A 70 éves tatai edzőtábort ünnepelték

A 70 éves tatai edzőtábort ünnepelték

2021. 12. 14.
Megosztás


Noha 1948 óta működik, hivatalosan 1951-ben adták át a tatai edzőtábort. A magyar élsport, az olimpiai család egyik szentélye, alma mátere. A két születési évet már számos alkalommal megünnepelték. 2021-ben 70 esztendős, az edzőtábor idén még nyílt napokat is tartott a „civileknek”. Ezúttal Tata önkormányzata tartott előadásokkal, olimpiai érmesek visszaemlékezéseivel, archív híradós videókkal színesített megemlékezést november 14-én az edzőközpont melletti Angolparkban, a Pálma rendezvényházban.

Az edzőtábor az 1948-as londoni olimpia előtt fogadott először sportolókat (a MOB elnöke ekkor Sebes Gusztáv), mivel – a krónikák szerint – igen hasonló a klímája a londonihoz. Az építkezések, fejlesztések 1951-ben olyan szintre kerültek (a MOB első embere Hegyi Gyula), hogy megtarthatták a hivatalos átadóünnepséget is. A hetven év alatt 14 igazgató irányította a létesítményt. A kezdeti években jelentős érdemei voltak Kocsis Mihálynak (1958-ig), de irányította a mostani eseményt is szervező és moderáló Tompa Andor (2009 és 2015 között) is, ma az edzőtábort az egykori kajakozó Kovách Ákos vezeti.

Az ünnepi fórum résztvevőit a vendéglátók nevében Michl József polgármester, majd az olimpiai család részéről dr. Bukta Zsuzsanna, a Magyar Olimpiai Akadémia (MOA) elnöke köszöntötte.

A városvezető nagy megtiszteltetésnek nevezte, hogy a település a magyar sport egyik szentélyének adhat otthont, amiben a nemzet legkiválóbb sportolói készülnek versenyről-versenyre. „Sok éményt és örömöt ad; Isten éltessen mindenkit, akinek bármilyen köze van ehhez az ügyhöz” – fogalmazott Michl József.

Dr. Bukta Zsuzsanna a MOB és a MOA nevében mondta el üdvözlő gondolatait. Emlékeztetett, hogy az edzőtábor az edzéslehetőségek mellett konferenciáknak, olimpiai vándorgyűléseknek is rendszeresen otthont ad, és egyben köszönetet mondott, amiért mindíg nagyon szívélyes a vendéglátás.

A megemlékezés egy ötvenes évekbeli filmbejátszással kezdődött, amiben több sportágra kiterjedően mutatták be az edzőtábor akkori mindennapjait. A videó után két korábbi igazgató, Reining István és Horváthy Lóránt beszélt a 80-as, 90-es, kétezres évekről, a szépségekről és a fenntartói-működtetői nehézségekről.

Tabi Norbert történész-politológus, az ELTE doktorandusza Puskás Öcsiék hatása a magyar mindennapokra az '50-es években címmel tartott előadást, ismertetve az Aranycsapat sikertörténetét. Rigó Balázs történész, Tata alpolgármestere pedig az ötvenes évek sportpolitikáját mutatta be az 1955-ös tatai sportértekezlet apropójából.

A megemlékezés kedves pillanatai voltak, amikor a magyar sport legendái emlékeztek vissza az edzőtáborban eltöltött időkre. Sákovicsné Dömölky Lídia olimpiai bajnok vívó, dr. Kamuti Jenő olimpiai ezüstérmes vívó, a Nemzet Sportolója, valamint Fábián László és Martinek János olimpiai bajnok öttusázó évtizedekig készült Tatán, ebből az időszakból villantottak fel sztorikat, megélt történeteket.

Az eseményen több korábbi és jelenlegi sportvezető is részt vett, köztük Győr Béla, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára.

(MOB/Vasvári Ferenc; fotó: MTI/IllyésTibor, Molnár Edit, Pálvölgyi Ferenc, Csépány Sándor, Farkas Tamás, Földi Imre, MOB/VF)