-bajnok orosz Vlaszovtól kikapva második, Fritsch Róbert (72 kg), Szabó László (82 kg) és Lám Bálint (130 kg) pedig harmadik lett.


Kajak-kenu. A romániai Pitestiben megrendezett ifjúsági és U23-as magyar válogatott az idei utánpótlás-világbajnokságon 10 arany-, 6 ezüst- és 5 bronzérmet szerzett, ezzel toronymagasan megnyerte az éremtáblázatot. Két arannyal kezdtük a pénteki döntőket: előbb a Szellák Szabina, Rendessy Eszter, Kőhalmi Emese, Csikós Zsóka ifi K4-es nyert 500 méteren, majd Redl András (fenti képünkön) ifi K1 1000 méteren győzött hatalmas fölénnyel. A következő magyar aranyérem Zupkó Vanda nevéhez fűződött, aki ifi K1 1000 méteren gyakorlatilag végig vezetve nyert. Nem volt azonban még vége ezzel a magyar aranyesőnek, az U23-as korosztályban a Koleszár Mátyás, Németh Viktor kajak páros ugyancsak nagyon magabiztos győzelmet aratott a leghosszabb távon.
Szombaton a tavalyi győzelme után ismét bajnoki címet szerzett K-1 200 méteren a 20 éves Lucz Anna az U23-asok között. A befejező versenynapon az 500 méteres döntők során öt világbajnoki címet szereztek versenyzőink. Aranyérmes lett ifi kajak egyesben Kőhalmi Emese, Redl András, valamint az U23-as mezőnyben Pupp Noémi. Kőhalmai Emese ráadásul duplázott, hiszen nyerni tudott Rendessy Eszterrel párosban, és ez a bravúr összejött az u23-asok között a Biben Karina, Bakó Olga duónak is, akik ezzel megvédték világbajnoki címüket.

A korosztályos kajak-kenu-vb magyar érmesei:

U23
Arany (4): K2 1000 m (Koleszár Mátyás, Németh Viktor), Lucz Anna (K1 200 m), Pupp Noémi (K1 500 m), K2 500 m (Biben Karina, Bakó Olga)
Ezüst (3): Pupp Noémi (K1 1000 m), Bragato Giada (C1 500 m), K4 500 m (Kiss Blanka, Pupp Noémi, Sólyom Dóra, Katrinecz Rita)
Bronz (3): Varga Ádám (K1 1000 m), K4 500 m (Béke Kornél, Varga Ádám, Németh Viktor, Koleszár Mátyás), C2 500 m (Bragato Giada, Kisbán Zsófia)

Ifjúsági
Arany (6): K4 500 m (Szellák Szabina, Rendessy Eszter, Kőhalmi Emese, Csikós Zsóka), Redl András (K1 1000 m), Zupkó Vanda (K1 1000 m), Kőhalmi Emese (K1 500 m), Redl András (K1 500 m), K2 500 m (Kőhalmi Emese, Rendessy Eszter)
Ezüst (3): K2 1000 m (Őry Zsombor, Erdélyi Tamás), K4 500 m (Opavszky Márk, Szendy Maximilián, Tamási Zsombor, Vajda Bence), C2 500 m (Gönczöl Laura, Opavszky Réka)
Bronz (2): C2 200 m (Gönczöl Laura, Opavszky Réka), K1 200 m (Rendessy Eszter)


Kézilabda. A Peruban zajló Pánamerikai Játékok elődöntőjében Brazília három gólos vereséget szenvedett Chilétől az elődöntőben. Ez az eredmény azt jelenti, hogy a világbajnokságon a magyar válogatott előtt 9. helyen végzett brazilok a kontinens jogán már nem tudják kiharcolni az olimpiai részvétel jogát, a magyar csapat a vb-n elért 10. helyével pedig már nem juthat el az olimpiai selejtezőre, az egyetlen esélyt így a januári Európa-bajnokság jelenti, de ahhoz már nagy bravúrra lenne szükség.

Az olimpiai kvalifikációs tornán való induláshoz a vb-n előttünk végzett csapatok közül a Pánamerikai Játékokat Braziliának, az Afrika Bajnokságot Egyiptomnak, a januári Európa-bajnokságot pedig a vb-n előttünk végzett 1-7. helyezett valamelyik nemzetnek kellett volna megnyernie. Ez a feltétel már nem teljesülhet.

A mieink számára így csak a januári Európa-bajnokság kínál esélyt, mégpedig kétfélét:

  • olimpiai kvótát szerzünk, ha Európa-bajnokok leszünk 2020-ban; vagy Eb-ezüstérmesek úgy, hogy a döntőben Dániától kapunk ki.
  • a 2020 eleji Eb-n bekerülünk azon két csapat közé, amely a vb-n még nem szerzett olimpiai selejtezős helyet – Európa mint legerősebb kontinens ezt a két plusz selejtezős helyet kapja.


A január 9-től 26-ig tartó Európa-bajnokságot Ausztria, Norvégia és Svédország közösen rendezi A hat 4 nemzetet felvonultató selejtező csoport első két helyezettje jut tovább a középdöntőbe. A két hat csapatos középdöntős csoport első két helyezettje mérkőzhet a döntőbe jutásért.

A magyar csapatnak már a csoportból való továbbjutáshoz is komoly erőfeszítésre lesz szüksége, ugyanis két válogatottat kell megelőznie a dán, izlandi, orosz trióból. A folytatásban a B-csoportból biztosan két olyan csapat jut tovább, amely még nem rendelkezik olimpiai selejtezős hellyel, hozzájuk jön még az A-ból egy harmadik.

Tokióban 12 női és 12 férfi csapat szerepelhet. A férfiaknál ott lesz a házigazda Japán, a világbajnok Dánia, valamint a négy kontinensbajnok, a hat továbbjutó a 2020. április 16–19. között rendezendő olimpiai selejtezőből – ezen három csoportban egyaránt négy csapat küzd, csoportonként kettő szerez kvótát.

A férfi Európa-bajnokság selejtező csoportjai:
(vastag betűvel szedve a már biztos olimpiai kvalifikációs torna résztvevők, Dánia már olimpiai résztvevő)

A-CSOPORT (Graz): Horvátország, Fehéroroszország, Montenegró, Szerbia
B-CSOPORT (Bécs): Csehország, Észak-Macedónia, Ausztria, Ukrajna
C-CSOPORT (Trondheim): Spanyolország, Németország, Lettország, Hollandia
D-CSOPORT (Trondheim): Franciaország, Norvégia, Portugália, Bosznia-Hercegovina
E-CSOPORT (Malmö): Dánia, Magyarország, Izland, Oroszország
F-CSOPORT (Göteborg): Svédország, Szlovénia, Svájc, Lengyelország
A két középdöntőben:
1 csoport: A, B, C csoportból 2-2 válogatott
2 csoport: D, E, F csoportból 2-2 válogatott


Röplabda.
Hat válogatott biztosította részvételét a jövő nyári tokiói olimpia női röplabdatornáján. A csütörtöktől vasárnapig lejátszott interkontinentális olimpiai selejtezőkből – hat csoportban összesen 24 válogatott küzdött a kvótákért – a világbajnok szerb (a képen), a vb-ezüstérmes olasz, az olimpiai címvédő kínai, a Rióban bronzérmes amerikai, a kétszeres ötkarikás aranyérmes brazil, valamint az orosz válogatott jutott ki a tornára. A japán válogatott házigazdaként alanyi jogon tagja a 12 csapatos mezőnynek, a maradék öt hely a jövő januári kontinentális selejtezőkön talál gazdára. A magyar válogatottnak csekély az esélye, hogy az európai erőviszonyokat tekintve részt vehessen a kontinentális kvalifikációs tornán.

(MOB-összefoglaló, fotók: hunsail.hu, MUSZ/Derencsényi István, MUSZ Facebook, birkozoszov.hu, kajakkenusport.hu, cbhb.org.br/, pennews.net)