Világkupaérmek vitorlázásban, sportlövészetben - hétvégi összefoglaló

2017. 06. 12.

A hétvégén vitorlázásban és sportlövészetben világkupán, vízilabdában női világligadöntőben, kézilabdában női vb-selejtezőn, úszásban a Mare Nostrum sorozat első állomásán több jó eredményt elérve szerepeltek sportolóink.

A riói olimpikon vitorlázó Berecz Zsombor (a képen) ezüstérmet nyert Finndingiben a spanyolországi Santanderben rendezett világkupa-döntőn. Az éremfutamot megelőzően már csak három versenyzőnek volt esélye a végső sikerre. Közülük a brit Ben Cornish az ötödik, Berecz a hetedik, az egykori világbajnok Ed Wright pedig az utolsó, tizedik helyen futott be. Ezzel Cornish pontszámban beérte a magyar vitorlázót, aki ugyan három futamot is megnyert a tízből, míg Cornish csak egyet, de a szabályok szerint holtverseny esetén az éremfutam befutási sorrendje dönt, így a brit nyakába került az aranyérem, a tavaly Európa-bajnok Berecz pedig második lett. A hajóosztály világbajnokságát szeptember elején Balatonföldváron rendezik.

A riói olimpián légpuskában 13. helyen végzett Péni István ezúttal is a légpuskás számban szerzett pénteki bronzérmét követően vasárnap kilencedik lett a kisöbű szabadpuska fekvő számban a gabalai sportlövő-világkupaversenyen. Utóbbi versenyszám most került ki a 2020-as tokiói olimpia programjából.

Női vízilabda-válogatottunk a sanghaji világligadöntőben a vasárnapi bronzmérkőzésen 9-7-re kikapott Oroszország csapatától. A magyar együttes a negyedik helyezéssel 25 ezer dollár pénzdíjat kap. A magyar együttes 2005, 2010 és 2013 után negyedik alkalommal zárt a negyedik helyen a világligában.

„Az utolsó két mérkőzés kivételével minden a várakozásainknak megfelelően alakult. Benne volt a pakliban, hogy a végére egy kicsit elfáradunk. Embert próbáló feladat volt ez a torna, a játékosok fejben és fizikálisan is elfáradtak. Tudtuk, hogy az oroszok mit fognak játszani, de a passzaink többször is rosszul sikerültek, ezt pedig kihasználták. Ha frissebbek lennénk, nyilván ez is másként alakult volna" - nyilatkozta Bíró Attila szövetségi kapitány az M4 Sportnak.

Monacóban, a Mare Nostrum elnevezésű nemzetközi úszóverseny-sorozat első állomásán Cseh László és Hosszú Katinka két-két aranyérmet nyert. Cseh 200 méter pillangón (1:57.52 perc) és 200 méter vegyesen (2:02.07) sem talált legyőzőre, utóbbi számban nem sokkal mögötte másodikként csapott célba Grátz Benjámin (2:02.49). A háromszoros olimpiai bajnok Hosszú 400 méter vegyesen a szám világcsúcstartójaként magabiztosan diadalmaskodott (4:34.12), míg 200 méter háton második (2:09.37), 200 méter gyorson pedig harmadik (1:58.53) lett.

Hosszú a vasárnapi folytatásban szenzációs időeredménnyel nyert 200 méter vegyesen. A háromszoros olimpiai bajnok magyar versenyző 2:08.49 perces ideje kevesebb mint két és fél másodperccel (2:06.12 perc) marad el a 2015-ben Kazanyban felállított világrekordjától, ez pedig 33 nappal a hazai rendezésű világbajnokság előtt – ráadásul az úszóversenyek csak július 23-án kezdődnek – rendkívül erős időt jelent. Különösképpen annak tekintetében, hogy Hosszú ezt az eredményt a nap zárásaként úszta úgy, hogy előtte 200 méter pillangón (2:08.69) és 100 méter háton (1:00.47) is bronzérmet szerzett. Az Iron Lady nyakába szombaton mindhárom fajta éremből egyet-egyet akasztottak.

Cseh László szombati két sikerét követően ezúttal egy ezüstérmet szerzett, az egriek 31 éves klasszisa 100 méter pillangón (52.35) lett második. A szombati nyitónap még egy magyar érmet hozott, Földházi Dávid 100 méter háton végzett harmadikként (55.98).

A Mare Nostrum-sorozat második viadalát kedden és szerdán Barcelonában, a harmadikat pedig szombaton és vasárnap Canet-en-Roussillonban rendezik.

Kézilabda-vb-selejtezőn a magyar női válogatott 28-19-re nyert a Szlovákia elleni debreceni találkozón. A visszavágót szerdán 18 órától a pozsonyi Ondrej Nepela Arenában rendezik. A párharc győztese kijut a decemberi németországi világbajnokságra. A házigazda németeken kívül már Norvégia, Dánia, Hollandia, Franciaország, Angola, Tunézia, Kamerun, Japán, Kína, valamint a Koreai Köztársaság együttese biztosította részvételét a vb-n.

A 1990-es évek óta nem gyűlt össze annyi szörfös a Balatonon, mint a hétvégén rendezett Szuper Kupa nemzetközi versenyen. A kétnapos balatonfűzfői viadalon több mint 70 szörfös vett részt. Az év első nemzetközi megmérettetése kiváló felmérőnek bizonyult a szervezők és a versenyzők részéről is a szeptember 4. és 9. között Balatonfüreden sorra kerülő Raceboard Európa-bajnokságra. Gádorfalvi Áron magabiztosan győzött osztályában, jelezve, hogy az ősszel éremesélyesnek számít az Eb-n. A hatszoros olimpikon a hatból öt futamot megnyert a 35 indulót számláló Raceboard-mezőnyben.

A Raceboard osztály egy igen bő kategória, amibe beletartozik a jelenlegi és a korábbi olimpiai osztály is, így természetesen RSX olimpiai felszereléssel is lehet majd indulni a hazai rendezésű Európa bajnokságon.

A hétvégi sikerekhez tartozik egy fiatal magyar teniszező Roland Garroson elért győzelme is. Piros Zsombor párosban a spanyol Nicola Kuhnnal az oldalán első kiemeltként a Vasil Kirkov, Danny Thomas amerikai kettőst győzte le 6:4, 6:4-re Párizsban. Pirosnak ez a második korosztályos Grand Slam-sikere, miután januárban egyéniben az Australian Openen sem talált legyőzőre.

Itthon több sportágban rendeztek országos bajnokságot.

Öttusában Budapesten a férfiak bajnoki címét Kasza Róbert tavalyi győzelmét megvédve szerezte meg. A harmadik helyen a sérülés után idén először versenyző londoni olimpiai bronzérmes Marosi Ádám végzett. A nők versenyén a riói olimpikon, világbajnok Kovács Sarolta diadalmaskodott.

Atlétikában, Székesfehérváron riói olimpikonjaink közül többen is jó teljesítménnyel szerezték meg a bajnoki címet. A 110m gát döntőjében kétszer is klasszis eredményt futott az Eb-ezüstérmes Baji Balázs, aki 13,29 mp idővel – az ob-k történetének eddigi legjobbjával védte meg címét.

Súlylökésben tizenkettedik bajnoki címét nyerte Márton Anita. A háromszor is 18 méter felett teljesítő olimpiai bronzérmes atlétanő 18,55 méteres eredménnyel védte meg címét. „A riói olimpia előtt is hasonló eredményeim voltak, és ez a 18 és fél méter körüli dobás volt a célunk a római Gyémánt Liga-versenyen és az ob-n is – nyilatkozta a bajnoknő. - Talán csak azért van némi hiányérzetem, mert a sorozat viszont kicsit stabilabb lehetne… Szóval, van még mit csiszolgatni, de az is tény, hogy nem lehet háromszázhatvanöt napon át csúcsformában versenyezni. Most nem vagyunk elégedetlenek ezekkel az eredményekkel sem, mert a világbajnokságra élesítünk formát.”

A férfi kalapácsdöntőben a már idei vb-szinttel rendelkező olimpiai- és Európa bajnok Pars Krisztián és a junior világbajnok, huszadik évében járó Halász Bence (a képen) versenyéből az U23-as éveit most kezdő Halász Bence került ki győztesként. A végeredmény már a második sorozatban kialakult, a sérülés-problémákkal küzdő Pars Krisztián 74,85-öt, Halász Bence 75,32 métert ért el. „Bíztam benne, és gondoltam is rá, hogy bajnok lehetek, de még mindig furcsa kimondani, hiszen nem akárkivel kellett megküzdenem érte, hanem a példaképpel, az olimpiai bajnok Pars Krisztiánnal - nyilatkozta az idei bajnok a verseny után. - Ha egy másik nap versenyzünk, lehet, hogy ő végez előttem. Kicsit izgultam, pedig nem volt rajtam nagy nyomás, hiszen már azzal is elégedett lettem volna, ha ekkora dobással, 75.32-vel a második helyen végzek.”

Ketten értek el hatvan méter feletti eredményt a férfi diszkoszvetők közül; győzött 63,06 méterrel az olimpiai ezüstérmes Kővágó Zoltán. A női versenyt idén is Márton Anita nyerte (56,88 m). Távolugrásban az egyéni csúcsot elért hétpróbázó olimpikon Krizsán Xénia (626 cm) elérve második lett.