A NOB teljes mértékben tiszteletben tartja a sportolók megnyilvánulásait

A NOB teljes mértékben tiszteletben tartja a sportolók megnyilvánulásait

2020. 06. 08.
Megosztás

Az Egyesült Államokban a Geogre Floyd halálát követő tüntetésekkel kapcsolatban tett sportolói nyilatkozatokról szólva a NOB kijelentette, azokat teljes mértékben tiszteletben tartja, eközben a változások előmozdításáért az Amerikai Egyesült Államok Olimpiai és Paralimpiai Bizottsága (USOPC) tanácskozást fog tartani.

Az Egyesült Államokban és azon kívül már lassan két hete tartanak a George Floyd Minneapolisban történt meggyilkolása után elindult tüntetések. Floyd halála ismét felhívta a figyelmet a színesbőrű emberekkel szembeni erőszak és a rendszerszintű rasszizmus ellen kampányoló Black Lives Matter mozgalomra.

Ugyan a világ számos országában változást sürgető tüntetések zajlottak, az események középpontjában az Egyesült Államok áll. Sportolók és sportszervezetek szintén változást támogató véleményüket fejtették ki.

A NOB elmondta, tiszteletben tartja a sportolók kijelentéseit, ugyanakkor a saját, olimpiai játékokra kiterjedő hatáskörén belül tevékenykedik:

„A NOB teljes mértékben tiszteletben tartja a sportolók médiában és közösségi médiában tett megnyilvánulásait,” – mondta a NOB szóvivője.

„Ehhez joguk van, mi pedig ezt a jogot maximálisan támogatjuk.”

„Ezzel kapcsolatban, a NOB továbbra is az Olimpiai Charta alapelvei alapján jár el minden olimpiához kapcsolódó ügyben, különös tekintettel a 6-os alapelvre, mely szerint „Bármely országgal, személlyel, fajjal, vallással, politikával, nemmel kapcsolatba hozható vagy bármely egyéb megjelenési formában megjelenő diszkrimináció összeférhetetlen az Olimpiai Mozgalommal.”

„Hatáskörének figyelembevételével a Nemzetközi Olimpiai bizottság folytatja a világ jobbá tételéért folytatott küldetését.”

Az idei év korábbi szakaszában a NOB a politikai tiltakozásokról szóló iránymutatásokat tett közzé.

A NOB Sportolói Bizottsága azért hozta létre az iránymutatásokat, hogy tekintettel az 50. szabályban rögzítettekre különbséget lehessen tenni a tiltakozás és a véleménynyilvánítás között.

Az 50. szabály kijelenti: „Az Olimpiai helyszíneken, létesítményekben vagy egyéb területeken tüntetés vagy politikai, vallási vagy faji hírverés tilos.”

A NOB Igazgatóságának és Sportolólói Bizottságnak együttes ülése után nyilvánosságra hozott iránymutatások minden olimpiai létesítményben – ide értve az éremátadási ünnepségeket, a játékteret és az olimpiai falut – megtiltják a tüntetéseket és tiltakozásokat.

Bár a NOB mindenkit biztosított, hogy mindez nem korlátozza a szólásszabadságot, így a sportolók a közösségi média felületein és az interjúkban a továbbiakban is kifejthetik véleményüket, az iránymutatások ellentmondásosnak bizonyultak.

Az USOPC a jelenleg is zajló tüntetésekre reagálva elmondta, tanácskozást fog tartani, hogy mindenki különbséget tudjon tenni a tiltakozás és a véleménynyilvánítás között.

„Az Egyesült Államok csapata több, mint sportolók összessége, ők polgártársak, közösségek tagjai, egyének, mindenféle rasszból, nemből, gazdasági és kulturális háttérből” – áll az USOPC Twitter bejegyzésében.


„Szervezetként, csapatként és emberként egyaránt hisszük, hogy a változás el fog kezdődni.”

„Elkötelezettek vagyunk, hogy jobbak legyünk és részt vehessünk a változásban.”

„Első lépésként létrehozunk egy egyeztetési fórumot, ahol az Egyesült Államok csapatának sportolói megvitathatják társaikkal érzéseiket és tapasztalataikat és ezen a párbeszéden belül megérthessük, mit tehetünk egyénenként, hogy aztán kollektívaként léphessünk előre.”

„Nem szabad, hogy az egyenlőség a pályán, az életben és az országunkban előjog legyen, ez sokkal inkább olyan jog, amely minden emberi lény számára alapvető kell, hogy legyen.”

„Az Egyesült Államok csapata szolidaritást vállal mindazokkal, akik elkötelezettek a fejlődést illetően.”

„Ez jó alkalom arra, hogy Amerika jobb és igazságosabb hely legyen, egy olyan ország, amely képviseli, tiszteli és támogatja mindenki reményeit és álmait.”

Az elmúlt évben az USPOC felfüggesztette két sportolóját, miután tiltakoztak a Limában rendezett Pánamerikai Játékokon, a többi sportolót pedig figyelmeztette, aki hasonlóan cselekszik, szigorúbb büntetésben részesül.

A Peru fővárosában rendezett játékokon Imboden térdre ererszkedve tüntetett a fajgyűlölet, a fegyverszabályozás, a bevándorlókkal szemben tanúsított rossz bánásmód és Donald Trump elnök ellen.

Később, az éremátadási ünnepség végeztével Berry magasba emelte az öklét, ezzel Tommie Smith és John Carlos olimpikon rövidtávfutók szintén a dobogón kivitelezett mozdulatát másolta, akik az 1968-as mexikói nyári olimpiai játékokon így tüntettek a polgárjogokért és a faji megkülönböztetés ellen.

(Forrás: insidethegames.biz; Képek: insidethegames.biz, teamusa.org)