Birkózás, öttusa, vívás – ez lesz más Rióban

Birkózás, öttusa, vívás – ez lesz más Rióban

2016. 05. 15.
Megosztás

Ahogy a nyári ötkarikás játékok szinte mindegyikénél, így Rióban is változik néhány sportág lebonyolítási rendje, ráadásul két régi-új sportág visszakerül a programba: a rögbi és a golf. Bemutatjuk a 2012-es londoni olimpiához képest megváltoztatott szabályokat.

Az augusztus 5. és 21. között megrendezendő riói olimpián 28 sportág 42 szakágában 306 versenyszámot rendeznek, ami néggyel több, mint Londonban. Ezt a golf és a rögbi (hetes) visszatérése magyarázza, mindkét sportágban versenyeznek a nők és a férfiak is. Ezentúl több sportágban változtattak a lebonyolítási rendszeren, ezekről alább olvashatnak bővebben.

VÍVÁS

A legsikeresebb magyar olimpiai sportágban a csapatversenyeket variálta meg a nemzetközi szövetség (FIE), annak érdekében, hogy a három fegyvernem 10 versenye stabil maradhasson. A londoni játékokon még szereplő férfi kardcsapatversenyt felváltja a párbajtőr, a nők pedig a tőrcsapatverseny helyett kardban lépnek pástra. Egyéniben mindkét nemben mindhárom fegyvernem számait megrendezik, csapatban pedig a férfiaknál párbajtőr és tőr, míg a nőknél párbajtőr és kard viadalokat bonyolítanak majd Rióban.

A kvótás magyarok (9+1): férfi párbajtőr-válogatott (Boczkó Gábor, Imre Géza, Rédli András és Somfay Péter szerzte meg a kvótát, az olimpián egy fő tartalékként vesz részt), Knapek Edina és Mohamed Aida (tőr), Szász Emese (párbajtőr), Márton Anna (kard), Szilágyi Áron, Decsi Tamás (kard).

GYEPLABDA

Változik a mérkőzések lebonyolítási rendje: az eddigi kétszer 35 perces félidő helyett egy meccs négy negyedből fog állni, amelyek egyenként 15 percesek lesznek. Negyven másodperces játékmegszakítás lesz minden büntetőszöglet és gól után. A magyar csapatoknak nem sikerült a kvótaszerzés Rióra.

BIRKÓZÁS

A férfiaknál egy kötöttfogású- és egy szabadfogású súlycsoport kikerült az olimpiai programból, helyette két súlycsoporttal többet rendeznek a nőknél. Így a férfiaknál kötöttfogásban és szabadfogásban, illetve a nőknél is 6-6 súlycsoport küzdelmeit bonyolítják majd le. A nemzetközi szövetség az összes súlycsoport áttekintése után döntött úgy, hogy a női versenyt kibővíti.

A kvótát szerző magyar birkózók (8): Lőrincz Viktor (kötöttfogás, 85 kg), Lőrincz Tamás (kötöttfogás, 66 kg), Veréb István (szabadfogás, 86 kg), Varga Ádám (kötöttfogás, 98 kg), Bácsi Péter (kötöttfogás, 75 kg), Sastin Marianna (női 63 kg), Németh Zsanett (női 75 kg), Ligeti Dániel (szabadfogás, 125 kg).

ÖTTUSA

A magyar sikersportág mind az öt versenyét ugyanazon a helyen bonyolítják le, a Deodoro elnevezésű helyszínen. A vívás lebonyolítása azonban változik: a hagyományos kieséses szakasz után az úgynevezett bónusz körben ismét összecsapnak a vívók ugyanazon a páston, így minden sportoló bónuszpontokkal növelheti addig megszerzett pontszámát. Ráadásul az, hogy a bónusz kört egy páston bonyolítják, izgalmas élmény a sportolók, a nézők és a műsorszolgáltatók számára is.

Az eddig kvótát szerző magyar öttusázók (2): Kasza Róbert, Kovács Sarolta. Ranglistás helyezése alapján Marosi Ádám és Földházi Zsófia is ott lehet Rióban.

VITORLÁZÁS

A két Keelboat-sorozat, a férfi Star és a női Elliott 6 kikerült az olimpiai programból, helyükre a női 49er FX (kétszemélyes, háromvitorlás hajó, hasonló a férfi 49erhez) és a Nacra 17 (kétszemélyes katamarán három vitorlával) kerültek. Utóbbi vegyes verseny, azaz egy nő és egy férfi van a hajón – ilyen legutóbb az 1988-as szöuli olimpián volt vitorlázásban. Ezáltal továbbra is tíz versenyt rendeznek az olimpián vitorlázásban, a férfiaknál ötöt (RS:X szörf, Laser, Finn, 470 és 49-er), a nőknél négyet (RS:X szörf, Laser Radial, 470 és 49er FX), illetve a vegyes párost (Nacra 17).

A kvótások, vitorlázás (3): Berecz Zsombor (Finndingi), Tomai Balázs (Laser Standard) és Érdi Mária (Laser Radial). Szörf (2): Gádorfalvi Áron és Cholnoky Sára (RS:X).

SPORTLÖVÉSZET

A riói olimpián a döntőben minden elölről kezdődik. Ez azt jelenti, hogy a kvalifikációban elért pontszámokat annullálják, így a fináléban ezek nem számítanak bele a végső pontozásba. A puska és a pisztoly versenyeket kieséses rendszerben bonyolítják le.

A kvótás magyar sportlövők (8): Tobai-Sike Renáta (pisztoly), Sidi Péter (puska), Péni István (puska), Szabián Norbert (puska), Csonka Zsófia (pisztoly), Miskolczi Julianna (puska), Tátrai Miklós (pisztoly), Egri Viktória (pisztoly).

(MOB, fotó: olympic.org)