Az olimpiai bajnok Glykais Gyulára emlékeztek Szekszárdon

Az olimpiai bajnok Glykais Gyulára emlékeztek Szekszárdon

2018. 04. 13.
Megosztás


A MOB Mező Ferenc Sportbizottság Emlék- és Hagyományőrző Albizottság tagjai együtt emlékeztek a város képviseletében megjelentekkel Szekszárdon, az Alsóvárosi temetőben, Glykais Gyula, kétszeres olimpiai bajnok vívó születésének 125. évfordulója alkalmából április 12-én.

A megemlékezés előkészítése során Győr Béla, a hagyományőrzők vezetője rábukkant egy olyan írásra, amiből kiderült, hogy a bajnok sírját hosszú évek óta a Nők Szekszárdért Egyesület gondozza, és minden évben emlékeznek rá. Megkereste az egyesület elnökét, Tóthi Jánosné, Klárát a kerek évfordulós megemlékezés ügyében. Az elnök és az egyesület is örömmel vette a megkeresést, és készítették elő a helyszínt.

A megemlékezésen megjelent Ács Rezső, Szekszárd város polgármestere. Ott volt a Honismereti Egyesület örökös elnöke, a Szekszárdi Sportcentrum korábbi és jelenlegi elnöke, két általános iskola néhány sportos tanulója, a Szekszárdi Kórház Kardvívó Szakosztályának képviselői, a Polgármesteri Hivatal Humán Bizottságának elnöke, és a Nők Szekszárdért Egyesület majd' valamennyi tagja.

A megemlékezés kezdetén a bajnok sírjánál Tóthi Jánosné, a Nők Szekszárdért Egyesület elnöke köszöntötte a megjelenteket. Elmondta, hogy egyesületük tagjaival együtt nagyon örül a megtisztelő találkozásnak. Egyesület büszke arra, hogy Szekszárdon nyugszik Glykais Gyula kétszeres olimpiai bajnok vívó. Tevékenységük során igyekeznek felhívni a város lakosságának, ezen belül az ifjúság figyelmét a kiváló sportember tevékenységére. 2007 óta minden évben, október végén megemlékeznek Glykais Gyuláról, gyertyát gyújtanak emlékére, és sírjánál elhelyezik virágaikat.

Ezután Győr Béla, az Emlék- és Hagyományőrző Albizottság vezetője köszöntötte a megjelenteket, és adta át a MOB vezetőinek üdvözletét. Külön köszönetet mondott az egyesületnek, valamint annak elnökének az előkészítésért és a fogadtatásért, majd néhány mondatban bemutatta az albizottság munkáját.

Köszöntője után felkérte Sákovicsné Dömölky Lídia vívó olimpiai bajnokot, az albizottság tagját, emlékezzen bajnoktársára. Lídia a tőle megszokott felkészültséggel és bájos stílusával emlékezett Glykais Gyulára.

A MOB koszorúját Sákovicsné Dömölky Lídia, Győr Béla és Veres Vince a Hagyományőrző Albizottság tagjai helyezték el a síron. A megemlékezés zárásaként a Himnusz hangjai szóltak a bajnok tiszteletére.

A megemlékezés után örömmel újságolták a helyiek, hogy a nap folyamán a sportcsarnok falára is kikerült a helyi olimpikonok emlékét őrző táblára a bajnok neve. Az egyesület kezdeményezi, hogy utcát is nevezzenek el Glykais Gyuláról a városban, valamint szóba került egy, a bajnok nevét viselő iskola is.

Glykais Gyula Pomázon született 1893. április 9-én. 16 éves korában vette kezébe a kardot. Első győzelmeit egyetemi hallgatóként szerezte, majd első nemzetközi sikere 1912-ben, Bécsben volt egy főiskolai versenyen. Az I. világháborúban olasz fogságba került, ahonnan testileg, lelkileg megtört emberként került haza. A vívósporttal a nagyhírű Alexander Imre, a Szolnoki Vívó Club elnöke hozta ismét össze. Így került Szolnokra, ahol munkahelyet is kapott. A Magyar Királyi Államépítészeti Hivatal munkatársa volt. Hétvégeken feljárt Pestre, Santellinél gyakorolt.

1912-tól a BEAC és a MAFC, később a Tisza István Vívó Club, majd a Szolnoki Vívó Club versenyzője volt. 1928-ban, Amszterdamban a Garay János, Glykais Gyula, Gombos Sándor, Petschauer Attila, Rády József, Tersztyánszky Ödön, majd 1932-ben, Los Angelesben a Gerevich Aladár, Glykais Gyula, Kabos Endre, Nagy Ernő, Petschauer Attila, Piller György összetételű kardcsapat tagjaként olimpiai bajnoki címet nyert. Háromszoros Európa-bajnok egyéniben és csapatban.

Élete utolsó éveiben Szekszárdon élt és dolgozott a Városi Számvevőség vezetőjeként. Munkahelyének közelében, a Bezerédi utcában laktak feleségével, Rudda Ilonával, aki a Polgármesteri Hivatal előtti trafikot vezette.

Szekszárdon, 1948. június 12-én hunyt el. A város sportcsarnokának falán emléktábla őrzi emlékét. Szolnokon 2013. július 1-jén utcát neveztek el róla.

(MOA/Győr Béla)