Buenos Aires-i érdekességek egy csokorban

Buenos Aires-i érdekességek egy csokorban

2018. 10. 16.
Megosztás


Az argentin fővárost Dél-Amerika Párizsaként szokták emlegetni. Buenos Aires rendkívül gazdag történelemmel rendelkezik, igazi metropolisz, tele számos látnivalóval. Az ország klímájának köszönhetően – ahol nem ritka a 32-38 fokos hőmérséklet sem - este indul csak be igazán az élet; a város ontja a latinos, pörgős életérzést. Mi most azonban nem erre fókuszálunk, hiszen idén Buenos Aires szolgál a harmadik ifjúsági olimpiai játékok helyszíneként, és eme apropóból összegyűjtöttünk néhány érdekességet mind a várossal és a kultúrával, mind pedig a játékokkal kapcsolatban.

Az idei ifjúsági olimpián 4 park 29 helyszínén (Youth Olimpic Park, Urban Park, Green Park és Technopolis Park) sportolnak a fiatalok, szám szerint 2000 lány és 2000 fiú, vagyis az olimpiák történetében először áll fenn a nemek közti egyenlőség. A sportolók 32 sportágban, 36 szakágban, 239 versenyszámban versenyeznek. A sportesemény zökkenőmentes lebonyolításán 8300 önkéntes fáradozik. Buenos Airesben debütáltak első alkalommal a görsportok, a táncos számok, a karate és a falmászás mint olimpiai sportok.

A 2018. évi Buenos Aires-i ifjúsági olimpia kabalája #Pandi – igen, jól látod, hashtaggel kezdődik a neve, így jelezvén #Pandi erős digitális jelenlétét. #Pandit jaguár mintájára alkották meg. A jaguárokat nemzeti természeti jelképpé kiáltottak ki, hiszen az amerikai kontinens legnagyobb vadmacskái veszélyeztetett fajnak számítanak. Mindössze 16 évesen, #Pandi az olimpiai sportokból áradó pozitív energiával győz le minden útjában álló akadályt, hogy részese legyen a Buenos Aires 2018-nak, és ezzel elérje álmát. A sport mellet #Pandi a kultúra, a művészetek és az ökológia iránt lelkesedik. Neve a jaguár latin elnevezéséből (Panthera onca) és a digitális szóból ered. Továbbá #Pandi semleges nemű – se nem fiú, se nem lány. Kitartással, nagylelkűséggel és jókedvvel felvértezve, #Pandi mint a 2018. évi Buenos Aires-i ifjúsági olimpia kabalája, a sporton keresztül nyújt reményt egy jobb világra, valamint a nemek közti egyenlőséget ünnepeli.

Az idei ifjúsági olimpián rengeteg sportolót vonz a teljesítményt tesztelő sátor (performance accelerator), ahol a fiatalok tesztek sorozatának vetik alá magukat azért, hogy új szintre jussanak el. Az iglu kinézetű stand a Lausanne-i Egyetem, a párizsi Nemzeti Sport, Szakértelem és Teljesítmény Intézete (National Institute of Sport, Expertise and Performance – INSEP) és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság első közös együttműködésének gyümölcse. A kutatók a sportolókon végzett különböző tesztek során részletes fizikai elemzést készítenek, amelyből kiderül, hogyan is javíthatnak a sportolók a teljesítményükön.

Az ifi olimpia legjei. Az egyik - ha nem a leg... - legmagasabb sportoló a magyar Tóth Benedek a maga 205 centijével, míg a legalacsonyabb versenyző a 15 éves tornász, Kate Sayer, 153 cm-rel. 18 évesen és 8 hónaposan a gyeplabdázó Lain Carr a legidősebb, míg a ritmikus gimnasztikában induló Lidiia Iakovleva múlt hónapban töltötte be a 15. életévét.

Az országgal és a kultúrával kapcsolatban is bőven akad érdekesség. Buenos Airesben 9 és 11 óra között nem hivatalos teaszünetet tartanak az emberek, ahol különféle teákat kortyolnak és süteményeket majszolnak, hogy bírják energiával a nap hátralevő részét. A városban jut a legtöbb könyvesbolt egy főre a világon, méghozzá 25 darab 100 000 főre. Az argentin fővárosban több mint két tucat újság jelenik meg, némelyik idegen nyelven. Nem csak könyvesboltból, hanem stadionból is rengeteg van, konkrétan több, mint bármely másik városban. Az El Monumental az egyik leghíresebb közülük, ebben rendezték az 1978-as labdarúgó-világbajnokság döntőjét is, amelyet a rendező ország nyert meg. Idén nem szerepel a labdarúgás az ifjúsági olimpián, helyét a futsal vette át. Az argentinok így is esélyesek az aranyéremre, hiszen az argentin nemzeti futsal-csapat a negyedik a világranglistán.

(MOB-összeállítás, fotó: olympic.org)