Az olimpiai akadémia-alapító olimpiatörténészre emlékeztek egykori otthonánál

Az olimpiai akadémia-alapító olimpiatörténészre emlékeztek egykori otthonánál

2019. 04. 12.
Megosztás


Márványtábla-avató ünnepséget tartottak április 9-én az egykori MOB-tag olimpiatörténész, olimpiai akadémia-alapító sportszakíró, dr. Keresztényi József tiszteletére a hegyvidéki XII. kerületben, a Maros utca 9. számú lakóház bejáratánál, ahol 30 évig élt és alkotott.

Balsai Balázs, Dr. Keresztényi József unokája, a rendezvény moderátora elöljáróban megköszönte a Budapest Főváros 12. kerület Hegyvidék Önkormányzat támogatását, hozzájárulását az emléktábla avatáshoz. „Az olimpiai eszme, az olimpia története megismertetésében, népszerűsítésében nagyon sokat köszönhetünk Dr. Keresztényi Józsefnek, jelenleg is hozzáférhetőek jelentős munkái. Az emléktábla arra ösztönzi majd a járókelőket, hogy megőrizzék őt az emlékezetünkben és felidézzék munkásságát" – mondta köszöntőjében Csepreginé Volosinovszki Mária, a Hegyvidéki Polgármesteri Hivatal Oktatási és Közművelődési Irodájának vezetője.

Az idén 100 éve született édesapja életútjának fontosabb állomásait vázolta fel avató beszédében Balsainé Dr. Keresztényi Erzsébet. 1936-tól már a Nemzeti Sport hivatalos tudósítója, később a Budapesti Iskolák Sportkörének Központjában lett testnevelésügyi főtitkár, 1950-ben jogból doktorált. Az olimpiák történetével kapcsolatos kutatásait és publikálásait 1957-ben az ELTE könyvtárában kezdte meg, 1962-63 között a Budapesti Egyetemi Atlétika Klub szakosztályvezetője lett. Olimpiatörténettel kapcsolatos cikkeit a Népsport közölte, később könyveket publikált: 1968-ban Az olimpiák története Olümpiától Mexikóig címűt, 1971-ben pedig a Magyar Olimpiai Bizottság történetét jelentette meg. 1976-ban kezdeményezésére kezdték meg az olimpiatörténeti speciálkollégium bevezetését az ELTE Eötvös Kollégiumban, ahol ő maga is tartott előadásokat, vezetett szemináriumokat. 1984-ben a Nemzetközi Olimpiai Akadémia jubileumi ezüstéremmel jutalmazta két évtizedes munkásságát. 1985-ben tagja lett a Magyar Olimpiai Bizottságnak, és még ugyanebben az évben alakult meg a Magyar Olimpiai Akadémia, amelynek alelnöke volt 1990-ig.

Végezetül Dr. Printz János, a Magyar Olimpiai Akadémia alapítója a tanítványok nevében emlékezett. A márványtábla leleplezését követően koszorút helyezett el Magyar Olimpiai Akadémia részéről Győr Béla főtitkár, Dr. Printz János, Dr. Keresztényi Erzsébet valamint Csepreginé Volosinovszki Mária is.

(hegyvidek.hu)