A riói atlétikai stadion egy olimpiai bajnok szemszögéből

A riói atlétikai stadion egy olimpiai bajnok szemszögéből

2016. 06. 15.
Megosztás


Stephanie Brown Trafton amerikai diszkoszvető 2008-ban olimpiai aranyérmet nyert Pekingben. Eddig 3 olimpián szerepelt, és reményei szerint idén Rióban is megmérettetheti magát. A szervezőbizottság több neves versenyző mellett Stephanie-t is meghívta egy próbaeseményre, amit az olimpiai stadionban rendeztek. Itt lesznek megtartva az atlétikai számok a nyári játékokon.

A stadiont eredetileg 2007-ben bővítették először, ám azóta egyszer már fel kellett újítani infrastrukturális problémák miatt, nagyjából 30 millió dollárból. Ezek után további újításokat kellett eszközölni, hogy a stadion megfeleljen az olimpiai előírásoknak, 15 millió dollárért - írja a theguardian.com.

„Amikor először beléptem a stadionba, le voltam nyűgözve. A munkások még dolgoztak, próbáltak elrendezni mindent a versenyzők számára. Mindenki csinált valamit, és volt az embernek egy olyan érzése, hogy itt hamarosan tényleg olimpia lesz” - vélekedett Stephanie, aki magával vitt egy kis kődarabot a munkálatok helyszínéről, egyrészt emlékként, másrészt motivációként, hogy visszatérhessen a stadionba, mint olimpikon.

Trafton eddigi legjobb eredménye diszkoszvetőként 67,74 méter volt, ami a megdobás pillanatában amerikai rekordnak számított.

A diszkoszvető elkövetett pár hibát az edzésen, akkor dobott a diszkosszal, amikor az nem volt megengedve, erre csak viccesen annyit reagált: „Először dobj, aztán kérdezz!” Miután tesztelte a diszkoszvető kört, megállapította, hogy különleges tapadást biztosító felületének köszönhetően nem csúsznak el a versenyzők esős időben sem, ami egy nagy pozitívum.

„Páran aggódnak otthon az egészségemért, természetesen a Zika-vírusra és a többi fertőzésre gondolva, amit a szúnyogcsípések okozhatnak. Én nem aggódom igazán emiatt, hiszen rengeteg óvintézkedés van, amit igénybe vehetek. Van például egy olyan speciális eljárás, ami alatt a ruháimat egy szúnyogriasztószerbe áztatják, így nem vagyok kitéve annyira ennek a veszélynek.”

„Tisztában vagyok vele, hogy a diszkoszvetés nem tartozik a leglátványosabb számok közé, ezért nem is túl népszerű Brazíliában, viszont azt is tudom, hogy az emberek itt rendkívül lelkesek, már attól, hogy részei lehetnek az olimpiának. Rengeteg esemény zajlik egyszerre a pályán, vannak akik futnak, vannak akik ugranak. Nem nagyon van holtidő, ha elfordítjuk a fejünket egy versenyszám vége miatt, már láthatjuk is a következő versenyzőket, miként mérik össze erejüket. Ez rendkívül izgalmas a nézőknek is.”

Trafton megnyerte ezt a tesztversenyt 61,22 méterrel, és elégedett volt mind saját teljesítményével, mind a biztosított körülményekkel, amit a stadion és a szervezők szolgáltattak. Állítása szerint remek munkát végzett a személyzet a logisztikai feladatok ellátásával, sportolói szemszögből is. Vannak még csiszolható területek számukra, de Stephanie véleménye szerint jó úton haladnak, és reméli, hogy fent tudják tartani ezt a hozzáállást az olimpiáig is.

(theguardian.com-MOB, fotó: iaaf.org, Getty Images)