Antidopping-konferencia Rio jegyében - az idei év statisztikái

Antidopping-konferencia Rio jegyében - az idei év statisztikái

2015. 12. 05.
Megosztás

Kétnapos szakmai konferenciát tartott a Magyar Sport Házában a a Magyar Antidopping Csoport (HUNADO, MACS) „Doppingellenes tevékenység aktualitásai – felkészülés a 2016. évi, Rio de Janeiro-ban megrendezésre kerülő XXXI. Nyári Olimpiai Játékokra” címmel. A fórumon több mint 160 érdeklődő - köztük a riói olimpiára készülő szakemberek, sportolók - vett részt. Az esemény után dr. Tiszeker Ágnes összegezte a 2015-ös tényeket, tapasztalatokat.

A konferenciát a MOB mellett az Emberi Erőforrások Minisztériumának Sportért felelős Államtitkársága is támogatta.

Dr. Tiszeker Ágnes, a MACS ügyvezetője mellett - többek közt - dr. Nagy Zsigmond, a MOB nemzetközi igazgatója és dr. Vaska Ottilia, a MOB jogásza is előadást tartott.

A két nap során több témában hangzott el előadás: a sportolók, sportszövetségek, és sportszakemberek feladatai és kötelességei, a 2015. január 1-jén hatályba lépett új WADA Kódex, és a Doppingellenes tevékenységet szabályzó magyar Kormányrendelet tükrében; a jövő évi WADA Tiltólista változásai; hazai és nemzetközi doppingellenőrzések - a doppingellenőrzésekre vonatkozó nemzetközi szabvány (ISTI); a gyógyászati mentesség (TUE-engedély) szabályozásának 2016. évi változásai; a nemzetközi információs rendszer (ADAMS) bemutatása és használata; Sportolói Biológiai Útlevél Program; táplálék- és étrend-kiegészítők alkalmazásának veszélyei dopping szempontjából - felkészülés a riói Nyári Olimpiai Játékokra.

A konferencia után tartott pénteki sajtótájékoztatón a MACS vezetője örömmel említette, hogy a hazai szervezet a legmagasabb szakmai elismerési fokozatot kapta meg néhány hete, miközben több országot is leminősített a WADA. "Mi az úgynevezett fully compliant, vagyis a teljes megfelelőségi státuszba kerültünk" - mondta a MACS vezetője.

Dr. Tiszeker Ágnes emlékeztetett rá, hogy a WADA új kódexe január elsején lépett életbe világszerte. Az újraszabályozás egyik lényegi eleme az, hogy a kódex megkülönbözteti a szándékos, illetve a gondatlanságból, vagyis nem szándékosan elkövetett doppingvétséget. Utóbbi esetben a büntetés mértéke kisebb (megrovástól két évig terjedő eltiltás), mint a szándékos vétség elkövetése esetén kirótt négyéves eltiltás. Emellett nyolcról tíz évre nőtt a doppingvétségek elévülési ideje, ezzel együtt az olimpiákon és más nagy sporteseményeken levett minták tárolási ideje is, tehát hosszabb idő áll majd rendelkezésre azok újbóli, akár esztendőnkénti vizsgálatára.

Utóbbi változás oka, hogy egyelőre nincs megbízható módszer a könnyen hozzáférhető, sokak által használt növekedési hormon és egyéb növekedési faktorok kimutatására. Tíz év viszont óriási változásokat hozhat a tudomány világában, ez idő alatt új, megbízható analitikai módszerek fejleszthetők ki a ma még nem kimutatható doppingszerekre is - mondta Tiszeker Ágnes.

A nemzeti doppingellenes szervezet feladatait és jogkörét ellátó Magyar Antidopping Csoport (MACS) az elmúlt négy évben több mint 12 ezer mintát vizsgált.

A 2012 és 2015 közötti idehaza és külföldön elvégzett, nemzeti és nemzetközi sportszövetségek, továbbá a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) által és az államilag finanszírozott ellenőrzések összesen 87 sportágat érintettek.

A téli és nyári olimpiák műsorán szereplő sportágak, illetve az olimpiai bemutató sportok művelőinek körében csaknem 11 400 mintavétel történt.

A magyar doppingellenőrök által a világon a legtöbbet ellenőrzött négy sportág a súlyemelés (5681), az atlétika (709), az úszás (593) és a kajak-kenu (579). A kontrollnak alávetettek között 5434 volt a magyar, 6791 a külföldi sportoló.

A vizsgálati anyagok zöme - 10 563 - vizeletminta volt, vérmintát 883-at vettek, emellett akadt három hajteszt, s 28 alkoholteszt is. Az ellenőrzések több mint fele - 6405 - történt versenyen, 5820 versenyen kívül.

A négy év alatt Magyarországon négyezer mintát vettek 81 sportágban. Itthon leginkább atlétákat, kajak-kenusokat és úszókat vizsgáltak.

Ami a 2015-ös statisztikát illeti, 1100 mintavételre került sor a magyar állam megrendelésében - emelte ki a MACS első embere, aki hozzáfűzte: 2016-ban ez a szám 1500-ra nőhet. A magyar sportolói minták közül nyolc bizonyult pozitívnak.

Az analíziseket a WADA által akkreditált laboratóriumokban, az ausztriai Seibersdorfban és a németországi Kölnben végezték el.

A témában dr. Tiszeker Ágnes a mob.hu-nak az alábbi videóban nyilatkozik.


(MOB, MTI, MACS)