A öttusázók közelebb kerültek a tokiói olimpiához Szófiában

A öttusázók közelebb kerültek a tokiói olimpiához Szófiában

2021. 04. 12.
Megosztás


Öttusázóink értékes helyezésekkel növelték olimpiai kvalifikációs pontjaik számát, így Marosi Ádám szinte már kvótásnak érezheti magát; Gulyás Michelle, Kardos Bence, Kasza Róbert és Alekszejev Tamara a hátralevő versenyeken szintén felkapaszkodhatnak kvótás pozícióba. Nagy Péter a moszkvai súlyemelő Európa-bajnokságon elmaradt a várt 410 kg-os összetett eredménytől, így már mások kezében van az olimpiai indulásának lehetősége. Vareseban az evezős Európa-bajnokságon két aranyérmet szereztek a magyarok a nem olimpiai versenyszámokban. A Szófiai taekwondo Európa-bajnokságon Salin Omar megszerezte a sportág magyar történelmének első aranyérmét. Plovdivban szerepeltek női birkózóink, akik két aranyéremmel tértek haza a bolgár városból. Hétvégi összefoglalónk következik.

Öttusa. Az öttusázók a budapesti után Szófiában folytatták az olimpiai kvalifikációs pontok gyűjtését, a második világkupaversenyen. A magyar öttusázók közül a nőknél és a férfiaknál is egyaránt hárman-hárman jutottak tovább a selejtezőkből a 36 főt számláló fináléba.

A nőknél Gulyás Michelle az utolsó lövészetig a negyedik helyen állt a befejező laser-run versenyszámban. A végére érezhetően elfáradt, így a 10. helyen (1332 pont) végzett. A másik két döntős magyar, Alekszejev Tamara a 14. helyen (1315 pont), Réti Kamilla a 32. helyen (1220 pont) fejezte be a versenyt. Michelle-től ez az eredmény is csodálatos, hiszen idén robbant be a felnőtt elitbe, és már lehet érzékelni, hogy tartanak tőle a legjobbak, amit ösztönzőerőként kell felfognia.

„Michelle-nek meg kell tanulnia élről versenyezni, elviselni a tétet, s ezek a versenyek, világkupák most mind-mind hasznos pontjai a tanulásának. Ez a tizedik hely ezúttal is sok pontot hozott számára az olimpiai rangsorban, közel áll a kvótás helyezéshez. A ranglista első nyolc helyezettje érheti el az olimpiát, úgy hogy a rangsorból kiveszik a már kvótát szerzett versenyzőkét, továbbá egy nemzet maximum két versenyzőt indíthat az olimpián, így ha többen szerepelnek az első nyolcban, azok is kiesnek a nyolcakból. Alekszejev Tamarát is dicséret illeti, a vívás során kihozta magát a gödörből és a laser-runon is sokkal jobban lőtt, mint korábban, sikerült három helyet is előre lépnie a zárószámban. A felkészülésében a fizikai számok hangsúlyosabbak voltak nála, most versenyről-versenyre jön vissza a lövészete, érezni az előrelépést, a fejlődést nála” – értékelt Kállai Ákos szövetségi kapitány.

A férfiaknál Kasza Róbert a 2., Marosi Ádám a 10., Kardos Bence a 14. helyen zárt a szófiai világkupán. A versenyzők fontos pontokat szereztek az olimpiai rangsorban.

A világbajnoki ezüstérmes Kasza egy közepesebb úszás után (2:08.01) 24 győzelmet könyvelt el a páston, a bónuszvívás során még két pontot írhatott fel az eredményéhez, így a lovaglásra, ahogyan később a laser-runra is a második helyről készülődhetett. A lovaspályán egy verőhibája volt a versenyzőnek, aki a zárószámban is kimagaslóan szerepelt, ezúttal magabiztos lövészettel abszolválta a pályát, s a dél-koreai Jun Woongtae mögött a második helyen érkezett célba. Az ezüst 55 pontot hozott számára az olimpiai rangsorban.

Marosi Ádám 10. helye 38 pontot ért. Olimpiai bronzérmesünk az úszás nyolcadik helye után (2:05.09), vívásban 21 tussal a negyedikként zárt, s bár lovaglásban adódtak hibái, a laser-run végén a TOP10-ben zárt. Kardos Bence a 14. pozícióban végzett.

„Remek napot zártak a fiúk, elégedettek lehetünk a teljesítményükkel. Kasza Robi ezzel az ezüsttel belépett a tokiói olimpiáért zajló versenybe, a mostani dobogó tükrében nézve sajnálhatja igazán a budapesti kiesést, hiszen jó formában volt azon a versenyen is. Robi Szófiára helyre hozta a lövészetét, és nagyon jó volt látni, hogy a selejtező után ő is és Ádám is ilyen extra vívást tudott nyújtani a páston. Kardos Bence pedig nem adta fel, a rossz vívás után szépen javított, és dicsérendő, hogy a laser-runban a 14. helyre jött fel” – értékelte a fiúk teljesítményét Martinek János szövetségi kapitány.

A hétvégén ismét Szófiában rendezik meg az újabb világkupa-versenyt. A magyarok közül Marosi kihagyja a viadalt, viszont a már kvótás Demeter Bence bizonyíthatja, hogy helye van az olimpián induló két versenyző között.

Az olimpiai pontverseny állása és a kvótával rendelkezők listája


(Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement))

Súlyemelés. A moszkvai súlyemelő Európa-bajnokság utolsó napján lépett a tárcsák közé a harmadik olimpiai szereplésére törő Nagy Péter. Ehhez az előzetes számítások szerint 410 kg összetett eredményt kellett elérnie. Ez most nem sikerült, Péter 404 kilót teljesítve a 8. helyen végzett.

De miként lehet olimpiai induló Nagy Péter?

Az alapállás: miután az Eb előtti érvényes rangsorban 20. helyen álló szegedi ólomsúlyú a biztos indulást jelentő első nyolc hely valamelyikére nem tud befutni, a nyolcon kívül eső legjobb európainak járó repülőjegyet kell megkaparintania. Ő és Haragos Attila szövetségi kapitány úgy számolt, hogy 410 kilós eredménnyel már olimpiai részvételt érő mértékben növekedhet a pontszáma, bekalkulálva, hogy nemzetenként csak egy emelő szerepelhet kategóriánként.

Számításaink szerint (miután egy-egy fehérorosz és cseh is kihúzható a listáról, illetve az orosz Antonyij Szavcsuknak már nem lehet meg a kötelezően előírt hat versenye) gyakorlatilag a 14. helyről várta a versenyt, de volt még egy nagy probléma: három 109 kilós európai versenyző, aki ólomsúlyban is megcélozta a kvótát, nagy előnnyel állt és sajnos maradt is előtte, mert mindhárman jelentősen növelték pontjaik számát (a lengyel Arkadiusz Michalski 379-cel!) a 109 kilósok szombati viadalán. (Fontos megjegyezni: a kvalifikációs számításban alapul vett ún. Robi-pontok a versenyző világcsúcshoz viszonyított teljesítményét tükrözik, és igazságtalan módon az alacsonyabb kategóriában szereplők pontjait nem számítják át a felsőbb súlycsoport világrekordjának megfelelően...)

Azaz Nagy Péternek csak a 410 kiló teljesítése erejéig lehetett a saját kezében a sorsa, innentől kezdve szorítani kell, hogy az említett 109 kilósok (Michalski mellett a spanyol Marcos Ruíz, az osztrák Sargis Martirosjan és a rangsorban harmadik kínai Jang Cse) ne a +109 kilós versenyt válasszák, ha mindkét kategóriában jogosultak lennének az olimpiai részvételre. Szóval, kaotikus a helyzet...

Immár biztos, hogy júniusig semmi sem dől el, megannyi külső körülménynek kellene a legszerencsésebben alakulnia, hogy mégis legyen magyar súlyemelő Tokióban.

Noha, nem teljesítette a 410 kilós tervet, és messze került Tokió, Nagy Péter nem keseredett el a verseny után. „Nem vagyok szomorú, a körülményeket tekintve a 404 kiló jó eredmény. Tény, az elrontott első szakítás miatt lökésben több kellett, és kénytelenek voltunk kockáztatni. A 222 jól ment, egy kilóval meg is javítottam az országos rekordot, a 229 már valóban sok volt. Én még reménykedem benne, hogy szerencsésen alakulnak a körülmények, és harmadszor is ott lehetek az olimpián. Júniusban okosabbak leszünk.”


(Fotó: MESZ)

Evezés. A varesei olimpiai kvalifikációs evezős regatta után – ahol Pétervári-Molnár Bendegúz egypárban olimpiai kvótát nyert – rendezték meg az olasz város evezős pályáján a sportág Európa-bajnokságát, ahol két nem olimpiai számban, könnyűsúlyú egypárban Galambos Péter, továbbá Szabó Bence és Furkó Kálmán könnyűsúlyú kettesben szerzett aranyérmet. Galambos Péter rajt-cél győzelemmel zsebelte be pályafutása második Eb-aranyérmét, Szabó Bence és Furkó Kálmán könnyűsúlyú kettese az U23-as korosztály után a felnőtt mezőnyben is felült Európa trónjára.

A további magyar indulók közül Ács Kristóf a hatodikként haladt át a célvonalon a normálsúlyú egypárevezősök C döntőjében, ezzel a 18. helyen végzett. Bácskai Máté és Szabó Márton negyedik lett a normálsúlyú kétpárevezősök C döntőjében, ezzel a 16. helyen zárták az Európa-Bajnokságot. Preil Vivien és Gadányi Zoltána nagy hajrával 2 tizedmásodperccel maradt el a fehérorosz dubló mögött, végül az egység 3. lett a B döntőben. A magyar lányok tehát így a 9. helyen végeztek a normálsúlyú kétpárevezősök között. Női egypárban Bertus Kitti a szombati napon, míg könnyűsúlyú kétpárban Ferencz Panna és Fehérvári Eszter már pénteken letudta a szereplését, mindkét hajó a 13. helyen zárt.


(Fotó: wftaekwondo.hu)

Taekwondo. Történelmi sikert ért el Salim Omar (54 kg), aki Magyarország első felnőtt Európa-bajnoki címét szerezte Szófiában. Ellentmondást nem tűrően versenyzett; öt mérkőzéséből négyet idő előtt fejezett be és lett aranyérmes. Omar édesapja, Salim József a 2000-es olimpián az 5. helyen végzett.

Az arany mellet még egy bronzéremmel gazdagodott a magyar küldöttség, miután Patakfalvy Luca (53 kg) az elődöntőig verekedte magát.

Salim Sharif (58 kg), Kopcsik Laura (49 kg), Józsa Levente (68 kg), Füredi Rebeka (67 kg) és Patakfalvy Csenge (62 kg) nem jutott be a legjobbak közé, így helyezetlenül zárt.


(fotó: MBSZ)

Birkózás. Mindhárom szakág részére zajlott a hagyományos Dan Kolov-emlékverseny a bulgáriai Plovdivban. Az Eb és az olimpiai kvalifikációs tornák közelsége miatt nem mindenki képviseltette magát az így is színes nemzetközi mezőnyben. A magyarok csak női csapatot indítottak, amely nagyszerűen szerepelt, hiszen megnyerte a pontversenyt, köszönhetően főképp az öt megszerzett éremnek, közte két aranynak. Az Eb-2., kétszeres U23-as Eb-győztes Németh Zsanett (76 kg) végre újra jó formát mutatott, megválasztották a viadal legjobb külföldi birkózójának, miután ecuadori, egyiptomi és bolgár riválist verve aranyérmes lett. Hasonlóan végzett a szintén UTE-s, junior Eb-3. Dollák Tamara (59 kg), aki chilei és grúz ellenfelét is kétvállra fektette. Ezüstérmet vehetett át svéd, panamai és lett versenyzőt legyőzve, bolgártól kikapva a ferencvárosi Szabados Noémi (65 kg), bronzig jutott Szekér Szimonetta (53 kg) és Galambos Ramóna (57 kg).

Egy hét múlva Varsóban kezdődik az Európa-bajnokság, amelyen a most szereplők közül Németh Zsanett és Galambos Ramóna lesz érintett.

(MOB-összeállítás; vezető fotó: UIPM/Facebook)