A női 3x3-as válogatott vb-ezüstérmesként kijutott az olimpiai kvalifikációs tornára

2019. 06. 24.

Pénteken megkezdődött a 2. Európa Játékok, de mellette több sportágban rendeztek az olimpia szempontjából is fontos sporteseményt. A női 3x3-as kosárlabda-válogatott a vb-n az ezüstérmet szerezte meg, s ezzel kiharcolta az olimpiai kvalifikációs tornán való részvételt. A vívók a kontinensbajnokságon négy érmet szerezve értékes kvalifikációs pontokat gyűjtöttek az olimpia felé vezető úton. Az úszók a római Hét dob versenyen négy elsőséget, és több jó időeredményt gyűjtöttek be. A férfi vízilabda-válogatott a világligadöntőben az ötödik helyen végzett. Japánban elkészítették az év végi olimpiai kvalifikációs női kézilabda-világbajnokság csoportbeosztását. Kajak-szlalomban a cunovoi világkupaversenyen indultak honosított versenyzőink. Az atléta Krizsán Xénia országos csúccsal javította meg eddigi olimpiai szintes összetett eredményét. Hétvégi összefoglaló.

3x3 kosárlabda. A magyar női válogatott ezüstérmet szerzett az amszterdami 3x3-as kosárlabda-világbajnokságon. A Theodorán Alexandra, Papp Klaudia, Goree Cyesha, Medgyessy Dóra alkotta csapat a hollandiai vb-n három győzelemmel és egy vereséggel zárta a csoportkört, majd a negyeddöntőben Spanyolországot, az elődöntőben pedig Franciaországot verte. A vasárnapi döntőben Kínával szemben 19–13-ra alulmaradt a magyar gárda.

A 3x3-as szakág a 2020-as tokiói olimpián mutatkozik be, a férfiaknál és a nőknél is nyolc-nyolc válogatott részvételével. A házigazda Japán alanyi jogon lesz jelen, hozzá csatlakozik a november 1-jei világranglista első három helyezettje. A fennmaradó négy helyből egyről az egyenlőség jegyében rendezett pótselejtező dönt, háromról pedig a jövő májusi, húsz csapatos olimpiai selejtező. Ez utóbbira jutottak ki az amszterdami vb dobogósai, azaz az aranyérmes Kína, az ezüstérmes Magyarország és a bronzérmes Franciaország. Goree Cyeshát beválasztották az All Star-csapatába.

Vívás. Szombaton fejeződött be a vívók Európa-bajnoksága Düsseldorfban. A tavalyi egy arany után négy érmet – két ezüstöt és két bronzot nyert – a magyar küldöttség.
A németországi Eb-n második lett a Szilágyi Áron, Szatmári András, Gémesi Csanád, Decsi Tamás összeállítású férfi és a Márton Anna, Pusztai Liza, Katona Renáta, László Luca alkotta női kardcsapat, míg harmadikként végzett a férfi párbajtőr együttes – Rédli András, Siklósi Gergely, Berta Dániel, Koch Máté felállásban –, továbbá Márton Anna egyéniben.

„Nagyra értékelem, hogy az összes csapatunk az első nyolc között végzett, ez nem minden nemzetnél van így – mondta az MTI-nek Udvarhelyi Gábor szövetségi kapitány.
– Igaz, hogy tavaly volt arany Újvidéken, de a mostani eredményt, a négy érem megszerzését jobbnak értékelem, már csak azért is, mert ebből hármat csapat nyert. Olyan csapat, amelynek így most már jobb esélye van kijutni a tokiói olimpiára. Ez nagy előrelépés.”

A szakvezető kiemelte, hogy a férfi kardválogatott biztosan őrzi helyét az élvonalban, a női kard- és férfi párbajtőrcsapat pedig megfiatalítva is erősödik. „A most megszerzett pontok kitörölhetetlenek, az olimpiai kvalifikációba mindenképpen beleszámítanak” – hangsúlyozta, majd hozzátette: nagyon örül Márton Anna bronzérmének, és annak is, hogy egyéniben két további vívó, a párbajtőröző Andrásfi Tibor és a kardozó Szatmári András az első nyolcban végzett.

Következik július 15-től az év fő versenye, a budapesti világbajnokság, amely az olimpiai kvalifikációs év legfontosabb állomása lesz.

Úszás. A hétvégén a római Hét Domb (Sette Colli) elnevezésű nemzetközi úszóversenyen szerepeltek legjobb úszóink. Az első nap Késely Ajna 400 méter gyorson fölényesen, idei legjobb idejével, 4:04.70 perccel diadalmaskodott. Kapás Boglárka 1500 méter gyorson lett második 16:08.67-tel. Milák Kristóf a 100 méter pillangó döntőjében volt érdekelt, de 52.26-tal nem fért fel a dobogóra, és negyedik lett.

Szombaton sem maradtak érem nélkül a magyarok. Milák Kristóf 200 méter pillangón utasította maga mögé a mezőnyt 1:54.19 perces versenycsúccsal, míg Verrasztó Evelin 400 méter vegyesen lett második 4:11.90-es idővel. Késely Ajna 800 méter gyorson 8:25.29 perces teljesítménnyel ugyancsak ezüstérmet nyert. A háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka 400 méter vegyesen favoritként ugrott medencébe, azonban kizárták. A 30 éves klasszist azért diszkvalifikálták, mert a hátról a mellre fordulás előtt már hason érkezett a falra, ami szabálytalan. A számot így is egy magyar versenyző, Jakabos Zsuzsanna nyerte 4:38.89-cel. Katinkával ilyen legutóbb a 2006-os budapesti Európa-bajnokságon fordult elő, akkor az előfutamok során zárták ki. Katinka vasárnap a 200 vegyesen idei legjobbját úszva vigasztalódott, eredménye egyben a világ legjobbja is 2:08.50. A női 200 pillangó fináléjába négy magyar és négy olasz jutott, a dobogón csak a mieink álltak, hiszen Kapás Boglárka, Jakabos Zsuzsanna és Szilágyi Liliána érkezett az első három helyen a célba.

Vízilabda. A világliga döntőjében a magyar válogatott az ötödik helyet szerezte meg. Az olimpiai kvótát a fináléban diadalmaskodó szerbek gyűjtötték be, akik kemény csatában, fordulatos mérkőzésen 12–11-re legyőzték Horvátországot. A magyar válogatott meglepő vereséggel kezdte a csoportküzdelmet Kanada ellen. A második találkozón büntetőkkel nyert a csapat a spanyolok ellen. Japán kötelező legyőzése a csoport második helyét jelentette a csapat számára.

A negyeddöntőben jól kezdett a magyar válogatott az ausztrálok elleni összecsapáson. Két negyed után már 5-1 volt a javunkra. Ezután az ausztrálok a rendes játékidő végéig kiegyenlítették, sőt a büntetőpárbajt is megnyerték. Így elődöntő helyett az alsóházi csatározások következhettek. Kanada és Japán legyőzésével az 5. helyen zárta a tornát a válogatott.

Kézilabda. Tokióban elkészítették az év végi, Japánban (közelebbről Kumamotóban, Jacusiróban és Jamagában) sorra kerülő olimpiai kvalifikációs női kézilabda-világbajnokság csoportjait. A magyar válogatott a C-csoportba került, amelyben Románia, Montenegró, Spanyolország, Szenegál és Kazahsztán lesz az ellenfele.

„A vébén a legnagyobb célunk, hogy bejussunk az első hét-nyolc közé” – mondta a sikeres kvalifikáció után Rasmussen, utalva arra, hogy ezek a helyek ötkarikás selejtezőt érnek. A lebonyolítás visszatér a korábbi formához, a négy hatos csoportból az első három helyezettek a középdöntőbe kerülnek, ahonnan az első kettő-kettő játssza egymással az elődöntőt, a harmadik és negyedik helyezettek pedig a helyosztót.

Ahhoz, hogy a magyar csapat elérje célját, a CD-ágon benne kellene lennie a legjobb három-négy csapatban, ami nem tűnik megoldhatatlan feladatnak. A csoportban ugyan biztos alaposan fel kell készülni a három európai riválisból, de akár az első hely is elérhető lehet, míg a D-ből az orosz, svéd párossal kell majd minden bizonnyal megküzdenünk a minél jobb pozícióért.

Az idei a 24. világbajnokság lesz, egyben az utolsó, amelyen még 24 csapat vesz részt – 2021-től már 32 tagú lesz a mezőny. A vb győztese kijut a 2020-as olimpiára, a 2–7. helyezettek részt vehetnek a 2020. március 20–22. közötti olimpiai kvalifikációs tornákon.

NŐI KÉZILABDA-VB (november 30. – december 15.)

CSOPORTBEOSZTÁS
A-CSOPORT: Hollandia, Norvégia, Szerbia, Szlovénia, Angola, Kuba
B-CSOPORT: Franciaország, Dánia, Németország, Dél-Korea, Brazília, Ausztrália
C-CSOPORT: Románia, MAGYARORSZÁG, Montenegró, Spanyolország, Szenegál, Kazahsztán
D-CSOPORT: Oroszország, Svédország, Japán, Kína, Argentína, Kongói DK

Kajak-szlalom. A Pozsony melleti cunovoi szlalom-pályán rendezték meg a 2. világkupafutamot. Szinte mindenki ott volt, aki számít a sportágban az indulók között. A két honosított magyar, Julia Schmid C-1, Marcel Potocny K-1 számban a középdöntőben búcsúzott. A szlalomosok számára szeptember 24-29. között La Seu d’Urgell-i világbajnokságon nyílik lehetőség a kvótaszerzésre. A kajak számban 18, a kenuban 11 sportoló szerezhet olimpiai kvótát a világbajnokságon.

Atlétika. A hétpróbában olimpiai szinttel rendelkező Krizsán Xénia a franciaországi Talence-ban rendezett Décastar versenyen 6619 pontot szerzett, ezzel átadta a múltnak Ináncsi Rita, 1994-ben felállított 6573 pontos csúcsát. Ezzel az eredménnyel a világranglista 3. helyére lépett fel a magyar atléta.