Könyv készült a legidősebb olimpiai bajnokról

Könyv készült a legidősebb olimpiai bajnokról

2013. 12. 11.
Megosztás

A MOB székházában tartott sajtóbemutató keretében, ismerkedhettek meg az újságírók a Tarics - 100 című életrajzi- és riportkönyvvel, Ch. Gáll András és S. Tóth János munkájával.

A könyv a legidősebb olimpiai bajnok, a százéves Tarics Sándor, az 1936-os berlini olimpia egyetlen élő aranyérmese élettörténetét dolgozza fel. Tarics életpályája példaértékű: szegény óbudai család sarjaként mai szemmel nézve nyomorúságos körülmények közül indulva a sportban és polgári foglalkozásában, építészmérnökként is a csúcsra jutott. Az 1936-os berlini játékokon címét megvédő magyar válogatott egyik centereként vált halhatatlanná, majd 1948-as emigrálása után az Egyesült Államokban futott be magasra ívelő mérnöki karriert, s a nevéhez - illetve tervezőirodája nevéhez - fűződik a földrengésbiztos építési eljárás kidolgozása.

A könyv anyagát részben szeptemberi kaliforniai tartózkodásuk idején gyűjtötték össze a szerzők - megannyi helyszíni fotóval dúsítva -, de nem hiányoznak a kiadványból az archív felvételek és a korabeli mérkőzéstudósítások sem.

A Tarics - 100 című könyv elkészítéséhez komoly anyagi támogatást nyújtott a Magyar Olimpiai Bizottság és az EMMI Sportért és Ifjúságért felelős Államtitkársága. A sajtóbemutatón Szabó Bence, a MOB főtitkára hangsúlyozta, hogy az első pillanattól, az ötlet megszületésétől támogatták a könyv megvalósítását, mert a Magyar Olimpiai Bizottság kiemelt feladatának tekinti az olimpiai bajnokok bemutatását, szellemi örökségük ápolását.

„Tarics Sándor világlátása, életútja minden magyar fiatalnak példaértékű, örülök, hogy a magunk módján hozzájárulhattunk ennek a szellemiségnek a népszerűsítéséhez. Büszkék lehetünk, hogy a világ legidősebb élő olimpiai bajnoka magyar ember. Remélem, hogy a NOB támogatásával elkészülhet a könyv angol nyelvű kiadása” - mondta Szabó Bence.