Mit takarhat 2 betű és 6 szám?

A WADA jövőre auditálja a Magyar Anti-dopping Csoportot

2013. 12. 20.
Megosztás

Kirívó magyar doppingesetek nem borzolták a kedélyeket 2013-ban, bekövetkezett viszont egy olyan esemény, amelyet Tiszeker Ágnes, a Magyar Anti-dopping Csoport vezetője sajnálatosnak, a kiszabott büntetés mértékét pedig példaértékűnek nevezett.

Az ismert szakember ugyanakkor – a Telekom Sporthír Szolgálatnak nyilatkozva – arra is felhívta a figyelmet, hogy az idén elvégzett és államilag finanszírozott 900 vizsgálat eredményei közözött csupán 7 pozitív esetet mutattak ki, amelyek száma és a doppingvétségek összetétele nagyjából az európai átlagot tükrözte.

„Amiről ma is csak szomorúan számolhatok be, az egy orvos kollégánk sportegészségügyi tevékenységének négy éves felfüggesztését kiváltó eset. Az ellene indított eljárás során bebizonyosodott, hogy érintett volt a doppingvétség elkövetésében, pontosabban fogalmazva elősegítette annak bekövetkezését. Szerencséjének mondható, hogy minderre akkor derült fény, amikor még nem történt meg a Büntetőtörvénykönyvnek a doppingvétségekkel is foglalkozó módosítása, máskülönben a büntetés is más és sokkal súlyosabb is lehetett volna. Az eset így is figyelmeztető jel mindazok számára, akik a sportban dolgoznak, tehát nem csupán a versenyzők és az edzőik, hanem a sportvezetők, az orvosok és a gyúrok számára is” – hangsúlyozta Tiszeker Ágnes.

Két magyar sportolónak nem kis gondja támadhat abból, hogy az úgynevezett holléti dokumentáció folyamatos vezetésével kapcsolatos előírást nem tartották be. Az élsportolók kötelessége, hogy tartózkodási helyüket, illetve annak elhagyását folyamatosan kommunikálják, elősegítve azt, hogy a dopping-ellenőrzéseket végzők bármikor és bárhol rájuk találhassak.

„ A két sportoló nem tartozik a legnagyobbak közé, de nem is akárkik a sportágukban – folytatta MACS vezetője. – Szándékosságról vélhetően nincs szó, de sajnos a hanyagság éppen úgy előidézte az eljárás elindítását, ahogy az a szabályok előre kitervelt áthágásánál megtörtént volna. Amikor ez az előírás életbe lépett, a sportolók hosszú türelmi időt kaptak, azóta pedig több fórumon is figyelmeztetni próbáljuk őket a kötelességeikre és arra, hogy az előírások teljesítését semmiféle módon nem lehet megkerülni. A tudnivalók olvashatóak a honlapunkon, a hírleveleinkben, de személyre szóló tájékoztatás is történt, tehát tudatlanságra senki sem hivatkozhat. Az illetékes bizottság jövő januárban ül össze, s bár nem biztos, hogy eltiltás lesz az ügyek vége, nekünk mindenképpen éreztetnünk kell, hogy a szavaink nem üres fenyegetéseket közvetítenek!”

A búcsúzó esztendő két legnagyobb külföldi „áldozata”, vagy ha úgy tetszik „fogása” a jamaikai Asafa Powell és az amerikai Tyson Gay, a vágtafutás két világhíressége volt, akiket közvetlenül a moszkvai világbajnokság rajtja előtt „állítottak ki a sorból.”

„Tudomásunk szerint stimulánsokat tartalmazó táplálék-kiegészítő készítményeket fogyasztottak, és ezzel egy olyan témához érkeztünk, amelynek most már a WADA, a Nemzetközi Anti-dopping Ügynökség is mind nagyobb jelentőséget kénytelen tulajdonítani. Eldőlt már az idei kongresszus előtt, hogy a nemzetközi doppingellenőrzéseket irányító szervezet 2015 januárjában életbe lépő új kódexe a táplálék-kiegészítők használatára visszavezethető esetekkel is foglalkozni fog, különbséget téve a szándékosság és a – bizonyítottan - ártatlan felhasználás között. Világszerte óriási problémát okoz, hogy ezeken a készítményeken az esetek nagy többségében nem tűntetik fel az összetevők pontos listáját, csupán a várható kedvező hatásokra hívják fel a figyelmet, ráadásul az új termékeket sokszor az előzőhöz hasonló csomagolásban, viszont megváltozott „tartalommal” kínálják megvételre. Mi a táplálék kiegészítők használatával kapcsolatban hatástanulmányt készítettünk és tájékoztatást adtunk a Magyar Olimpiai Bizottságnak, valamint a sportügyekért felelős államtitkárságnak, és nagyon örülnénk annak, ha mielőbb létrejönne egy hazai bevizsgáló laboratórium, amely minden készítményt elemezne, még a forgalomba hozási engedéllyel rendelkező produktumokat is. Szükség van erre az intézményre azért is, mert a WADA alig több mint egy év múlva életbe lépő új kódexe a szigorítás szellemét tükröző „olvasmány” lesz. A nemzetközi ügynökség képviselői jövő év második félévében Budapestre látogatnak és auditálni fogják a MACS működését, a doppingellenőrzések gyakorlatát, egyúttal az ezzel kapcsolatos tevékenységek jogi hátterét. Úgy gondolom, hogy ez a szakszerűségi vizsgálat igen jó képet fog festeni a magyar gyakorlatról” – mondta befejezésül Tiszeker Ágnes, aki a nyilatkozatának napján idén utoljára a magyar mintákat is vizsgáló osztrák laboratórium vezetőivel közösen értékelte a 2013-ban történteket és kezdett hozzá a 2014-es együttműködés forgatókönyvének kialakításához.

Mindehhez csak annyit, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság legnagyobb és legrégebbi támogatói közül 8 évvel ezelőtt elsőként a Telekom foglalt állást a magyar sport tisztaságának megteremtéséért, kifejezve, hogy elkötelezett híve a NOB által meghirdetett zéró toleranciának.

(Telekom Sporthír Szolgálat – Szalay Péter)