EOC konferencia április végén, Budapesten

A NOB dönt arról, hogy Oroszország rendezheti-e a 2019-es Európa Játékokat

2016. 05. 24.
Megosztás

Immár nem az Európai Olimpiai Bizottság (EOB), hanem a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) hatáskörébe tartozik, hogy a szocsi olimpián szisztematikus doppingolással megvádolt Oroszország megrendezheti-e a 2019-es Európai Játékokat – írja cikkében az insidethegames.biz.

Növekszik a nyomás Thomas Bachra. A NOB elnökének mielőbb állást kellene foglalnia Oroszország ügyében, miután Grigory Rodchenkov, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) moszkvai laboratóriumának vezetője a New York Times magazinnak elárulta, kifejlesztett egy rendszert, mellyel tizenöt orosz sportolót segített éremhez Szocsiban, anélkül, hogy lebuktak volna.

Patrick Hickey, az EOB elnöke ugyanakkor még tavaly novemberben bejelentette, hogy Oroszország a legjobb opció a játékok folytatására, ugyanis az eurázsiai térség remekül debütált tavaly Bakuban.

„Kitartunk a döntésünk mellett – nyilatkozta az insidethegames.biz internetes portál újságírójának Hickey az EOB végrehajtó bizottságának ülésén Spanyolországban. – Tudom, hogy sokan kritizálnak miatta, de már megszoktuk. Amikor Azerbajdzsánnak szavaztunk bizalmat, ugyanezt kaptuk.”

Szemben az olimpiával, az európai játékok esetében nincs bonyolult pályázati szakasz, az EOB jelöli ki a helyszínt, a kirobbant doppingbotrány miatt azonban a NOB vette át az irányítást. – „Követünk minden utasítást, amivel Thomas Bach vagy a NOB megbíz minket” – jegyezte meg az új felállás kapcsán az ír sportvezető.

Az EOB és az Orosz Olimpiai Bizottság (OOB) a 2019-es esemény lebonyolításáról tavaly június óta egyeztetnek, amikor kormányzati támogatás hiányában visszalépett az elsőszámú jelölt, Hollandia.

Az EOB tervei alapján a versenyeknek Szocsi és Kazany közösen adnának otthont. Egyik város sem „zöldfülű” a multisport-rendezvények terén, Szocsi a 2014-es téli olimpia, Kazany a 2013-as nyári Universiade és a tavalyi vizes világbajnokság házigazdája volt.

Hickey kitart az oroszok mellett, habár az ország sportminisztere, Vitaly Mutko múlt hónapban éppen arról beszélt, hogy hazája nem bírna el a 2018-as labdarúgó-világbajnokság után egy évvel egy ekkora költségvetésű tornát.

„Oroszország kiemelt partnere és rendkívül fontos tagja az olimpiai mozgalomnak, nem fogunk ilyen könnyen lemondani róluk” – fejezte ki ragaszkodását a kelet-európai államhoz az EOB első embere.

(MOB)