Az 50 évvel korábbi Universiadéra emlékeztek

2015. 08. 28.

Csütörtökön ötvenéves évfordulót ünnepelt a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS): 1965. augusztus 20. és 30. között rendezték a budapesti Universiadét. 35 ország mintegy 1700 sportolója kilenc sportágban mérte össze tudását, felkészültségét. A fél évszázaddal ezelőtti hazai rendezésű multisporteseményen Magyarország 16 arany-, 8 ezüst- és 14 bronzéremmel az éremrangsor élén végzett, megelőzve Szovjetuniót és az Egyesült Államokat.

A képre kattintva elolvashatja a tábla szövegét

Ennek az eseménynek az emlékére két emléktáblát avattak a Puskás Ferenc Stadion toronyépületénél. Az egyik annak állít emléket, hogy a Népstadion adott otthon az esemény nyító- és záróünnepségének és az atlétikai versenyeknek, míg a másik a fél évszázaddal ezelőtt megtartott sportesemény, valamint az 1935-ben ugyancsak a magyar fővárosban megrendezett VI. Egyetemi Világjátékok aranyérmes magyar sportolóinak nevét őrzi meg az utókor számára.

A táblaavatásnál beszédet mondott Prof. Dr. Kiss Ádám, a MEFS elnöke, Saintrond Eric, a nemzetközi szövetség, a FISU főtitkára, dr. Bagdy Gábor Budapest főpolgármester-helyettese és az akkori sportolók nevében dr. Kamuti Jenő, a MOB elnökségének tagja, négyszeres egyéni Universiade-győztes tőrvívó. Az eseményen megjelent Szabó Bence, a MOB főtitkára.

Az ünnepségsorozat a táblaavatás után a Fővárosi Önkormányzat Újvárosháza dísztermében folytatódott emléküléssel. Dr. Simicskó István sportért felelős államtitkár köszöntőjében elmondta, a magyar emberek szeretik a sportot, szeretnek emlékezni. "Sportolóink az 1965-ös Universiadén kiválóan szerepeltek, később közülük többen is olimpikonok lettek, és érmeket, értékes helyezéseket szereztek. Az önök példáját állítja a MEFS a mai fiatalság elé, felhívja a figyelmet a sportra, a mozgás örömére, és a fair play szellemiségére" - mondta a sportpolitikus.

A köszöntők után "Az Universiade szerepe a sporttörténetben" címmel dr. Szikora Katalin, a Testnevelési Egyetem Társadalomtudományi Tanszékének vezetője előadásában a magyar egyetemi sport történetének kezdeti időszakáról, dr. Szabó Lajos, a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum igazgatója az 1945 utáni időkről mesélt a hallgatóságnak.

Universiade-bajnokok (balról): dr. Kamuti Jenő, Schmitt Pál, Makray Katalin, Ducza Anikó, Egervári Márta.

Ezután archív fílmbejátszásokkal emlékeztek az 1965-ös Universiade történéseire. Közben Dobor Dezső, az esemény moderátora megszólaltatta az egyes sportágak megjelent bajnokait. Úszók között Korényi Olgát, aki ma is aktívan őrzi sportos alkatát, Kármán Katalint és a magyar Universiade-bajnokok közül a legtöbb aranyat, hetet begyűjtő Egervári Mártát. A vízilabdázók között ott volt a győztes csapatból a kapus Szatmáry Gábor, az olimpiai bronzérmes Katona András, az Európa-bajnok Konrád I. Sándor és az olimpiai bajnok Bodnár András. A női tornasport csapatbajnokai, Ducza Anikó, Kálóczy Dorottya és Makray Katalin érdeklődéssel figyelte a róluk készült filmkockákat. Utóbbi meglepetten jegyezte meg felemásgyakorlata láttán, nem is érti, hogy annak idején miként kaphatott erre a gyakorlatra magas pontszámokat. A vívók hat aranyérmet nyertek 1965-ben. Közülük a kardvívó Bakonyi Péter, a tőrvívó Kamuti Jenő és a párbajtőröző Schmitt Pál volt ott az ünnepségen.

Universiade-bajnokok (jobbról): Kleiberné Kontsek Jolán, Katona András, Bodnár András, Szatmáry Gábor (mögöttük)

Az aranyérmesek sorát az atléták zárták. Kleiberné Kontsek Jolántól megtudtuk, hogy a döntő előtti napon kávéfőzés közben leforrázta a lábát, így állt neki a döntőnek, de sikerült így is legyőzni az akkori szovjet atlétalegendát, Tamara Presst. Rajtuk kívül is további sportágak kosár- és röplabdázók, érmes és helyezett sportolók voltak jelen az emlékünnepségen.

A szünetben prof. dr. Tóth Miklós, a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke, a diák-, és főiskolai-egyetemi sportért felelős szakmai tagozat elnöke nyitott meg, az 50 és 80 évvel ezelőtti események emléktárgyait, érmeit, emlékiratait tekinthették meg az érdeklődők, majd Saintrond Eric beszélt az Univdersiade történetéről, a jelenlegi feladatokról, tapasztalatairól, a jövőképről.
Ezután a főtitkár a FISU emlékplakettjét adta át dr. Kiss Ádámnak.

Kamuti Jenő, a Nemzetközi és a Magyar Fair Play Bizottság elnöke Fair play-díjat nyújtott át a FISU főtitkárának.

A MEFS jövőbeli terveiről dr. Székely Mózes főtitkár beszélt.

Zárásként megalakult az Universiade Bajnokok Klubja, amelynek minden eddigi aranyérmes alanyi jogon lehet a tagja, hacsak ennek ellenkezőjét nem kéri. A klub elnökéül a jelenlévők egyhangú szavazattal Nagy Tímea hatszoros Universiade-aranyérmes vívót választották. A megbízatása négy évre szól.

Az elnökség tagjai a három, vagy annál több Universiade-bajnoki címmel rendelkező sportolók, valamint azok a sportemberek alkotják, akik bajnoki címük mellett olimpiai bajnoki címet is nyertek. Ezek alapján a klub tagja többek között az olimpiai bajnok és Universiade-győztes Borkai Zsolt, a MOB elnöke és a háromszoros győztes, kétszeres olimpiai bajnok Szabó Bence, a MOB főtitkára is.