Az olimpiai bajnok Liu testvérek 3 arany- és 3 ezüstérmet nyertek a vb-n

Az olimpiai bajnok Liu testvérek 3 arany- és 3 ezüstérmet nyertek a vb-n

2021. 03. 08.
Megosztás


A rövidpályás gyorskorcsolyázók 3 arany- és 3 ezüstérmet nyertek a dordrechti világbajnokságon. A judós Tóth Krisztián a taskenti Grand Slam-viadalon szerzett bronzérmével megerősítette kvótás helyét az olimpiai kvalifikációs világranglistán. Az olimpiai kvótás Krizsán Xénia bronzérmet szerzett a toruni fedett pályás atlétikai Európa-bajnokságon. Birkózóink a rangsoroló római Matteo Pellicone-emlékversenyen a pontversenyben 3 arannyal, 3 ezüsttel és 4 bronzzal a 2. helyen végeztek. Fucsovics Márton először jutott be egy top500-as teniszverseny fináléjába. Tam Csillát beválasztották az Európai Kerékpáros Szövetség döntéshozó testületébe. Hétvégi összefoglalónk következik.

Rövidpályás gyorskorcsolya. Egy éve a vírushelyzet miatt elmaradt a rövidpályás gyorskorcsolya-világbajnokság, most a hollandiai Dordrechtben 3 arany- és 3 ezüstérmet szereztek korcsolyázóink.

A Liu testvérek, Shaoang és Saolin Sándor megosztoztak két egyéni táv elsőségén. A fiatalabbik Liu nyerte az 500m-t, 1000m-en bátyja mögött a második helyen ért a célba. Az 1000m-es érmes helyezések azt eredményezték, hogy a Liu testvérek az összetett pontverseny élére álltak, és jöhetett a 3000m-es szuperfinálé. Itt érmeket nem osztanak, pontokat viszont igen, és még részpontokat is, úgyhogy figyelni kellett mindenre és mindenkire. Liu Shaolin a végére olyannyira összekavarodott, hogy elengedte a holland Itzak de Laatot, ha ezt nem teszi, övé az egyéni összetett világbajnoki cím. De így sem volt szomorú, hiszen öccse a 6. helyével az összetett világbajnoki cím birtokosa lett.

A nap végén a férfiváltó a Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Krueger John-Henry, Burján Csaba összeállításban vette fel a versenyt a holland, az orosz és az olasz váltóval. Először az olaszok csúsztak ki, majd Burján Csaba következett. Így már csak a 3. helyért futottak tovább a fiúk. A végén derült ki, hogy a hollandok mögött második oroszokat kizárták, így a férfiváltó az ezüstérmet szerezte meg.

A női staféta (Jászapáti Petra, Kónya Zsófia, Somodi Maja, Sziliczei-Német Rebeka) a B-döntőben a második lett, ez összesítésben a hatodik helyet jelenti. A hölgyek egyéni számaiban Jászapáti Petra 1000 és 1500m-en is B döntős volt.

Bánhidi Ákos vezetőedző, csapatvezető értékelte a magyar csapat eredményeit. „Nehéz lenne kiválasztani a legkedvesebb érmet. Természetesen minden világbajnoki cím nagy boldogság. Szívet melengető, hogy Liu Shaoang szerdai állapotából három nappal később gondolatvezérléssel világbajnok lett 500 méteren. Ahogy az is, hogy Liu Shaolin Sándor megnyeri az 1000 métert egy nappal azután, hogy érmet veszített el 500-on egy esés miatt" – értékelte az MTI-nek a három-három magyar arany- és ezüstéremmel zárult vb-t a vezetőedző.

Bánhidi Ákos a nők kapcsán is sok okot látott a bizakodásra: egyrészt Jászapáti Petra B döntős második helyét említette 1000 méteren, másrészt a mindössze 16 éves Somodi Maja futását a női váltók kisdöntőjében.

„Összetett oka van, amely fejben, technikában és felszerelésben keresendő, ebben a sorrendben" – mondta Bánhidi arról, hogy a januári Európa-bajnoki döntő után a vb-döntőben is elesett Burján Csaba a végül ezüstérmes váltó tagjaként. „Két esés egymás utáni döntőkben minden sportolóban nyomot hagy, sok beszélgetésre lesz szükség vele".

Liu Shaolin Sándor pedig az összetett elsőségért rendezett 3000 méteres szuperdöntőben számolta el eggyel a hátralévő körök számát, igaz a magyar győzelmet nem fenyegette veszély, de így esélye sem volt öccsét megelőzni. Ezzel kapcsolatban Bánhidi megjegyezte, „a legjobb családban is előfordulhat ilyen hiba", mert ilyenkor a versenyző már nem hall, főleg nem a maszkban lévő edzőket.

„A hibákból többet lehet tanulni, ez pedig kiváltképpen fontos az olimpia előtti évben. Ahogy a sikeres szereplés is azért volt fontos, hogy erőt adjon az egész csapatnak, mert rendkívül kemény év előtt áll az olimpiai kvalifikációval és a pekingi téli játékokkal" – mondta Bánhidi Ákos.

A világbajnokságtól a koreai, kínai és japán válogatott távolmaradt.

Rövidpályás gyorskorcsolya világbajnokság magyar eredményei:

Férfiak:
500m: 1. Liu Shaoang,... 4. Liu Shaolin Sándor
1000m: 1. Liu Shaolin Sándor, 2. Liu Shaoang
1500m: 4. Liu Shaolin Sándor,... 7. Liu Shaoang
3000m szuper döntő: 3. Liu Shaolin Sándor,... 6. Liu Shaoang
5000m váltó: 2. Magyarország (John-Henry Krueger, Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Burján Csaba, Varnyú Alex)

Nők:
500m: 12. Kónya Zsófia, 13. Jászapáti Petra
1000m: 7. Jászapáti Petra,... 26. Kónya Zsófia
1500m 11. Jászapáti Petra,... Kónya Zsófiát kizárták
3000m váltó: 6. Magyarország (Bácskai Sára Luca, Jászapáti Petra, Kónya Zsófia, Sziliczei Német Rebeka, Somodi Maja)


(Foto: IJF/Sabau Gabriela)

Judo. Taskentben folytatódott a judosok olimpiai pontszerző Grand Slam-versenye. Meglepetésre nézők előtt rendezték meg a viadalt.

Tóth Krisztián (90kg) a lengyelek Európa-bajnoki bronzérmese, Piotr Kuczera, az olaszok Grand Slam-bronzérmese, Nicholas Mungai, majd a grúz világbajnoki bronzérmes Usangi Margianil elleni győzelemmel jutott be súlycsoportja elődöntőjébe. Ott a japánok világbajnoki bronzérmese Nagaszava Kenta állta az útját. Krisztián a bronzcsatában az észt Klen Kristofer Kaljulaidot néhány másodperccel a vége előtt egy gyönyörű kontratechnikával lepte meg, és szerezte meg a bronzérmet. Eredményével tovább erősítette helyét az olimpiai kvalifikációs rangsor legjobbjai között. Számításaink szerint megőrizte hetedik helyét, s ha ma lenne a tokiói sorsolás, a hatodik kiemeltként várhatná.

Ifjúsági olimpiai bajnokunk, a súlyos sérülése után egyre jobban magára találó Gercsák Szabina (70kg) 2018 novemberében jutott be legutóbb nyolc közé IJF World Tour-eseményen, akkor éppen itt, Taskentben lett Grand Prix-bronzérmes. Most két ippon győzelemmel jöhetett a japánok első helyen kiemelt kétszeres világbajnoka, Arai Csizuru. A találkozó csaknem tizenkét percig tartott, és a későbbi aranyérmes japán intéssel tudott továbblépni. Szabina a vigaszágon a venezuelaiak kontinensbajnoka, Elvismar Rodriguez ellen is több mint öt és fél percet töltött a tatamin, az aranypontot végül vazarival Rodriguez húzta be. Gercsák Szabina a Grand Slam-hetedik hellyel egy lépéssel közelebb került a tokiói induláshoz, de ami sokkal fontosabb, önmagának is bizonyította: újra van keresni valója a legjobbak között.

A további magyar indulók, Ungvári Miklós és Szabó Frigyes (73kg), Ungvári Attila és Rajkai Róbert (81kg), Tóth Apor (90kg), Cirjenics Miklós és Vig Zsombor (100kg), Sipőcz Richárd (+100kg), Özbas Szofi (63kg) a csoportküzdelmek első vagy második fordulójában búcsúztak és helyezetlenül végeztek.



(Fotó: MTI/PAP/Adam Warzawa)

Atlétika. A 36. fedett pályás atlétikai Európa-bajnokságot a lengyelországi Torunban rendezték. A 21 fős magyar küldöttségből az ötpróbázó lányok szerepeltek a legeredményesebben. Krizsán Xénia négy számban: 60m gáton, távolugrásban, 800m-en és összetettben is élete legjobbját teljesítve léphetett fel a dobogó harmadik fokára. Nemes Rita pedig hasonlóan szépen versenyezve lett 6. Döntős volt, és végül a 8. helyen végzett 1500m-en Szögi István, magasugrásban Jankovics Dániel és 60m gáton Kozák Luca. A 3000m fináléjában a 10. helyen ért a célba Wagner-Gyürkés Viktória. Hosszú sérülése után alig maradt le a fináléról 60m gáton Baji Balázs, aki idei legjobb eredményével lett 10.

A magyar eredmények és helyezések:

Férfiak:

60 m: 20. Boros Bence 6.69,... 40. Máté Tamás 6.78,... 48. Illovszky Dominik 6.80
400m: 47. Huller Dániel 48.52
800m: 27. Vindics Balázs 1:50.40,... 35. Kazi Tamás 1:51.85
1500m: 40. Pápai Márton 3:45.63,... 45. Kiss Gergő Xavér 3:45.63
3000m: 8. Szögi István 3:40.40
60m gátfutás: 10. Baji Balázs 7.73,... 32. Szeles Bálint 7.97
Magasugrás: 8. Jankovics Dániel 219
Távolugrás: 10. Pap Kristóf 776

Nők:

60m: 36. Nguyen Anasztázia 7.50
400m: 39. Nádházy Evelin 56.11
3000m: 10. Wagner-Gyürkés Viktória 9:02.81
60 m gát: 8. Kozák Luca 8.01,... 25. Kerekes Gréta 8.21
Távolugrás: 16. Lesti Diana 618
Ötpróba: 3. Krizsán Xénia 4644,... 6. Nemes Rita 4486


(Fotó: birkozoszov.hu)

Birkózás. Nagyszerűen sikerült birkózóinknak az idény második nagy nemzetközi viadala, a római Matteo Pellicone-emlékverseny, 14 ország 105 kötöttfogású birkózója részvételével.

Az első nap a junior vb- és Eb-győztes Takács István (87kg) többek között az Európa-bajnok, vb-2. és -3., olimpiai 5., tokiói kvótás Lőrincz Viktort 3-1-re felülmúlva aranyérmet szerzett. Második lett Krasznai Máté (67kg), Losonczi Dávid (87) és az Eb-3. Szilvássy Erik (97), előbbi kettő az elődöntőben Eb-ezüstérmes orosz klasszisokat verve, harmadik pedig Lőrincz és Kecskeméti Krisztián (60).

Az első napi nagyszerű eredmények után a második napon a hölgyeknél 2013-as világbajnokunk, a tokiói olimpiai kvótás Sastin Marianna (62kg) a körmérkőzéses lebonyolításban kazah és brazil ellenfelét legyőzte, a vb-3., pánamerikai bajnok kanadai Fazzaritól kikapott, akinek a döntőben sem sikerült visszavágnia (1-2), így ezüstérmes lett.

A kötöttfogásúaknál az U23-as vb-2. Fritsch Róbert (72kg), valamint a tavalyi Eb- és világkupa-2., kétszeres U23-as kontinensbajnok Lévai Zoltán egyaránt a döntőbe jutott. Előbbi többek között a világbajnok orosz Labazanovot is felülmúlta, utóbbi pedig revansot vett „mumusán”, az Ázsia-bajnok, U23-as vb-3. kazah Szadukajeven több korábbi vereségért. A fináléban mindketten törököt „fogtak”, s győztek le, Fritsch 2-2-vel, később szerzett ponttal az Eb-bronzérmes Cant, Lévai 3-1-re az U23-as Eb-győztes Basart. Két 82 kilósunk bronzmérkőzésen volt érdekelt, a vb- és Eb-3. Szabó László és a junior Európa-bajnok Lévai Tamás egyaránt felállhatott a dobogóra. Kötöttfogású csapatunk a pontversenyben 3 arannyal, 3 ezüsttel és 4 bronzzal a 2. helyen végzett a Ranking Series-tornán.


(Fotó: MTI/EPA/ANP/Koen Suyk)

Tenisz. Fucsovics Márton szombaton karrierje során először jutott be egy ATP 500-as kategóriájú torna döntőjébe, ahol a fináléban két szettben kikapott a negyedik helyen kiemelt orosz Andrej Rubljovtól. A világranglistán a 8. helyen álló Rubljov elleni találkozó 1 óra 53 percig tartott. Fucsovics Marci a döntőbe kerülésével várhatóan 13 helyet javítva a 46. helyre ugrik a világranglistán. A magyar játékos a jövő héten Dohában szerepel, ahol az első fordulóban a szerb Dusan Lajovic (27.) vár majd rá.


(Fotó: bikemag.hu)

Kerékpár. Az Európai Kerékpáros Szövetség (UEC) a sportág történetében először választott küldöttei közé magyar delegáltat, Tam Csilla személyében. Tam Csillát, aki az első magyar – és idehaza jelenleg is az egyetlen – nemzetközi mountainbike (MTB) versenybíró és oktató, 27 európai ország 29 jelöltje közül választották be a 15 fős küldötti testületbe. Szintén ő az első magyarországi versenybíró, akit a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) a világkupák és világbajnokságok mellett a nyári olimpiai játékokra is delegált (Rio 2016). Az európai szövetség döntése értelmében így Magyarország is képviseltetheti magát és a hazai bringasportot a UCI döntéshozatalában.

„Hatalmas előrelépés ez a magyar sportágnak, gratulálok Tam Csillának, hogy 20 év munkájának eredményeként nemzetközi szinten képviseltethetjük magunkat a kerékpáros diplomácia legmagasabb lépcsőin” – mondta Princzinger Péter, aki hozzátette, a Magyar Kerékpáros Szövetség elnöksége 2017-es megválasztása óta minden vállalásában előre tudott lépni, a következő négy éves ciklus célja pedig, hogy mind a 12 szakág sportolóinak megfelelő létesítmény álljon rendelkezésére az edzéshez és a versenyzéshez.

(MOB-összeállítás; nyitókép: isu.org)