Babos Tímea ismét világbajnok párosban

2019. 11. 04.

Harmadik alkalommal lett párosban világbajnok a teniszező Babos Tímea, ezúttal Kristina Mladenovic-csal az oldalán. A női párbajtőrözők tallini világkupa-versenyével folytatódott a vívók olimpiai kvalifikációs pontgyűjtése. Megkezdődött a 2019-2020-as rövidpályás világkupaidény Sant Lake City-ben egy ezüst- és két bronzéremmel. A Szekeres Ildikó, Nagy György duó nyerte a curling vegyespárosok lengyelországi World-Tour versenyét. Hosszú Katinka három diadalával folytatódott a FINA világkupa-sorozat Kazanyban. Junior judósaink három aranyérmet szereztek az U23-as korosztály világbajnokságán. Birkózóink öt bronzcsatában maradtak alul a sportág budapesti U23-as világbajnokságán. A 17 éves Józsa Levente bronzérmes lett a taekwondo Európa-bajnokságon. Az olimpikon Sárosi Laura legjobb magyarként a nyolc között búcsúzott a 44. Yonex magyar nyílt tollaslabda-bajnokságon.

Tenisz. Megvédte világbajnoki címét a WTA-világbajnokság páros küzdelmeiben a Babos Tímea, Kristina Mladenovics duó. A magyar-francia páros 6:1, 6:3-ra legyőzte a sencseni döntőben a Hszie Szu-vej, Barbora Strycová alkotta kettőst. Babos ezzel zsinórban harmadik alkalommal hódította el a világbajnoki címet.

Babos a párosok WTA-világranglistáján a harmadik helyen áll. Az olimpiára a ranglista első 10 helyezettje alanyi jogon kvalifikálhat. Párostársának az egyes világranglista első 300 versenyzője közül csatlakozhat mellé egy honi játékos. A kvalifikációs ranglistát 2020. június 8-án zárják.

Vívás.
A 14. helyen végzett a Budai Dorina, Kun Anna, Muhari Eszter, Nagy Kinga összeállítású párbajtőr-válogatott a tallini olimpiai kvalifikációs világkupa-versenyen. A magyar női párbajtőrcsapat ezzel gyakorlatilag elvesztette esélyét arra, hogy kvalifikáljon a fegyvernemben a tokiói olimpiára.
Egyéniben két magyar jutott el a főtáblára. Muhari Eszter egészen a nyolcaddöntőig menetelt, de ott francia riválisától 11-10 arányú vereséget szenvedett, így a 13. helyen végzett. Budai Dorina az első körben még legyőzte az olasz Navarriát, de utána az orosz Lukianovától 12-11-re kikapott.

A tokiói kvalifikáció állását itt követhetik nyomon.

Rövidpályás gyorskorcsolya. Az egyesült államokbeli Salt Lake City-ben megkezdődött a sportág 2019–2020-as világkupa-idénye.
A magyar versenyzők sorozatban a 23. világkupa-versenyen is érmeket szereztek. A viadalon az 500 m-es távon a versenyzők dupláztak.

A sprintszám első küzdelmeiben a hölgyeknél Jászapáti Petra a harmadik helyen ért a célban. A férfiaknál ugyanezen a távon Liu Shaoang két második hellyel verekedte be magát a döntőbe, ahol a dél-koreai Hvang Te Hon és az orosz Viktor An volt gyorsabb nála. Liu Shaolin Sándort az elődöntőben éppen öccse szorította ki a fináléból, a B döntőt viszont megnyerte és ezzel az ötödik helyen végzett.
A második 500 m-en Liu Shaolin Sándor javított. Pályafutása során először futott negyven másodpercen belül 500 méteren, ráadásul mindez rögtön kétszer is sikerült neki – második futása (39.732) ezüstérmet jelentett a számára. Burján Csaba a B döntőben lett harmadik.

1500 méteren a nőknél a frissen honosított Lockett Deanna szerepelt a legjobban: a B döntőben ötödik lett, összesítésben pedig a 12. helyen zárt. A férfiaknál nem jutott magyar versenyző az A vagy B fináléba.

1000 m-en a lányoknál a szám B döntőjébe jutott Lockett összesítésben a kilencedik helyen végzett. A férfiaknál Liu Shaoang egyik megmozdulását a negyeddöntőben szabálytalannak minősítették a bírók, így a kizárás sorsára jutott.

A váltóknál a Deanna Lockett, Jászapáti Petra, Sziliczei-Német Rebeka, Kónya Zsófia váltó a negyeddöntőben, míg a negyeddöntőt megnyerő vegyes váltót (Burján Csaba, Jászapáti Petra, Bácskai Luca Sára, Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor) az elődöntőben zárták ki.

Az olimpiai és Európa-bajnok, világcsúcstartó férficsapatunk Krueger Cole William, Burján Csaba, Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor összeállításban az elődöntőben bukott és csak negyedik lett. A B döntőben a Krueger helyére beálló Varnyú Alexszel a váltó futamát megnyerve összesítésben az 5. lett.

A világkupa-sorozat a hétvégén Montreálban folytatódik.

Curling. A Szekeres Ildikó, Nagy György curlingpáros megnyerte a lengyelországi Lódzban rendezett World Tour-versenyt. A 21 vegyes párost felvonultató mezőnyben a magyar duó a csoportkört három győzelemmel és egy vereséggel zárta, majd a negyeddöntőben egy orosz, az elődöntőben egy skót, a fináléban pedig egy kínai együttest győzött le.

A Szekeres, Nagy páros az ötödik sikerét érte el a WCT-sorozatban, legutóbb februárban, Aarauban sikerült győzniük. A múlt héten a Palancsa Dorottya, Kiss Zsolt duó nyerte meg a németországi Geisingben rendezett WCT-versenyt.

Úszás. Hosszú Katinka győzelmeivel folytatódott a FINA világkupa-sorozata Kazanyban.
A háromszoros olimpiai bajnok úszónő 200 m pillangón (2:08.23), 200 m vegyesen (2:09.50) és 400 m vegyesen (4:36.77) nem talált legyőzőre.
Jakabos Zsuzsanna 200 m pillangón (2:08.72) mindössze 5 tizeddel maradt le magyar ellenfelétől. Jakabos ezen a távon harmadik a magyar rangsorban, amelyet Hosszú vezet, ám mert esetében a kétszáz vegyes és a kétszáz pillangó üti egymást a tokiói programban, így Jakabos eredményei reményt adhatnak számára az olimpiai indulás megszerzésére. A tokiói indulásra egyébként még Szilágyi Liliána pályázik (időeredménye alapján jelenleg a negyedik a rangsorban).
Jakabos további három bronzérmet is begyűjtött 200 m vegyesen (2:13.24), 400 m vegyesen (4:44.68), 200 m gyorson (1:59.45).

Három bronzérmet szereztek a férfiak is: Lobanovszkij Maxim 50 m gyorson (22.06), Szabó Szebasztián 50 m (23.33) és 100 m pillangón (51.97) zárt bronzzal.

Judo. Kitűnően szerepeltek junior versenyzőink az U23-as világbajnokságon.
Özbas Szofi (63 kg) az ifjúsági olimpia, a junior Európa- és világbajnokság után ezúttal az oroszországi U23-as kontinenstornát nyerte meg.
A 20 éves Gőz Roland azok után, hogy idén a junior Európa-, valamint világbajnokságon is ezüstérmet szerzett, a -90 kilogrammosok között nem talált legyőzőre. A +100 kilogrammosok között a 18 éves Sipőcz Richárd junior Európa- és világbajnoki bronzéremmel a zsebében érkezett a kontinensversenyre. A magyar fiúnak kiemeltként három meccset kellett nyernie az aranyért. Három ippon győzelemmel nem volt kétség, hogy ő ennek a súlycsoportnak a legjobbja. A három arany mellett a +78 kg mezőnyében Szigetvári Mercédesz és Tóth Benedek (81 kg) is bronzérmet szerzett.

A házigazda Oroszország (4, 3, 3) mögött a magyar csapat második lett (3,-,2) az éremtáblázaton, megelőzve Grúzia (2, 1, 2) válogatottját.

Birkózás. Vasárnap véget ért a budapesti Ludovika Arénában rendezett U23-as birkózó-világbajnokság. A kitűnően megrendezett versenyen a magyar korosztályos sportolók öt súlycsoportban jutottak el a bronzmérkőzésig. A szabadfogású 74 kilogrammos Kuramagomedov Murad, a junior Európa-bajnok Nagy Bernadett (76 kg), a kötöttfogású Torba Erik (63 kg), Kecskeméti Krisztián (60 kg) és Lévai Tamás (82 kg) mind elbukták az érmes találkozót, így az 5. helyen végeztek.

Az eseményre Magyarországra látogatott Nenad Lalovics, a nemzetközi szövetség (UWW) elnöke, aki találkozott több sportveztő közt Kulcsár Krisztián MOB-elnökkel, és dr. Aján Tamással, a Nemzetközi Súlyemelő-szövetség első emberével is.

Az utolsó versenynapon két, egyaránt 36 éves olimpikon birkózót köszöntött visszavonulásuk alkalmából a Magyar Birkózószövetség (MBSZ) vezetése nevében Bacsa Péter ügyvezető alelnök és Farkas Tibor főtitkár.

Bácsi Péter kétszeres világ- és Európa-bajnok, háromszoros olimpikon, kétszer ötödik kötöttfogásban, összesen hat világversenyes érem tulajdonosa a nyártól a szakmai igazgatói feladatokat látja el a szövetségben és segíti szeretett sportágát.

Hatos Gábor szintén hat világversenyen szerzett érmet pályafutása során, de a másik szakágban, szabadfogásban. 2012-ben a londoni olimpián bronzérmet szerzett, amit utólag kapott meg üzbég legyőzője doppingvétsége miatt. Ő két olimpián szerepelt a magyar színekben.

Taekwondo. Bronzérmet szerzett a felnőtt mezőnnyel még szinte csak ismerkedő Józsa Levente (17) a Bariban zajló G4-es besorolású extra Európa-bajnokság első versenynapján.
Ennél tökéletesebb debütálást szinte el sem lehet képzelni: a 17 esztendős Józsa Levente (63 kg) élete első felnőtt Európa-bajnokságán (csupán második felnőttversenyén) mutathatta meg magát Bariban. A csupán 21. helyen kiemelt magyar fiú finn, német és olasz riválisát legyőzve került az elődöntőbe. Az első helyen kiemelt horvát Brecic jelentette számára a végállomást. Magyar férfi versenyző legutóbb 19 évvel ezelőtt állhatott dobogóra felnőtt Európa-bajnokságon: 2000-ben Salim József szintén bronzéremig jutott.

Tollaslabda. Legjobb hazai játékosként Sárosi Laura a negyeddöntőben búcsúzott a 44. Yonex magyar nyílt tollaslabda-bajnokságon. A nyolcaddöntő péntek délelőtti küzdelmeiben a riói olimpikon három játszmában ejtette ki a svéd Ashwathi Pillait. A nyolcadikként rangsorolt Sárosi Laura délután a második helyen kiemelt Brittney Tam ellen lépett pályára a nyolc között, a találkozó a világranglistán ötven hellyel előrébb álló kanadai kétszettes sikerét hozta.

(MOB-összeállítás; fotók: wtatennis.com/Getty, hunfencing.hu, AFP archívum, MOB/Szalmás Péter, judoinfo.hu, birkozosdzov.hu, wtftaekwondo.hu, m4sport.hu)