Civil szervezetek a sportért

Civil szervezetek a sportért

2019. 04. 08.
Megosztás


A Sport a békéért és a fejlődésért világnap keretében négy szervezetet díjazott a Nemzetközi Olimpiai Bizottság.

Legyen szó az egyenlőség népszerűsítéséről, a közösségek fejlődésének támogatásáról, vagy a szociális változások irányításáról, a sport nagyobb szerepet tölt be társadalmunkban, mint valaha. Ennek köszönhetően 2013-ban az ENSZ Közgyűlése április 6-át a sport segítő és lehetőségteremtő erejének ünnepévé nyilvánította.

A NOB Sport és Aktív Társadalom Bizottsága (IOC Sport and Active Society Commission) a világnap alkalmából négy olyan civil szervezetnek adományozott egyenként 20 ezer svájci frankot, amelyek kiemelkedő szerepet töltöttek be a sport és a társadalom kapcsolatának fejlesztésében. A „menekültek befogadásának támogatása a sporton keresztül”, a „nemi egyenlőség támogatása a sport minden szintjén”, a „nagyvárosi sportlehetőségek fejlesztése”, illetve a „fiatalok és idősek sporthoz kötésének támogatása” témái mentén választották ki a díjazottakat. A nemzetközi szövetségektől a profi sportklubokon át a civil szervezetekig a világ minden tájáról számtalan pályázó jelentkezett. Végül az alábbi négy részesült díjazásban:

- A FundLife International 2014-ben alakult a Fülöp-szigeteken, célja pedig annak a több mint egymillió gyereknek a támogatása volt, akik a Haiyan tájfunban szenvedtek súlyos veszteségeket. Az utóbbi 5 évben a szervezet, illetve Football for Life nevű kezdeményezése szociális segélyeket és oktatási lehetőségeket biztosított az elszigetelt községek gyermekeinek, folyamatosan küzd a lányok azonos esélyeinek biztosításáért, évente megrendezett futsal fesztiváljukon pedig alkalmanként több mint 600 rászoruló ifjú vesz részt.

- A 2011-ben alapított Terres en Melées a rögbit használja az oktatás eszközeként. Projektjeiknek köszönhetően Afrika-szerte több mint 27 000 tíz és tizennyolc év közötti lány ismerkedhetett meg a sporttal, valamint kaphatott olyan támogatást, amely nélkül talán még iskolába sem járhatna.

- Az Altus Sport egy dél-afrikai csoportosulás, amely a helyi Tshwane régió 17 hátrányos helyzetű községében biztosított sportolási lehetőségeket a kiskorúaknak. Let’s Move kampányukkal 10 és 14 év közötti gyerekekkel ismertették meg a különböző sportágak rejtelmeit, a programsorozat végén pedig barátságos tornákat is szerveztek számukra. Ezen felül a felnőtteket a sportmenedzsment világába avatták be, ezáltal pedig a jövő sportvezető rétegének kialakulásához járultak hozzá.

- Észak-Macedóniában számtalan etnikai konfliktus zajlott a múltban, elég csak a jugoszláv polgárháborúra gondolnunk. Napjainkban a különböző népcsoportok konfliktusmentes együttéléséért dolgozik a Cross Cultures Project Association (CCPA), amely a futballt tette meg a béke egyik zászlóshajójának. 2000-es alakulásuk óta macedón, albán, török, román és szerb gyerekek játszanak együtt a nagyszüleik vezette futballcsapatokban, melyekben olyan eszmék fontosságát is megtanulhatják, mint a nemi egyenlőség vagy az egészséges életmód.

„A négy győztes hatékony sportprogramokat kínál, mások mellett a rögbit vagy a futballt használva katalizátorként a helyi közösségek fejlesztéséhez. Már alig várjuk, hogy láthassuk, támogatásaink hogyan segítik őket céljaik elérésében, és miként inspirálnak másokat hatalmas lépések megtételére a sport globális elérhetőségének növelése érdekében” – mondta Sam Ramsamy, a NOB Sport és Aktív Társadalom Bizottságának vezetője és a NOB tiszteletbeli tagja.

(olympic.org)