Csapat-vb Zalaegerszegen magyar éremesélyekkel

Csapat-vb Zalaegerszegen magyar éremesélyekkel

2013. 05. 17.
Megosztás

Mindkét nemnél éremreményekkel várja a magyar válogatott a tekézők zalaegerszegi csapat-világbajnokságát, amely csütörtökön a selejtezőkkel vette kezdetét.

A hazai együttesek a csoportküzdelmek során kezdik meg szereplésüket a vb-n, a nők szombaton, a férfiak pedig vasárnap mutatkoznak be.

A gyengébbik nemnél a dánokkal, a bosnyákokkal és a szlovákokkal került össze a címvédő magyar együttes, amelynek a papírforma szerint nem okozhat gondot megszerezni a negyeddöntőbe jutást érő első két hely valamelyikét, sőt, a szakmai elvárás szerint a négy közé kerülés is valószínűsíthető.

A két éve a szerbek mögött ezüstérmes férfi együttesnek a bosnyákok és az osztrákok mellett egy selejtezőből érkező együttessel kell megküzdenie a nyolc közé kerülésért. Az esélyek alapján a legutóbbi vb-n nem indult németek a favoritok, azaz a magyar szakvezetés szerint őket kell legyőznie annak a csapatnak, amely vb-t szeretne nyerni.

A vb hivatalosan a pénteki megnyitóval kezdődik, a csoportmérkőzések jövő hét csütörtökig zajlanak, aztán másnap a negyeddöntőt, május 25-én pedig az elődöntőt és a finálét rendezik meg.

A szervezők az utolsó napokra telt házat, azaz mintegy ezer nézőt várnak az eseménynek otthont adó városi sportcsarnokba, továbbá jelezték, a létesítmény előterében kivetítőről is követni lehet majd a felnőttek versenyeit.

A magyar válogatottak keretei:

nők:
Airizer Emese Júlia, Méhész Anita, Tímár Edina, Sáfrány Anita, Nemes-Juhász Gabriella, Nemes Irén, Zenger Nikolett, Sajermann Nóra, Némethné Katona Beáta, Fegyveres Petra

férfiak:
Kiss Norbert, Kakuk Levente, Karsai László, Zapletán Zsombor, Nemes Attila, Farkas Sándor, Boanta Claudiu, Fehér Zoltán Flavius, Kiss Tamás, Botházy Péter

Sportági kisokos

A Magyarországon sikersportágnak számító tekében kilenc bábura gurítanak a versenyzők egy golyóval, amely ugyan kisebb, mint a népszerűbb bowlingban, ugyanakkor nehezebb a fogása, mivel nincsenek rajta lyukak.

A csapatverseny során az egymással játszó két együttesből hatan-hatan gurítanak. A 12 játékost hat párba osztják, s ők egymás ellen versenyeznek, a győztes egy pontot szerez a csapatának, további két pont jár annak a gárdának, amelyik több fát ütött a találkozó során. Ez azt jelenti, hogy összesen nyolc pont szerezhető egy meccsen, s értelemszerűen az a válogatott nyer, amelyik több pontot gyűjtött.

A játékosok 120 gurításos párviadala négy részre, úgynevezett szettre osztódik. Az a játékos szerzi meg a csapatpontot, amelyik több szettet nyer, amennyiben 2-2-es döntetlen az állás, a több ütött fa dönt a két tekéző között.

Egy szetten belül az első 15 gurítás során a versenyzők folyamatosan teli pályára gurítanak, azaz ekkor mind a kilenc bábu fent van. A második 15 gurítás az úgynevezett tarolás, ekkor a versenyzők addig gurítanak, amíg mind a kilenc bábut le nem ütötték, s ha ez megtörtént, akkor kapnak ismét teli pályát. Az a versenyző nyeri a szettet, amelyik több fát ütött a 30 gurítása során.

(Forrás: mti)