Alpesi sí: Defago, Pinturault és Gut a nap nyertesei, Miklós Edit kiesett

Alpesi sí: Defago, Pinturault és Gut a nap nyertesei, Miklós Edit kiesett

2014. 01. 26.
Megosztás

A férfiaknál az ausztriai Kitzbühelben szuperóriás-műlesiklással és kombinációval, a nőknél az olaszországi Cortina d’Ampezzóban szuper-G futammal folytatódott az alpesi sízők világkupa-sorozata. Előbbieknél a győzelmet a svájci Didier Defago és a francia Alexis Pinturault (a képen), utóbbiaknál pedig a svájci Lara Gut szerezte meg. Miklós Edit ezúttal sem tudta befejezni a versenyt.

A hölgyeknél a harmadikként rajtoló, hazai pályán versenyző Verena Stuffer igencsak magasra tette a lécet 1:28.49-es idejével, s az első csoportban senki sem tudta megelőzni. Még a legjobbak közül is maga mögé utasította az osztrák Anna Fenningert és az összetett vk-címvédő szlovén Tina Mazét.

A liechtensteini Tina Weirather azonban már túl nagy falat volt neki, s bár az osztrák Elisabeth Görgl és az amerikai Julia Mancuso a dobogóra sem fért fel, a német Maria Höfl-Riesch éppen be tudott férkőzni a két éllovas közé, majd következet Gut, aki 12 századdal még Weirathernél is gyorsabb volt. A hátralévők közül még a tízbe sem tudott bekerülni senki, az 54-es rajtszámmal induló Miklós Edit pedig a pénteki remeklése után a szombatihoz hasonlóan ezúttal sem tudott végigjönni a pályán. A rajt után az első mérési pontnál a 29. helyen állt, és a pálya második felében javítani tudott pozícióján, de sajnos ezen a napon sem tudott végigmenni a pályán.
Alpesi sízőnk számára következik az év legnagyobb erőpróbája, a téli olimpia Szocsiban.

A férfiaknál két versenyt is rendeztek, mert rendhagyó módon ezúttal a kombináció első, szuperóriás-műlesikló futama külön is beleszámított a világkupába. Így aztán több induló is volt a versenyen a megszokottnál. A horvát Ivica Kostelic rajtolt először a jelentősen lerövidített pályán, aki összetettben is az esélyesek közé tartozott, de mint később kiderült, ezúttal elég gyengén muzsikált.

Az első igazán említésre méltó időt a harmadik induló osztrák Otmar Striedinger érte el, igaz ,sokáig ő sem örülhetett az első helynek, mert a rögtön utána következő francia Johan Clarey nála is gyorsabb volt 11 századdal. Az első csoportban azonban náluk csak az osztrák Max Franz tudott gyorsabb lenni, aki újabb négy századot faragott az időből.

A legjobbak csoportja azonban ezúttal nem igazán tudott beleszólni a versenybe, egy kivétellel, igaz, az az összetett világkupában élen álló norvég Aksel Lund Svindal volt, aki 33 századmásodperces hátrányból is vissza tudott jönni, s végül századra azonos idővel, holtversenyben az első helyen ért célba. Nagyon szoros volt az élmezőny, amit az is jól jelzett, hogy a csoport utolsójaként induló, s az összetettben is esélyes amerikai Ted Ligety 94 századmásodperces hátránnyal végül még pontot sem szerzett.

Persze ezt akkor még nem lehetett tudni, hiszen máskor az elit csoport szereplésének befejezésével gyakorlatilag véget ér a verseny, most viszont éppen ekkor kezdődött. 23-as rajtszámmal ugyanis az amerikai Bode Miller következett, aki remek időket produkált a pálya első felében, s bár a végén azért hibázgatott, egy tizeddel így is megelőzte Svindalékat. De nem örülhetett sokáig, mert rögtön utána következett a lesiklás olimpiai bajnoka, a svájci Didier Defago és öt századmásodpercet Miller idejéből is lefaragott.
Bár a hátralévők már valóban nem szóltak bele a szuper-G-futam végeredményébe, a kombináció miatt érdekes volt, hogy hogyan megy az összetett világkupa címvédőjének, az osztrák Marcell Hirschernek. Nos, az ideje mindössze másfél másodperccel maradt el az éllovasétól, ám a mezőny szorossága miatt mindössze az 56. helyen ért célba, ami akkor is hátrány, ha a szakági specialisták jelentős része nem indul el a szlalomban, hiszen mire az osztrák harmincötödikként sorra kerül (a szuper-G-ben célba ért 84 versenyzőből csak 56-an vállalták a műlesiklást is), addigra a pálya nívója igencsak leromlik.

Ebből a szempontból Ligety és főleg a francia Alexis Pinturault sokkal kedvezőbb helyzetben volt, hiszen előbbi tizenegyedikként, utóbbi pedig tizenkilencedikként indulhatott, ráadásul ezen a szinten nagynak mondható előnnyel. Előbbi remekelt a második futamban s több mint egy másodpercet javított az addigi legjobb futam- és összetett időn. Pinturault azonban még nála is jobban ment, s negyed másodperces előnyét 44 századra növelte.

A szuper-G dobogósai közül Franz egy óriási hiba után majdnem öt másodperces hátránnyal ért célba, Svindal kiesett, Miller a harmadik helyre volt jó (de rálépett egy kapura és ezért utólag kizárták), Defago pedig el sem indult. Hirscher ugyan sokáig tartani tudta a Pinturault-val szembeni kilenc tizedmásodperces hátrányát, de aztán jött egy nagyobb hiba, amivel végül Ligety mögé került.


Alpesisí-vk, Kitzbühel (Ausztria)

kombináció: 1. Alexis Pinturault (francia) 2:02,79 p (szuper-G 1:11,07 p/műlesiklás 51,72 mp), 2. Ted Ligety (amerikai) 2:03,23 (1:11,26/51,97), 3. Marcel Hirscher (osztrák) 2:04,26 (1:11,96/52,30)

szuper-óriásműlesiklás: 1. Didier Defago (svájci) 1:10.38 p, 2. Bode Miller (amerikai) 1:10.43
3. Max Franz (osztrák) és, Aksel Lund Svindal (norvég) 1:10.53-1:10.53

A szuper-óriásműlesikló vk állása 4 verseny után (még 2 van hátra):
1. Svindal 296 pont, 2. Defago 162, 3. Patrick Küng (svájci) 159

A kombinációs vk végeredménye 2 verseny után:
1. Ligety és Pinturault 180-180 pont, 3. Thomas Mermillod Blondin (francia) 90

Az összetett vk állása 23 verseny után (még 11 van hátra):
1. Svindal 897 pont, 2. Hirscher 795, 3. Pinturault 669


Cortina d'Ampezzo (Olaszország)

NŐI SZUPER-G: 1. Lara Gut (svájci) 1:27.81, 2. Tina Weirather (liechtensteini) +0.12, 3. Maria Höfl-Riesch (német) +0.61,...Miklós Edit (magyar) kiesett

AZ ÖSSZETETT VILÁGKUPA ÁLLÁSA:
1. Maria Höfl-Riesch (német) 1071, 2. Tina Weirather (liechtensteini) 943, 3. Anna Fenninger (osztrák) 871, ...79. Miklós Edit (magyar) 35

(Forrás: NSO)