92 magyar aranyérem az olimpiatörténeti kiállításon

92 magyar aranyérem az olimpiatörténeti kiállításon

2021. 10. 04.
Megosztás


Az utolsó héten is szenzációs relikviákkal szolgál az olimpiatörténeti kiállítás. Annak, aki még szeretné megtekinteni a Világraszóló Bajnokaink című interaktív olimpiatörténeti kiállítást, igencsak igyekeznie kell, mert nagyon közeleg a záróra. Ha az illető a vastag vendégkönyvbe is szeretné bejegyezni a gondolatait, jobb ha nem halogatja a látogatást, mert a hatalmas vendégkönyvben már csak egy-két oldal maradt szabadon. A kiállítás szervezői törekedtek rá, hogy hétről hétre valamilyen újdonsággal frissítsék a tárlatot, ezzel is kedvezve az olimpiabarát közönségnek és az iskolák tanulóinak, akik szinte seregekben özönlötték el az 1000 nm2-es csarnokot. Arra, hogy 92 magyar olimpiai aranyérem egyetlen kiállításon megtekinthető lett volna, minden bizonnyal még nem volt példa...

Dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár is felkereste a kiállítást és elragadtatással szólt valamennyi szekcióról, nem is beszélve a lézerpisztolyos lövészetről, mely állomásnál családja tagjaival együtt hosszan időzött és közben szorgalmasan gyűjtögette a találatokat. A kiállított kalapács súlyának megismerése is újdonságot jelentett. Dobor Dezső kurátor megismertette őt a 302 olimpiai bajnok történetét feldolgozó digitalizált világgal és a vitrinek tárgyainak egyedi történeteivel.

Az olimpiai ezüstérmes úszó államtitkár a vendégkönyv még üresen levő oldalainak egyikén többek közt ezzel a gondolattal búcsúzott: „a kiállítással közelebb kerültünk a múlthoz, ezáltal átadhatjuk mindazt a sikert, amely meghatározza a jövő eredményességét."

Eljött a legutolsó hét, s még mindig több új, közönségvonzó elem bevetésével készül a záró, a 12. hétre a Világraszóló bajnokaink interaktív olimpiatörténeti kiállítás a Millenáris Parkban. Így például hétfőtől látható Martinek János egyik szöuli aranya is. Az eddig is bemutatott, Kozma István 1968-as aranya mellé kiállításra kerül a nehézsúlyú birkózó világklasszis 1964. évi tokiói aranyérme is, mely eddig a tokiói magyar nagykövetség vendégeit kápráztatta el. A kettő együttes szerepeltetése igazi ritkaság. Külön vitrinben, mely Az elsőtől az utolsóig... címet viseli bemutatásra kerül a legelső, a 125 évvel ezelőtti, Hajós Alfréd olimpiai győzelmének eredeti érme, valamint mellette az eddigi utolsó magyar olimpiai arany is megjelenik a tokiói női kajaknégyes utolsó beülőjében szerepelt Bodonyi Dórának köszönhetően. Így összesen 92 magyar olimpiai bajnoki aranyérem vált láthatóvá az olimpiatörténeti kiállításon.

MOBK/Dobor Dezső; fotó: Róth Tamás)