A világelitben a női jégkorong-válogatott, lezárultak az Európa Játékok kvalifikációs versenyei

2019. 04. 15.

A női jégkorong-válogatott a káposztásmegyeri Divízió1/A világbajnoki tornát megnyerve feljutott a legmagasabb osztályba. Öttusában világkupafutamot, súlyemelésben olimpiai, tornában és birkózásban az Európa Játékokra kvalifikáló Európa-bajnokságot rendeztek. A szörfös Gádorfalvi Áron a kontinens-bajnokságon tesztelte felszerelését. Kézilabdában nagy lépést tett a magyar férfiválogatott, hogy kvalifikációs csoportja élén végezve, csoportelsőként jusson ki a jövő januári olimpiai kvalifikációs Európa-bajnokságra. Hosszú Katinka négy elsőséggel gyarapította győzelmeinek számát. Fiatal vívóink négy győzelmet szereztek a kadet és junior világbajnokságon. Részvételi csúcsot döntött a Telecom Vivicitta Városvédő Futás olimpiai bajnok indulókkal. Hétvégi összefoglalónk következik.

Jégkorong
. Csoportgyőztesként harcolta ki az elit osztályba való feljutást a magyar női jégkorong-válogatott a Budapesten rendezett Divízió 1/A világbajnokságon, miután a torna utolsó találkozóján Ausztriát is felülmúlta. Magyarország még soha nem szerepelt a nők között a legfelsőbb osztályban. A vb legjobb csatára az I. Téli Ifjúsági Olimpiai Játékok jégkorong ügyességi versenyének ezüstérmese, a magyar csapat legeredményesebb játékosa, Gasparics Fanni lett.

A 2022. évi pekingi téli olimpián az eddigi 8 helyett már 10 női válogatott szerepelhet a mezőnyben. Az IIHF az éves kongresszusán arról már döntött, hogy a rendező Kína automatikus résztvevője a tornának, a további kilenc csapat a ranglista alapján, illetve az olimpiai kvalifikációs tornán biztosíthatja helyét az ötkarikás játékokra. A magyar női válogatott a 2018. évi világranglistán a 14. helyen ált, a mostani sikerével és a létszámnöveléssel jelentősen megnőtt a csapat olimpiai szereplésének esélye. Magyar jégkorong-válogatott 1964 -ben az innsbrucki olimpián szerepelt utoljára ötkarikás játékokon.

Öttusa. Három magyar öttusázó jutott be a szófiai világkupaverseny döntőjébe. A hölgyeknél a Buenos Aires-i ifjúsági olimpiai bronzérmes Gulyás Michelle 14., Guzi Blanka 35. lett. A férfiaknál a nanjingi ifjúsági olimpián második Regős Gergely a lovaglást megnyerve a 26. helyen végzett.
A vk-idény február-március fordulóján Kairóban kezdődött, a szófiai verseny után a székesfehérvári állomás következik május elején, három héttel azután pedig Prágában találkozik a nemzetközi mezőny. A sorozat döntőjét június végén rendezik Tokióban, az ottani női és férfi győztes olimpiai kvótát szerez.

Súlyemelés. Olimpiai kvalifikációs Európa-bajnokságot rendeztek a grúziai Batumiban, ahol a magyar színeket két férfi és hét női versenyző képviselte. A hölgyeknél Magát Krisztina (87kg) a 6., Boros Viktória (87kg) a 7., Gyűrűs Barbara (+87kg) a 8.; a férfiaknál Nagy Péter (+109kg) a 9. helyen szerepelt a súlycsoportja legjobb 10 versenyzője között. A hét női emelő alkotta csapat a pontverseny 7., a két férfi a 27. helyen fejezte be a viadalt.

A hétvégén lezárultak a minszki Európa Játékok kvalifikációs versenyei. A nemzetközi szövetségek közül a karate már jelezte, hogy 2 férfi versenyző: Tadissi Yves Martial (Kumite -67kg) és Hárspataki Gábor (Kumite -75kg) szerzett jogot az indulásra. A judósok, a tornászok és a birkózók részvételének visszaigazolása a héten várható.

Torna. A szczecini Európa-bajnokságon Fehér Nóra jutott be az egyéni összetett verseny fináléjába, ahol élete első felnőtt Eb-döntőjében a 19. pozícióban zárt. A szerenkénti döntőkben Péter Sára révén voltunk érdekeltek, aki 7. lett ugrásban. A férfiaknál a legjobban az ugrás selejtezőjében a 13. helyen végzett Vecsernyés Dávid szerepelt.

Birkózás. A bukaresti birkózó Európa-bajnokságot a magyar válogatott egy arany- és négy bronzéremmel zárta. Barka Emese sporttörténelmi győzelme mellett a nőknél Sastin Marianna és Németh Zsanett, a szabadfogásúaknál Veréb István, míg a kötöttfogásúaknál Szilvássy Erik lett harmadik. Az öt medálból csak Veréb Istváné nem született olimpiai súlycsoportban.
A kontinensviadal egyben kvalifikációs verseny volt a minszki Európa Játékokra. Szabadfogásban 3, köttötfogásban 5, a nőknél 4 sportoló szerzett az elért helyezésével kvótát az indulásra.

Szörf. A Palma de Mallorcán rendezett RS:X Európa-bajnokságon Gádorfalvi Áron bejutott az aranycsoportba. Nagyon nehéz körülmények vártak a versenyzőkre, az állandóan változó irányú és erősségű szélben, valamint a nagy hullámokon Áron a legjobban a második futamban szerepelt, ahol a kilencedik helyen vitorlázott át a célvonalon. A hatszoros olimpikon magyar szörfös a bajnokságon tesztelte felszerelését, több olyan nemzetet is vert, amellyel majd a kvalifikációs vb-n is meg kell küzdenie.

Kézilabda. A magyar férfi válogatott négy napon belül másodszor csapott össze az oroszokkal vasárnap. Az első találkozón Asztrahában a magyarok 25-19 arányú győzelmet arattak. A visszavágon 23–23-as döntetlen született Érden. A mieink ötgólos hátrányban is voltak a második félidőben, Lékai Máté időn túli hétméteressel egyenlített.

A csoport állása: 1. Magyarország 7 pont (+22), 2. Oroszország 5 (+9), 3. Olaszország 4 (–16), 4. Szlovákia 0 (–15).
A csoportok első két helyezettje, valamint a nyolc selejtezőcsoport négy legjobb csoportharmadikja vehet részt a 2020 januárjában sorra kerülő, norvég-osztrák-svéd közös rendezésű kontinensviadalon. Az Eb győztese kijut a tokiói olimpiára.

A magyar válogatott hátralévő mérkőzései:
Június 12., 18.00, Eperjes: Szlovákia–Magyarország
Június 16., 18.00, Kecskemét: Magyarország–Olaszország

Úszás. Hosszú Katinka a Nordic Swim Tour elnevezésű sorozat harmadik állomásán öt érmet, köztük négy aranyat gyűjtött be Stockholmban. A háromszoros olimpiai bajnok 200 méter háton (2:09.63), 400 méter vegyesen (4:33.06) és a 100 méter hát fináléjában (59.55) ide legjobbját teljesítette, 200 méter vegyesen 2:09.76 idővel győzött. 200 méter gyorson másodikként (1:57.18) zárt nagy riválisa, a svéd Sarah Sjöström mögött (1:55.39). Katinka ebben a számban is megjavította idei legjobb idejét.

Vívás.
Amíg a felnőtt vivók az első olimpiai kvalifikációs viadalukra készülnek, a fiatalabb korosztály számára kadet és junior világbajnokságot rendeztek.
A lengyelországi Torunban, a korosztályos vílágbajnokságon a kadet világbajnok Szűcs Luca (kard egyéni) és Muhari Eszter (párbajtőr egyéni), a junior-világbajnok leány kardcsapat (Battai Sugár, Bérczy Dorottya, Nagy Valentina, Pusztai Liza), valamint a kadetek közt bronzérmes Büki Lili (párbajtőr egyéni) után az Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid alkotta junior fiú párbajtőrcsapat címvédőként végzett az élen.

A magyar versenyzők a szép szereplés mellett egy éremmel szereztek kevesebbet a tavaly Veronában megrendezett korosztályos világbajnokság terméséhez képest. 2018-ban a hatból „csak” kettő volt arany (a junior fiú párbajtőrcsapat mellett a kadetek között leány kard egyéniben Pusztai Liza nyert vb-t Olaszországban), ezúttal az ötből négy.

Szabadidősport. Létszám- és egyéni csúcsok, nagy futások és kisebb meglepetések, egy gyönyörű város és 31300 futó örömünnepe volt az idei Telekom Vivicittá Városvédő Futás. A hétvége legnépszerűbb futamára, a 21 km-es félmaratonra egyéniben 8682 nevezés érkezett, közülük 1400 versenyzőnek ez volt élete első félmaratonja. A résztvevők a két nap alatt, nyolc különböző távon küzdhettek, és idén – rekordot jelentő – 89 országból érkeztek a résztvevők.

A két háromszoros olimpiai bajnok, Kiss Gergő és Storcz Botond Szemán Róberttel kiegészülve, trióban teljesítette a Telekom Vivicittá Félmaratont. Petrovics Mátyás a női vízilabda-válogatott volt szövetségi kapitánya egyéni indulóként ért célba.