A müncheni olimpia lángfutására emlékeztek Kecskeméten

A müncheni olimpia lángfutására emlékeztek Kecskeméten

2022. 09. 19.
Megosztás


Az 1972-es, magyarországi olimpiai lángfutás 50. évfordulójára emlékeztek, egyben megünnepelték a kecskeméti kosárlabda-akadémia 10. szezonjának megnyitóját a „Hírös városban” szeptember közepén.

Sportolók generációi ünnepeltek együtt. A fiatal kosárlabdázók a 10. szezonra készültek, az idősebb, egykori kiváló sportolók és sportvezetők pedig az 50 évvel ezelőtti eseményre, az 1972-es kecskeméti olimpiai lángfutásra emlékeztek.

„Az olimpiai láng jelenti számunkra a sport értékeit, a hitet, a szenvedélyt, a győzelmet, a teljesítményt, de egyben jelenti az otthon melegét is. Nagy öröm számomra, hogy Kecskemét sportja ebben az épületben otthonra talált, és egy nagyon erős közösséget alkot” – köszöntötte elsőként az egybegyűlteket Ivkovicsné Béres Tímea, sokszoros válogatott kosárlabdázó, a Mercedes-Benz Gyár Nemzeti Kosárlabda Akadémia igazgatója.

50 évvel ezelőtt, 1972-ben az olimpiai láng Görögországból indulva áthaladt Európán, és egészen Münchenig adták tovább egymásnak stafétában legendás sportolók. Kecskeméten is áthaladt a láng, melyet 15 sportoló vitt át a városon. Felemelő volt az a pillanat, amikor a '72-es, 15 kecskeméti fáklyavivő közül többen is megjelentek, és felvonultak az eredeti fáklyával: Balassa János birkózó, Nagy Gáborné Dunai Ilona tekéző, Szabó István birkózó, Sajdik Péter atléta, Tóth Katalin tekéző, Vígh János ökölvívó, valamint Horváth József birkózó, (aki akkor a szegedi staféta tagja volt). A Magyar Himnusz után dr. Bodóczky László, a Kecskeméti Olimpiai Barátok Bóbis Gyula Körének elnöke mondott ünnepi beszédet. Elmondta, kétszer is áthaladt Kecskeméten a láng. Először 1936-ban, majd 1972-ben. Kiemelte, a céljuk hagyományőrzés, melynek keretén belül egyesületük tehetséggondozással is foglalkozik, a kapcsolódó díjátadó kapcsán pedig láthatóvá is válik mindenki számára, mennyi tehetséges fiatal sportol az akadémián.

Dr. Bukta Zsuzsanna, a Magyar Olimpiai Akadémia elnöke átadta a Magyar Olimpiai Bizottság vezetőinek üdvözletét. Elmondta, a Magyar Olimpiai Akadémia pontosan arról szól, mint a kapcsolódó megemlékezés. A hagyományőrzés a munkájuk egyik fontos eleme, a másik feladata, hogy mindenkinek megmutassa az olimpiai értékeket. Az ünnepség emlékére Ivkovicsné Béres Tímea emléktárgyat adott át a kecskeméti kör és a MOA vezetőinek, melyet a kör részéről dr. Bodóczky László és Boros Zoltán titkár, ügyvezető, a MOA részéről dr. Bukta Zsuzsanna és Győr Béla főtitkár vett át.

A résztvevők ezután egy kisfilmet láthattak, mely felidézte az 50 évvel ezelőtti fáklyás futás magyarországi szakaszát, majd dr. Homoki Tamás alpolgármester köszöntötte Kecskemét Város Önkormányzata nevében az ünnepségen résztvevőket.

A délelőtti ünnepi beszédek után ismét az olimpiai lángé volt a főszerep. Az egykori sportolók behozták, a futás során pedig 15 fiatal kecskeméti sportoló és tehetség kapott főszerepet, akik ezen a napon továbbvitték. Nagy Dániel súlyemelő vezetésével elindultak, hogy az olimpiai lánggal átszeljék a várost.

Amíg a futók a lángot újra körbevitték Kecskeméten, addig az akadémián, a kosarasoknál megkezdődött a 2021-22-es év értéklelése és lezárása, majd a 10., jubileumi, 2022-23-as szezon megnyitása. Dr. Homoki Tamás újabb beszédében a kosárlabda-akadémiát méltatta, majd Ivkovicsné Béres Tímea értékelte az elmúlt évtizedet. Ezután az akadémisták elismerésére került sor, melynek során Győr Béla is díjakat adott át.

Az évnyitó végére visszatért a láng is, majd az 50 évvel ezelőtt futók aranydiplomát, míg a mostaniak egy új diplomát vehettek át a kecskeméti kör vezetőitől. A lánggal futott ezen a napon többek között Majoros István birkózó olimpiai bajnok és Boronkay Péter triatlonos paralimpikon is. Az olimpiai láng tisztelgett Messzi István emléktáblájánál, ahol a súlyemelők helyeztek el koszorút, valamint Bóbis Gyula emléktáblája előtt is, amelyet Majoros István olimpiai bajnok birkózónk koszorúzott meg. Ezután Grosán Pál, a kör alapító tagja, Kecskemét sportkrónikása izgalmas előadás keretein belül elevenítette fel az 1972-es futás történetét.

Győr Béla is köszöntötte a lánggal futókat és a megjelenteket. Örömmel nyugtázta, hogy Kecskeméten nagyon sokan őrzik az olimpia lángját, és viszik tovább a jövőben is. Beszédében tájékoztatta a résztvevőket a Magyar Olimpiai Bizottság delegációjának ünnepi útjáról, melyet a Münchenben rendezett, 1972-es olimpia helyszínén tettek az olimpia 50. évfordulójára emlékezve.

Az ünnepség után a résztvevők megtekinthették az olimpiai kör témához kapcsolódó kiállítását, a helyi kiállítóteremben, amelyhez Győr Béla is adott kölcsön anyagokat, a magángyűjteményéből.

A megemlékezéshez kapcsolódva a Kecskeméti Televízióban is feldolgozták a témát, ahol dr. Bodóczy László és Boros Zoltán volt vendége. „Az olimpiai fáklya egy évig látható lesz a kosárlabda-akadémia bejáratánál, hogy az oda járó fiatalok kellő módon szembesüljenek a múlttal és azzal, amit ez a fáklya jelképez: a barátsággal és a békével, az olimpiai szellemiség két legfontosabb eszméjével” – fogalmazták meg a kör vezetői a futás és a kiállítás lényegét.

(MOB-MOA/GyB; fotó:archív, MTI/Szebellédi Géza; hiros.hu)