Heti összefoglaló: az olimpiai kvótás Berecz Zsombor lett a finn hajóosztály Európa-bajnoka

2020. 09. 07.

Berecz Zsombor nyerte a lengyelországi Gdyniában megrendezett Finn dingi Európa-bajnokságot, így a világbajnoki címe után, immáron a kontinens legjobbjának is mondhatja magát. Öt férfi és egy női triatlonistánk indult a hamburgi világbajnokságon, ahol Bicsák Bence egy másodperccel honfitársa Lehmann Csongor előtt a 14. helyen ért a célba. Fucsovics Márton a 32 között búcsúzott a US Open 3. fordulójában. Valter Attila nyerte a Tour de Hongrie-t. Sidi Péter a berlini nemzetközi fedett pályás versenyen az alaperedményével beállította, a döntőben pedig túlszárnyalta a világcsúcsot.

Vitorlázás. Miután a nemzetközi osztályszövetség törölte az októberre tervezett Finn Gold Cupot, így az Eb maradt a finnesek egyetlen nagy nemzetközi versenye 2020-ban. Gdyniában 27 nemzet 70 vitorlázója indult; egy mezőnyben a felnőtt, az U23-as és a 40-en túli masters versenyzők. Továbbá lehetőség nyílt a tengerentúli versenyzők számára is a részvételre.

Eddig 19 olimpiai kvóta kelt el a 2018. évi vb-n és a 2019 évi versenyeken. A kvótások közül 10-en választották az Eb-n való részvételt. Zsomboron kívül, a svéd Max Salminen, a holland Nicholas Heiner, a kanadai Tom Ramshaw, az argentin Facundo Olezza, a brit Giles Scott, a török Alican Kaynar, a görög Ioannis Mitakis, a mexikói Juan Pérez és a venezuelai Andres Lage.

Berecz Zsombor a megrendezett 10 futamból nyolc alkalommal a legjobb tíz között ért a célba, így egyedül a hatodik futamban elért tizenkettedik pozíció, valamint a már tét nélküli záró 10. futamban elért 24. helyezése volt, ami gyengébbre sikerült. Utóbbit ráadásul a végelszámolásnál ki is ejtette. Az egyes futamhelyezései a következők voltak: 4., 10., 7., 2., 3., 12., 4., 3., 8., és legvégül a tét nélküli záró futamban elért 24.hely, ami tehát kiesett. Végül 53 ponttal zárta a kontinensviadalt, amivel megszerezte az Európa-bajnoki címet.

Berecz Zsombor 2018-ban lett világbajnok, tavaly pedig megnyerte az olimpia tesztversenyét. Olimpiai kvótát is szerzett az elhalasztott tokiói ötkarikás játékokra, ahol nagy esélye van arra, hogy érmet szerezzen a magyar vitorlássportnak, amire eddig egyszer volt példa, 1980-ban a Detre testvéreknek köszönhetően.

„Nem lehet szavakba önteni azt a boldogságot, amit érzek. Elképesztően nehéz verseny volt, nagyon koncentráltan kellett vitorlázni az összes futamban. Annak köszönhetem a sikert, hogy a legkiegyensúlyozottabban tudtam a jó eredményeket szállítani. Izgalmas verseny volt, ráadásul a körülmények is nagyon nehezek voltak. Kicsit olyan volt, mint amikor Agárdon versenyzünk. Hatalmas hullámok és forgolódó szél. Körülbelül hatvan évesnek érzem magam, annyira elfáradtam. Fizikailag is rendkívül megterhelő versenyen vagyok túl. Mindegy, a lényeg, hogy Európa-bajnok vagyok, így a világbajnoki cím után ezt a célkitűzésemet is elértem” – mondta nagyon boldogan Berecz Zsombor. Az olimpiai kvótás hozzátette: „az utolsó futam már tét nélküli volt. Edzésnek fogtam fel és úgy mentem körbe a pályán, hogy senkit se zavarjak. Tudtam volna jobban menni, de nem kellett.”

A mezőnyben ott volt a fiatalabb korosztály mezőnyében Németh Domonkos (U23) is, aki az összetettben a 31. helyen végzett, de a fiatalabbak között negyedik lett.

A verseny végeredményét itt megtalálják.

Triatlon. Hat hónapi kényszerű szünet után rendezték a hétvégén a németországi Hamburgban a triatlon sportág 2020. évi egyéni és vegyes váltó világbajnokságát. A versenyre egy vadonatúj, sprint távú pályát építettek Hamburg belvárosán kívül. Nagy mértékben figyeltek az összes érintett biztonságos távolságtartására és tesztelésére. A küzdelem a Stadtpark-tavon 750 m-es úszással kezdődött, majd egy lapos 20 km-es kerékpárpályával folytatódott hat gyors körrel. Végül egy villámgyors 5 km-es futással értek célba a sportolók.

A 65 fős férfi mezőnyben a legjobb magyar Bicsák Bence, a győztes, egyben világranglista-éllovas francia Vincent Luis mögött 39 másodperccel lemaradva a 14. helyen ért a célba. Őt további egy másodperccel Lehmann Csongor követte. A további magyar indulók, Faldum Gábor a 21., Dévay Márk a 26., Tóth Tamás az 55. helyen végzett. A nők 65 fős mezőnyében az egyetlen magyar, a világranglista 41. helyén álló Bragmayer Zsanett 18. lett. Másnap vegyes váltók részére rendeztek futamot, ahol a 19 fős mezőnyben a Bragmayer Zsanett, Bicsák Bence, Kovács Zsófia, Faldum Gábor összeállítású váltó 12. lett.

A vb eredményei: férfiak nők vegyes váltók

A vb eredményei beszámítanak az olimpiai kvalifikációs pontversenybe, ahol jelenleg Magyarország 2-2 férfi és női, továbbá a vegyes váltó révén esélyes az olimpiai indulásra.

Tenisz. Javában tart New Yorkban a US Open, a nyílt tenisz bajnokság.

A férfiak mezőnyében Fucsovics Márton (66. a világranglistán) ilyen jól még egyszer sem szerepelt karrierje során, a korábbi öt próbálkozásán még nem jutott túl az első fordulón, most a harmadikig, a legjobb 32 közé menetel. Az első fordulóban 1 óra 48 perc alatt győzött a bolíviai Hugo Dellien (97. ellen 6:3, 6:3, 6:1 arányban. A következő körben 4 óra 50 perces csatában verte pályafutása során, egyben egy héten belül másodszor is a torna 14. kiemeltjét, a bolgár Grigor Dimitrovot (20.), és bejutott a legjobb 32 közé. Ott a világranglista 82. helyén tanyázó amerikai Frances Tafoe állta az útját, aki 104 perc alatt győzte le a magyar teniszezőt 2:6, 3:6, 2:6 arányban.

A torna másik magyar férfi résztvevője Balázs Attila három szettben kikapott a kazah Mihail Kukuskintól, így nem jutott be a legjobb 64 közé. Mihail Kukuskin (kazah)–Balázs Attila 6:4, 7:5, 6:4.

A női egyesek csatározásának első fordulójában a 7. helyen kiemelt Madison Keys esélyt sem adott Babos Timeának. Az 56 percig tartott mérkőzésen az amerikai 6:1, 6:1 arányban diadalmaskodott. A női páros 1 fordulójában az első helyen kiemelt Babos Tímea, Kristina Mladenovic magyar, francia duó 85 perc alatt győzött a Kaitlyn Christian, Giuliana Olmos amerikai, mexikói kettős ellen 6:2, 6:2 arányban. A torna egyik nagy esélyesét a magyar-francia párost az egészségügyi hatóságok nem engedték a második fordulóban pályára lépni.

A tényekről Instagram-oldalán számolt be Babos Timea. „A francia férfi teniszező Benoit Paire PCR tesztje nagyjából 10 napja lett pozitív (4negatív után), de az elmúlt napokban már rendre negatív eredményt kapott vissza. A többi, hozzá 'közel álló' embernek soha nem is volt pozitív tesztje. Nekem 4, míg Kikinek 11, még egyszer mondom 11!!! negatív Covid19 tesztje volt. Mégis kizártak minket. Egyszerűen igazságtalanság! Érthetetlen! Nem fair és még sorolhatnám. Első kiemeltek voltunk egy Grand Slam tornán. Sokat agyaltam már azon is, hogy egyáltalán kiutazzak-e vagy sem, sok kérdőjel volt bennem. De sportoló vagyok, versenyezni akartam. Amúgy is mindig győzni megyek/megyünk az adott versenyre és valljuk be őszintén, hogy erre mindig jó esélyünk van. Elvették egy GS trófea felemelésének a lehetőségét, nem is beszélve az anyagi és lelki károkról! De miért? Nem tudom, nem értem... Tényleg nem..."

Kerékpár. Fantasztikus magyar győzelem született a 41. Tour de Hongrie utolsó szakaszán, a királyetapon, ahol Valter Attila az utolsó kilométeren indított támadására senki sem tudott reagálni, s a lengyel CCC Team kerekese megnyerte a kékestetői befutót. A győztes az etapsiker mellé az összetett győztesének járó sárga trikót is megszerezte magának – tizenöt esztendős szünet után ünnepelhettünk újra magyar győztest a hazai körversenyen.

A már lezárult olimpiai kvalifikációs periódusban a magyar kerékpársport egy olimpiai kvótát szerzett a nyári olimpiára a nemzetek pontversenye alapján. A kvóta a nemzetnek szól, de Attila a mostani győzelmével is bizonyította, hogy az indulásra ő a legesélyesebb.

Sportlövészet. Parádésan sikerült az olimpiai kvótás, világbajnok Sidi Péter számára a sportlövők berlini nemzetközi fedett pályás versenye, hiszen előbb a hét közepén a légpuskaszámban 633.5 körös alaperedménnyel, saját fennálló világcsúcsával megegyező eredménnyel jutott első helyen a döntőbe, aztán ott is megállíthatatlan volt, hiszen 255.4 körrel, új magyar rekorddal győzött. Nem mellesleg eredménye 2.6 körrel jobb a fennálló világcsúcsnál. Péter a kisöbű puskások összetett számában is remekelt, hiszen 1184 körrel, az első helyen került a fináléba, ahol 461.8 körrel nyert, amely új fedett pályás magyar csúcs. A 2010-ben Münchenben világbajnoki címet szerző magyar versenyző az új olimpiai számban is eredményes volt, miután feleségével, Sidi Roxanával az idei magyar bajnoki cím után a 10 méteres vegyes páros számban a berlini verseny győzelmét is begyűjtötte, a döntőben a Steffen H. Olsen, Rikke Ibsen dán bajnokot legyőzve 16-14-re. A végére a magyar sportlövő még elcsípett egy negyedik helyet a 60 lövéses fekvő versenyszámban (626.8 körrel), a győzelmet a szerb Milenko Sebic szerezte meg 631.0 körrel. Eredményei nem lehetnek világcsúcsok, mert a nemzetközi szövetség szabályai szerint azt csak olimpián, világkupán, Európa-bajnokságon, valamint világbajnokságon lehet elérni.

(MOB-összeállítás; fotók: hunsail.hu, pentathlon.org, Facebook/Fucsovics, tourdehongrie.hu, German Shooting News)