Átadták a Nők sportjáért- és a Médiadíjakat (videóval)

Átadták a Nők sportjáért- és a Médiadíjakat (videóval)

2014. 03. 17.
Megosztás

Hétfőn délelőtt a Magyar Olimpiai Bizottság ünnepségén átadták a Nők sportjáért valamint a Médiadíjakat. Az esemény - idejét tekintve - a hagyományok szerint a Nemzetközi Nőnaphoz és a Magyar Sajtó Napjához igazodik. Az előző esztendő kiemelkedő teljesítményét a MOB Nők a Sportban Bizottsága 2002, a Médiabizottság 1992 óta ismeri el.

A Larus Étterem és Rendezvényközpontban tartott ünnepségen a díjakat Borkai Zsolt, a MOB elnöke, Regőczy Krisztina elnökségi tag, a nőbizottság vezetője, valamint Riskó Géza médiabizottsági elnök, az MTVA sportfőszerkesztője adta át több olimpiai bajnok jelenlétében - közreműködött többek közt Kovács Katalin kajakos és dr. Kiss Gergely vízilabdázó.

A MOB Nők Sportjáért díjazottjai:

Junior díj: Földházy Zsófia öttusázó
Különdíj: Tomán Edina ultrahosszútávfutó
Éves teljesítménydíj: HAT-AGRO UNI Győr női kosárlabdacsapata
Életműdíj: Kisgyörgy Lajosné, 123-szoros magyar bajnok sportlövő, aki január 14-én ünnepelte 100. születésnapját.

Kisgyörgy Lajosné sportlövő – Életműdíj

A 123-szoros magyar bajnok 1955 és 1969 között Világbajnokságokon egyszer második, kétszer harmadik helyen végzett. Európa-bajnokságokon két ezüst- és hat bronzérmet nyert. Olimpián nem indulhatott, mert a női lövő számok csak 1984-ben kerültek a játékok programjába.123 országos bajnoki címéből 68 egyéni győzelme van, ebből egyet (puska térdelő testhelyzet) a férfiak között szerzett. 90 évesen is edzősködött! 100. életévét betöltötte, Isten éltesse sokáig!

HAT-AGRO UNI GYŐR kosárlabdacsapata – Éves Teljesítmény-díj

A 2013. szeptember 7-én súlyos közúti balesetet szenvedett. A csapat hat játékossal kezdte meg a bajnoki felkészülést a Női Kosárlabda Euroliga 2013-2014-es sorozatra. A játékosok ereje, kitartása – élükön Natasa Kovacseviccsel – példaértékű, megmutatja az embereknek, hogy ilyen tragédia után is van miben hinni és erősnek maradni.

(Czirják Noémi, Dobos Ágnes, Koch Dóra, Kovács Krisztina, Laklóth Anna, Mansaré Anna Manty, Mililca Ivanovic, Pénzes Kinga Erika, Semsei Barbara, Natasa Kovacevic, Tullner Evelin, néhai Fűzy Ákos, néhai Tapodi Péter, Barthalos István edző, Burdi Szabolcs masszőr, a szakmai vezetőség, akik a lányok rehabilitációját és testi-lelki felépülését segítették. A díjat a vezetőség nevében Fűzy András társadalmi elnök vette át.

Földházi Zsófia öttusázó – Juniordíj

Aranyérmet nyert Drzonkowban, az öttusa Európa-bajnokságon 5452 pontos teljesítménnyel. Remek vívással 7., úszásban 3. legjobb idővel ért célba. A lovaglásban egy helyet előre lépett és a kombinált számban fantasztikus teljesítménnyel Európa-bajnok lett.

Tomán Edina ultra-hosszútávfutó – Különdíj

2003-ban életmentő szív-tüdő műtéten esett át 2% túlélési eséllyel. Tüdeje 1/3 része elhalt, 67 %-os rokkanttá nyilvánították. A műtét után egy évvel első félmaratoniját lefutotta. 2011-től ultramaratoni futó. A londoni olimpia fáklyafutóinak egyike volt. 2012 óta diagnosztizált Borderline szindrómás beteg, egyetlen, aki ilyen sportteljesítmény mutathat fel. „Én a futásba vagyok szerelmes” - vallja.

A MOB Médiadíjasai:

Életműdíj: Novotny Zoltán (MTVA) és Vass István Zoltán (a Magyar Rádió egykori riportere)
Nívódíj: Novák Miklós (a Magyar Nemzet újságírója), Németh Andrea (a Nemzeti Sport rovatvezetője) és Fazekas Erzsébet (a Sport TV műsorvezetője)
Oklevél elismerés: Mohay Bence és Majszin György (MTVA, közösen), L. Pap István (MTVA, Nemzeti Sport) a C
ali világjátékokról tudósító médiacsapat (Bányász Árpád, Kaszala Claudia és Turó András).

Novotny Zoltán – MOB Életműdíj

Amikor 32 évesen, 1972-ben "Mr. Tusnak", azaz Hegedűs Csabának az olimpiai győzelmét közvetítette, ő volt a Novotny.
Ma, amikor átveszi a Magyar Olimpiai Bizottság Életmű-díját, ő a "Mr. Rádió". És ebben semmilyen túlzás nincsen. 2012-ben a londoni volt élete tizenkettedik nyári olimpiája. Mexikótól Londonig egyetlen egy nyári játékokról sem hiányzott, s ha minden jól alakul, lassan, de biztosan közeleg a 13. fellépése Rióban.

Szinte hallom, ahogy mondja magában: ugyan már. Azt még meg kell élni. Igaza van. De Novotny Zoltánnal kapcsolatban van egy olyan érzése az embernek, hogy rajta nem fog az idő. S legyen az úszás, Gyurta Dániel aranyérme, legyen vízilabda, vagy kajak-kenu, az "Öreg" mindenben otthon van. Kifogni rajta nem lehet. A munkához való hozzáállása, alázata példaértékű, s a mai napig ugyanolyan lelkesedéssel indul el a Pápa-Diósgyőr NB I-es mérkőzésre, mint egy-egy világ, vagy Európa-bajnokságra. Ha pedig egy nemzetközi birkózó versenyen lefagynak a számítógépek, ő egy kockás papírlapon percek alatt számolja ki a viadal aktuális állását.

2012-ben Londonban a Nemzetközi Olimpiai Bizottság egy elegáns étteremben köszöntötte a világ azon szépkorú riportereit, akik legalább 10 olimpián megfordultak. A színpadon végignézve sok kedves idős bácsi, kevesebb idős néni hunyorgott a vakuk kereszttüzében. S ott állt közöttük Mr. Riporter, azaz Novotny Zoltán. Frissen, üdén, fiatalon.

Hogy a nagy írót, Molnár Ferencet idézzük: akárcsak a selmeci Sobri Ilonka, Novotny is kiragyogott a tömegből.

Vass István Zoltán – MOB Életműdíj

Soha nem feledhető nap volt. 1996, az atlantai olimpia utolsó napja.
A kenu kettesek 500 méteres versenyszámának döntőjében a Lake Lanier tavon Horváth Csaba és a fájdalmasan korán eltávozott Kolonics György készülődött ennek a fél kilométernek. Na meg Vass István Zoltán a Magyar Rádió kommentátorállásában.
A riporter addigra már túl volt több száz kajak-kenu futamközvetítésen. Erre szokták azt mondani: rutinmunka, simán megoldja.

A mieink voltak az esélyesek. De a verseny másképp alakult. A moldáv páros nem akart leszakadni és amikor a magyar meg a moldáv hajó átsiklott a célvonalon, kettejük között 1 századmásodperc volt a különbség Horváthék javára.
A riporter, Vass István Zoltán a tőle megszokott színvonalon közvetítette a hetedik magyar aranyérmet Atlantában. Majd letette a fejhallgatót. És nyári olimpián azóta sem vette fel.

Egyszer megkérdezték tőle, Pista, miért? Hiszen ott lehettél volna Sydney-ben, Athénban, Pekingben, de akár még Londonban is. És akkor a tőle megszokott őszinteséggel így felelt. "Tudjátok, a mai napig eszembe jut az az atlantai kenu kettes 500 méter. Én akkor bekiabáltam az éterbe a magyar aranyérmet, de egyáltalán nem voltam biztos benne. Utána futott át az agyamon, hogy mekkora blamázs lett volna, ha ezt a befutót elrontom.

Sosem rontottam el ugyanis. S öreg fejjel kezdjek el hibázni? Nem, inkább nem. Inkább ott hagytam abba."
Ebben az emelkedett pillanatban, amikor átveszi a Magyar Olimpiai Bizottság Életműdíját, csak azt tudom minderre mondani: kár.

Fazekas Erzsébet – MOB Nívódíj

Hatszoros országos bajnok magasugróként már rég megtanulta, miként kell átvinni a magasra tett lécet, és legnagyobb örömömre ezt a Sport Televízióban az alapítástól kezdve folyamatosan bizonyítja. A pályaíve törtetlen, mára az atlétika és a tenisz értő kommentátorából a fajsúlyos stúdióbeszélgetések avatott mesterévé avanzsált. Szakmai hozzáértésének és empátiájának köszönhetően a Mai Helyzetben olyanok is megnyílnak előtte, akik legszívesebben bezárkóznának, de akkor sem jön zavarba, ha sportgazdasági felvetésekről kell Borkai Zsoltot vagy éppen Csányi Sándort faggatnia. A Sport TV műsorvezetője, Fazekas Erzsébet MOB Nívódíjban részesül.

Németh Andrea – MOB Nívódíj

A Nemzeti Sport rovatvezetője, a magyar sportújságírás egyik legsokoldalúbb alakja! Kiváló íráskészséggel, témaérzékenységgel, nagyszerű szerkesztői vénával megáldott kolléganő. A magyar sport elkötelezett híve, segítője, empatikus írásain mindez nyomon is követhető. Alapossága, elhivatottsága példaértékű. A Magyar Olimpiai Bizottság Nívódíja méltó kézben lesz nála.

Novák Miklós – MOB Nívódíj

Villamosmérnöki, közgazdaságtudományi és történelemtanári diplomával is elhivatott sportújságíró. Korábban a Nemzeti Sportnál, a Népszavánál, a Bravo Sportnál és a Sztár Sportnál dolgozott, 2005. január 1. óta a Magyar Nemzet munkatársa. Tudósított a 2004-es athéni és a 2008-as pekingi olimpiáról, a 2006-os labdarúgó világbajnokságról, valamint a 2008-as labdarúgó Eb-ről. Emellett a fő magyar sikersportág, a kajak-kenu minden jelentős világversenyén ott volt. Lékó Péterről írt könyvét a Magyar Sportújságírók Szövetsége nívódíjjal tüntette ki. Novák Miklós a MOB Nívódíjasa!

L. Pap István – MOB Oklevél

A Nemzeti Sport vezető szerkesztője, a lapszerkesztői műfaj Paganinije, de szinte minden "hangszeren" képes a legmagasabb szinten játszani. Legendák születtek a Nemzeti Sport szerkesztőségében arról, amikor az L. Pap Pista... Öt perccel lapzárta előtt a semmiből képes lapot készíteni... Amikor az L. Pap Pista észrevette azt, amit még a legnagyobb értékmegőrző, a nyelvőr Skrapits Laci sem... Amikor az L. Pap Pista kettő perc alatt tanult bele a tévézésbe... Amikor az L. Pap Pista a legmagasabb szakmai nívón szolgálja egyszerre a Nemzeti Sportot és a Magyar Televíziót!

L. Pap István, érdemeiért MOB Oklevél-elismerésben részesül.

Mohay Bence és Majszin György – MOB Oklevél

Mohay Bence az MTVA, tehát a közszolgálati média saját nevelésű, tehetséges, fiatal munkatársa. „Minden hangszeren” játszik, kommentál, tudósít, műsort vezet, szerkeszt. Kiválóan beszél nyelveket, sok-sok eseményről tudósított már, többek között Londonból, a Szocsi Téli Olimpiáról. Ez volt eddigi legnagyobb vizsgája, minden nap többször bejelentkezett a televízióban és a rádióban. Jelesre vizsgázott. Hobbija a vívás és a cserkészet.

Majszin György a pillanatok művésze, az MTVA egyik legkiválóbb operatőre, a sport elkötelezettje, de minden más területen is kiválóan használható. Tökéletesen kiegészítették egymást Mohay Bencével, emlékezetes riportokat küldtek Szocsiból, a Téli Olimpiáról. Ő is tagja volt az MTVA londoni csapatának, a földkerekség legkülönbözőbb pontjairól küldött anyagokat, szerény, visszahúzódó művészlelki alkatú operatőr. A képek mestere!

Mohay Bence és Majszin György közösen, MOB Oklevéldíjazásban részesül.

A Cali Világjátékok médiacsapata – MOB Oklevél

2013-ban a dél-amerikai Caliban rendezték a Világjátékokat, a nem olimpiai sportágak 9. seregszemléjét. A columbiai városba 58 magyar versenyző utazott, az ő szereplésüket örökítette meg az esztendők során a több sportág és sportesemény sajtósaként is dolgozó Kaszala Claudia és Bányász Árpád újságíró, valamint Turó András operatőr. A médiacsapat hosszú évek óta kommunikátora az olimpia műsorán nem szereplő sportágaknak. A két krónikás már korábbi világjátékokról is tudósította a hazai médiát.

Az egykori válogatott rövidpályás gyorskorcsolyázó Kaszala Claudia műsorvezetőként és a Magyar Torna Szövetség sajtófőnökeként is tevékenykedik, 2008-óta Turó Andrással közösen spotmagazinokat gyárt a Sport Televízió számára.

Bányász Árpád is több sportági szakszövetség sajtómunkájában segédkezett az elmúlt években, 2005 óta pedig a versenysport mellett a szabadidősport az egyik szakterülete. Az Origo munkatársa, valamint a Juventus 103.9-en hallható zenés sportmagazin, a SportBánya műsorvezetője.

A három újságíró 2013-ban, Caliból megannyi videóval, beszámolóval látta el a magyar sajtót, ezért együttesen, MOB Oklevél-elismerésben részesülnek.

(Fotó: MOB/Kovács Anikó)