Sporttörténelmi érmeket gyűjtöttek tornászaink

2020. 12. 21.

Az elmúlt héten a női tornászok kiemelkedően teljesítettek a törökországi Európa-bajnokságon, ahol a felnőttek 2 arany-, 1 ezüst-, és 1 bronzérmet szereztek. Birkózásban a szabadfogású súlycsoportban 1 ezüst jutott a magyarok számára a belgrádi világkupán. Vas Kata Blanka egy 5. helyezéssel erősítette meg előkelő helyét a kerékpárosok Cyclo-cross összetett világkupájában. A női kézilabda-válogatott a 10. helyen végzett a dániai kontinensbajnokságon.

Torna. A férfiak után a hölgyek is tovább írták a torna sportág hazai történelmét a mersini Európa-bajnokságon.

Az egyéni szerenkénti döntőkben az olimpiai kvótás Kovács Zsófia ugrásban és felemáskorláton is aranyérmet szerzett, így a magyar női torna történetében Kovács az első kétszeres Európa-bajnok. Székely Zója felemáskorláton lett második, és ezzel is történelmet írtak Kovácsék, hiszen két magyar tornásznő még soha nem állt dobogón egyszerre kontinensviadalon. Bácskay Csenge ugrásban az előkelő negyedik pozícióban zárt, Székely Zója hetedik, Böczögő Dorina nyolcadik lett a talaj döntőjében.

A csapatversenyben a Bácskay Csenge, Böczögő Dorina, Kovács Zsófia, Makovits Mirtill, Székely Zója összeállítású magyar felnőtt női válogatott bronzérmet szerzett, ráadásul a női torna szakág történetében ez az első csapat Európa-bajnoki érem. A fináléban nemzetenként már csak három versenyző mutathatta be gyakorlatát a szereken, és mindhármuk eredménye számított is. A selejtezőben még egy kis könnyebbséget jelentett, hogy négyen léphettek a szerekhez, és csak a legjobb három gyakorlat eredményét vették figyelembe.

A felnőttek mellett a fiatalok sem maradtak le az éremszerzésről. Mayer Gréta a juniorok mezőnyében a szerenkénti döntőkben gerendán ezüst-, míg talajon bronzérmet nyert.

A Balázs Kíra, Béke Flóra, Mayer Gréta, Peresztegi Nóra, Szmirnov Anna összeállítású junior csapat a dobogó harmadik fokára állhatott fel.

Dr. Magyar Zoltán, a MOB elnökségének a tagja, a MATSZ-elnöke a következőképpen értékelt:
"Nagyon örülök, hogy ilyen kiváló eredmények születtek. Zsófi ugrását és korlátját tekintve, a pontszámot és a minőséget nézve, világszínvonalú volt. Tudjuk, hogy voltak hiányzó nemzetek, és nem volt teljes a mezőny, de akkor is nagyon örülünk ezeknek a sikereknek, és nagyon felértékeljük ezeket az eredményeket és a versenyzőinket. Óriási dolog az is, hogy az utóbbi 10 évet tekintve ennyire még nem fogtak össze a magyar tornászok, együtt, egymásért dolgoztak, felnőttek és juniorok egyaránt, és ezek a sikerek ennek is köszönhetők, bízom abban, hogy ez az összefogás folytatódik. Az Európa-bajnokságot egyébként a teljes sportszakma csak felmagasztalta, a nagyságát és komolyságát jelzi, hogy ide látogatott a Nemzetközi Torna Szövetség (FIG) elnöke, Morinari Watanabe is, aki Nemzetközi Olimpiai Bizottságban (NOB) is fontos feladatokat lát el, továbbá a török elnök Recep Tayyip Erdogan személyesen fogadta a kiemelkedően teljesítő török tornászokat."

Altorjai Sándor, csapatvezető, a szövetség főtitkára:
"Abban az évben, amikor elindult a világjárvány, és azon kellett sakkozni, hogyan is osszuk be a versenyzőket a kétórás időintervallumba, hogy tudjanak edzeni, bizony nem gondoltam volna, hogy ilyen sikereket érhetünk el. Igenis egyedülálló az, ami ezen az Európa-bajnokságon velünk történt, összességében hat bronz-, három ezüst- és három aranyérmet szereztünk, és még ha csonka Eb is volt, ezt nem kell szégyellni, ez egy fantasztikus dolog. Nagyon büszke vagyok a versenyzőkre és az edzőkre, és mindenkire, aki egy hajszálnyit is hozzátett ehhez az eredményhez. Ha a mai szereplést szeretném értékelni, akkor nyugodtan elmondható, hogy Kovács Zsófia ugrása és felemáskorlátja, valamint Székely Zója felemáskorlátja is világszínvonalú, bármilyen mezőnyben megállja a helyét. Jó volt együtt lenni a válogatottal, látni a csillogó szemeket, és azt gondolom, beszédes volt, amikor Zója átölelte Zsófit a felemáskorlát után, rendkívül összetartó ez a csapat. Remélem, a magyar tornasportban mindenkinek nagy löketet adnak ezek az eredmények, és még jobb teljesítményre ösztönöznek mindenkit.

(Fotó: MBSZ/Martin Gábor)

Birkózás. Belgrádban befejeződött a birkózók egyéni világkupa versenye. A szabadfogásúak egyetlen magyar érdekeltségű pénteki összecsapásán a 65 kg-os súlycsoport fináléjában Muszukajev Ismail küzdött a legfényesebb éremért. Csütörtökön a magyar birkózó remekbe szabott győzelmekkel – többek között a háromszoros világ- és Európa-bajnok, olimpiai bronzérmes azeri klasszist, Hadzsi Alijevet is felülmúlva jutott be a döntőbe. A fináléban a vb-3., olimpiai kvótaszerző honosított versenyzőnk a kadet, junior és U23-as Eb-győztes örmény Vazgen Tevanjan ellen szállt harcba. Félidőben a rivális vezetett 1-0-ra, egy perccel a vége előtt viszont már Muszukajev állt győzelemre 1-1-gyel, később szerzett ponttal. Ám elég volt egy pillanatnyi kihagyás, Tevanjan mögé ment, majd háromszor megpörgette, s ezzel 9-1-re nyert. Ettől még a most szerzett vk-ezüstérme igazán elismerésre méltó.

A szabadfogású csapatból Kuramagomedov Murad (74 kg) is dobogóért küzdhetett. Sokáig ő állt közelebb az éremhez, de az utolsó pillanatban kilépett a szőnyegről a szlovák Szalkazanovval szemben, emiatt pedig lecsúszott a medálról.

A női válogatottat – betegségek és sérülések miatt – csak két magyar, az Eb-ezüstérmes Németh Zsanett és az ifjúsági olimpiai ezüstérmes Szél Anna (62 kg) képviselte. Előbbi egy, utóbbi két mérkőzés után esett ki.

A világkupán a legsikeresebb fogásnemünk a Sike András vezette kötöttfogás volt, amely rendkívül fiatal csapattal egy arany- és három ezüstérmet nyert, és így az oroszok mögött a csapatrangsor második helyén zárt: a világbajnok Korpási Bálint (72 kg) mindenkit maga mögé utasított, míg a felnőtt Eb-2. Lévai Zoltán (77 kg), a junior kontinensbajnok Szőke Alex (97 kg) és az Európa Játékokon ezüstérmes Torba Erik (63 kg) a dobogó második fokára állhatott.

A 2021-es versenynaptár esetleges módosításáról, pontosításáról – benne például a márciusra Budapestre tervezett európai olimpiai kvalifikációs viadallal – várhatóan a héten dönt a nemzetközi szövetség (UWW) legfőbb testülete, a büró.

(Fotó: velo.hu)

Kerékpár. A velo.hu beszámolója szerint az egyik legnehezebb pályán, Namurban folytatódott az idei foghíjas Cyclo-cross világkupa-sorozat. Belgiumban csak az elit nők és férfiak számára rendeztek versenyt. A hölgyeknél Vas Kata Blanka az U23-as rangsor éllovasaként az első sorból rajtolhatott, ilyenre pedig korábban még sohasem volt példa a magyar kerékpársport történetében.

Blanka remekül kapta el a startot, az első kör közepéig tartotta is vezető pozícióját, ám nem sokkal később, a pálya egyik legnehezebb, nedves, csúszós, saras lejtmenetében elesett. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy gyorsan felpattant és tudta folytatta a viadalt és végül bő másfél perces hátránnyal az előkelő ötödik helyen zárt.

Vas az első állomáson, a csehországi Táborban november végén a negyedik helyen végzett, és két verseny után az összetett negyedik pozíciójában áll a felnőtteknél, míg korosztályában az első.

(Fotó: MTI/EPA/Ritzau/John Randeris)

Kézilabda. Dániában befejeződött a női kézilabda Európa-bajnokság. A döntőben a torna két veretlen gárdája a norvég és a francia válogatott csapott össze. A találkozó első félidejének 8. percében még a franciák vezettek 4-2 arányban, de a norvégok a félidőben már 4 gólos előnyre (14-10) tettek szert. A második játékrészben az utolsó 10 percre a franciák beérték riválisukat (17-17). A hajrát a skandinávok bírták jobban, és végül 22-20 arányban megnyerték a találkozót. Ezzel Norvégia története során 8. alkalommal ülhetett fel Európa trónjára. A bronzérmes a kontinenstorna meglepetéscsapata, Horvátország lett, amely első érmét szerezte az Európa-bajnokságok során. A magyar válogatott a 10. helyen fejezte be a viadalt.

„Nyomás, elvárás, konkrét cél nélkül utazhattunk Dániába, aztán az történt, hogy mégis magunkra vettük a terhet, és mint kiderült, ez teljesen felesleges volt. Annyira akartunk bizonyítani, hogy rosszul jöttünk ki belőle.” mondta Kovacsics Anikó, a válogatott csapatkapitánya. „Pályán kívül nem lehetett érezni a feszültséget. A románok elleni mérkőzés előtt – túl több rosszul sikerült összecsapáson – igyekeztünk felrázni a csapatot, levenni a terhet, és az a győzelem adott is némi pluszt. Nagyon fontos lenne már a tornák előtt segíteni egymást, hogy oldjuk a görcsösséget és felszabadultan tudjunk játszani, mert egyáltalán nem volt törvényszerű a rajtunk eluralkodó feszültség, még akkor sem, ha a pályán nem úgy ment a játék, ahogy szerettük volna. Az biztos, hogy a márciusi olimpiai selejtezőben a sokkal nagyobb tét és nyomás miatt a mentális állapotnak kifogástalannak kell lennie a fizikai mellett. A győri tornán már nem fognak beleférni a dániaihoz hasonló kihagyások”  – tekintett már előre a jövő év egyik legfontosabb feladatára Kovacsics Anikó.

A magyar női kézilabda-válogatott 2021. március 19-21. között Győrben az orosz, a szerb és a kínai válogatott ellen küzd az első két, olimpiai indulást jelentő hely valamelyikének megszerzéséért.

(MOB-összeállítás; nyitókép és a tornász fotók: UEG)