Csapatban megkezdődött a tőrözők nyolc állomásból álló olimpiai kvalifikációs sorozata

Csapatban megkezdődött a tőrözők nyolc állomásból álló olimpiai kvalifikációs sorozata

2019. 05. 06.
Megosztás


Vívásban a tőrözők és párbajtőrőzök számára rendeztek olimpiai kvalifikációs világkupa- illetve Grand Prix-versenyt. Öttusában a székesfehérvári világkupa női számát Alekszejav Tamara nyerte. Az olimpiai kvótás Érdi Mária a vitorlázók Laser Radial hajóosztályában, a genovai világkupaverseny második helyén végzett. A szarajevói judo Európa-kupa-versenyen három aranyérem a termésünk. Asztaliteniszben a Madarász Dóra, Pergel Szandra duó ezüstérmet szerzett a belgrádi ITTF Challange tornán. Súlyemelésben megkezdődött az olimpiai kvalifikációs ciklus második szakasza. A madridi olimpiai kvalifikációs világkupafutamon az öt magyar induló közül Dévey Márk ért célba. A férfi jégkorong-válogatott egy győzelemmel az ötödik helyen végzett a Divizió 1/A világbajnokságban. Hétvégi összefoglalónk következik.

Vívás. Megkezdték olimpiai kvalifikációs versenyeiket a férfi és női tőrözők és párbajtőrözők is. Tőrben világkupaversenyt rendeztek, így az egyéni verseny után a csapatok is megmérkőztek a kvalifikációs pontokért. Vívásban a csapat olimpiai szereplés mindennél fontosabb, hiszen amelyik nemzet csapatban helyet szerez magának a játékokra, az egyéniben is három fővel indulhat. Összesen nyolc nemzet szerezhet indulási jogot a csapatversenyekre fegyvernemenként. Ha pedig nincs ott a csapat az olimpián, akkor maximum egy vívó szerepelhet egyéniben nemzetenként, és azt az egy helyet nehéz kiharcolni. Ennek tudatában léptek pástra vívóink a férfi tőrőzöknél Szentpéterváron, a nők Tauberbischofsheimben.

A férfiak az elmúlt nyolc esztendő legjobb férfi tőrcsapat világkupa-eredményét érték el. A Dósa Dániel, Frűhauf Benjámin, Mátyás Bálint, Mészáros Tamás összeállítású kvartett a dánok legyőzésével került be a legjobb 16 közé. Ott az amerikaiak elleni találkozón nem volt esélye a fiúknak. A 9-16. helyért folytatott találkozón bravúrszámba menő győzelem következett a lengyelek ellen. A brazilok legyőzése után a németek elleni találkozón egy vereség a mérleg. Európai csapat nem fért fel a dobogó egyik fokára sem. Válogatottunk a hatodik európai csapatként a rangsorban a 10. helyen végzett. Ezzel kellemes meglepést okozott a négy fiú, és a további hét kvalifikációs viadalon még lehet ezen javítani. Egyéniben Dósa Dániel verekedte be magát a legjobb 32 közé és lett 23.

A Kondricz Kata, Kreiss Fanni, Mohamed Aida, Pásztor Flóra alkotta női válogatott Kolumbia legyőzése után váratlan vereséget szenvedett Kanadától a 16 között. Ezután az alsóházban Svédország, Hongkong és Kína legyőzése a 9. helyet eredményezte. Egyéniben négy magyar volt a főtáblán érdekelt. Kreiss Fanni a 12., Kondricz Kata a 26., Pásztor Flóra a 46., Lupkovics Dóra az 56. helyen zárta a versenyt.

Párbajtőrben Caliban rendeztek Grand Prix-versenyt mindkét nem számára. A GP-versenyeken nem rendeznek csapatviadalt. A közelgő párizsi, illetve dubai csapat világkupa fontossága miatt a fegyvernem szakvezetői úgy döntöttek, hogy a kolumbiai egyéni Grand Prix-t „beáldozzák” a csapat érdekében. A hosszú és fárasztó utazás, verseny helyett edzőtáborral készülnek legjobbjaink. A kivétel Rédli András, illetve Mihály Kata volt, előbbi a kiemelésért harcol (a világranglista első 16 helyezettje a 64-ből indul majd a budapesti vb-n), utóbbi nem lesz tagja a dubai csapatnak. Legjobb magyar férfi párbajtőrőzönket a nyolcaddöntőben a holland Tulen egyetlen tussal legyőzte őt (11:12). Így Rédli András a 12. helyen végzett, és ismét közelebb lépett a kiemelt pozíció felé - ezt a következő, párizsi állomáson meg is szerezheti. Mihály Kata nem jutott fel a főtáblára.


Öttusa. Székesfehérváron rendezték az idei második világkupa-viadalt. A nők egyéni számában Alekszejev Tamara végzett az élen. A csapatban sorozatban háromszor világbajnok Tamara 2:19.27 perc alatt úszta le a 200 métert, ezzel 18. volt, majd a vívása kiemelkedően jól sikerült, így két szám után már az élen állt. Remeklését tovább folytatta a harmadik számban is, a lovaspályát hibátlanul teljesítve megerősítette vezető helyét. A lövészetekkel megszakított 3200 méteres futásnak 33 másodperces előnnyel vágott neki, és bár nem célzott igazán pontosan, elsőségét így sem veszélyeztette senki. „Rettentően boldog vagyok, hiszen az egész napom tökéletesen alakult, sőt a vívásom minden várakozásomat felülmúlta, hiszen életem legjobbját hoztam a páston – mondta elégedetten a nap végén. – A kombinált szám előtt tudtam, hogy nehéz dolgom lesz, mert remek futók sorakoztak fel mögöttem, de bíztam benne, hogy egy jó lövészettel meg tudom őrizni az első helyemet. Csodálatos érzés hazai közönség előtt nyerni.”

Réti Kamilla a 31. helyet szerezte meg. A válogatott alapemberei közül nem indult Földházi Zsófia, aki már korábban jelezte, hogy betegség és sérülés miatt kihagyja a székesfehérvári vk-t, valamint Kovács Sarolta, aki a múlt héten belázasodott. Szombaton a férfiak döntőjét rendezték három magyarral a mezőnyben. Marosi Ádám a legjobb magyar versenyzőként a 13. , Málits István 25., Demeter Bence 35. lett. Vasárnap a Guzi Blanka, Kardos Bence kettős második lett a vegyesváltók versenyében.

Az idei első világkupa-fordulón, Kairóban bronzérmet nyert Kovács Sarolta, illetve a Réti Kamilla, Szabó Illés páros vegyes váltóban. A második állomáson, Szófiában a fiatalokból álló magyar küldöttség dobogós helyezés nélkül maradt. A székesfehérvári viadal után három héttel Prágában (május 21-26.) találkozik a nemzetközi mezőny, majd a sorozat döntőjét június 27. és 30. között rendezik Tokióban. Az ottani női és férfi győztes olimpiai kvótát szerez.

További olimpiai kvótát adó versenyek a 2019. évi szeptemberi budapesti és a 2020-as vilniusi vb is 3-3 kvótával. A kontinentális bajnokságokról 20-20 (a 2019. évi Eb-ről 8-8) hely kel el, a 2020. június 1-jei világranglistáról 6-6 versenyző kvalifikálhat.

2019.06.27-30.: világkupadöntő, Tokió
2019.08.06-06.11.: Európa-bajnokság, Bath
2019.09.02-09.: világbajnokság, Budapest


Vitorlázás.
A szombati éremfutam előtt - 11 futam teljesítése után - Érdi Mária 42 ponttal vezette a mezőnyt a genovai Laser Radial világkupaversenyen. Az éremfutamban elért 10. helyezésével az ezüstérmes pozícióban végzett - megelőzve az aarhusi világbajnokot. A teljesített futamok harmadát a magyar vitorlázó nyerte (másik harmadát pedig a végső győztes finn riválisa). Érdi Mária egyik legjobb eredményét érte el a felnőtt mezőnyben, megelőzött két világbajnokot, számszakilag pedig ez az eddigi legjobb helyezése ilyen erősségű felnőtt ellenfelek között.


Judo.
Remekeltek sportolóink a szarajevói Európa-kupa viadalon: a tizennégy fős magyar válogatott három arany- és három bronzéremmel az éremtáblázat második helyét szerezte meg. A női nehézsúlyban két judósunk is a dobogóra állhatott, Szigetvári Mercédesz két horvát és egy bosnyák riválist legyőzve aranyérmet szerzett, az első meccsén vereséget szenvedő Nagy Kitti pedig a vigaszágon bosnyák és szerb judóst legyőzve harmadik lett. Aranyérem lett a jutalma a 70 kilogrammban induló magyar bajnoknőnek, Lőrinc Renátának. A judós horvát és bosnyák ellenfelét győzte le az első helyért, győzelmének értékét növeli, hogy a fináléban a junior-világbajnoki ezüstérmes Alekszandra Szamardzsics ellen nyert, riválisa már három érmet jegyez a sportág legrangosabb sorozatában, a World Judo Tourban is.
A 78 kilogrammban Tóth Fanni két győzelemmel és egy vereséggel lett harmadik, az 57 kilogrammban Kovács Kittinek három meccset kellett megnyernie a bronzéremért. A harmadik magyar arany Knetig Emőke nevéhez fűződik: az 52 kilogrammos judós osztrák, svájci és német versenyzőt legyőzve nyerte meg az Európa-kupát.


Asztalitenisz.
A budapesti világbajnokság után sem állt meg az élet az asztalok mellett. Az ITF Challenge-sorozat belgrádi állomásán a második kiemelt Madarász Dóra, Pergel Szandra női páros az első kiemelt hongkongiak ellen játszott a döntőben. Az első szettet 10:8-tól bukták el, a másodikban pedig ők hárítottak jó néhány játszmalabdát, ám újra 12:10 lett oda. A következő szoros végjáték már a mieink számára alakult kedvezően (11:9 ide), ám a negyedik szettben 9:5-ös hongkongi vezetésnél elúszni látszott a hajó. Sikerült azonban még időben visszakormányozni, és sorozatban megnyert hat ponttal kiharcolni a döntő játszmát. Ebben 4:1-re vezettek Pergelék, 5:4-nél viszont az ellenfél fordulhatott előnnyel. Több fordulatot sajnos már nem tartogatott a meccs, Ng Wing Nam és Soo Wai Yam Minnie szerezte meg az aranyérmet, a magyar párosnak a szintén nagyon szépen csillogó ezüst jutott.


Súlyemelés.
Május 1-én rajtolt a sportág olimpiai kvalifikációjának 2. szakasza, ami 2019. október 31-ig tart. Az első szakaszt a +109kg-os Nagy Péter a 12., a 87kg-os Magáth Krisztina a 13. helyen zárta. Súlycsoportonként 14-14 emelő indulhat az olimpián. A 2020. április 30-i világranglistáról súlycsoportonként 8-8-an kvalifikálják magukat (2018. november 1-jétől mindhárom féléves időszakban értékelhető eredmény kell a listára kerüléshez, összesen legalább 6, és legalább egy a 2018. évi vagy a 2019-es vb-ről, illetve a kontinensbajnokságokról), 5-5 további kvóta jut a kontinenseknek. A második szakasz a szeptember 18-27. között rendezendő patayai világbajnoksággal zárul.

A három szakasz:
1: 2018.11.01. - 2019.04.30.
2: 2019.05.01. - 2019.10.31.
3: 2019.11.01. - 2020.04.30.


Triatlon
. Az öt magyar indulóból Dévay Márk ért célba a triatlonosok olimpiai kvalifikációs világkupa-sorozatának madridi állomásán vasárnap. A viadal honlapjának tájékoztatása szerint Dévay 56:34 perc alatt teljesítette a 750 méter úszásból, 20 kilométer kerékpározásból és 5 km futásból álló távot, amivel a 16. helyen végzett. A férfiaknál 65-en álltak rajthoz, kilencen nem fejezték be a versenyt, köztük két riói magyar olimpikon, Faldum Gábor és Tóth Tamás. A nőknél szintén kilencen nem értek célba – a 63 fős mezőnyből –, a kiesők között volt Bragmayer Zsanett és Vanek Margit is.

Lipták Tamás, a magyar szövetség szakmai igazgatója az MTI-nek elmondta: Dévay a futás közepéig az élbollyal haladt, csak ott maradt le a legjobbaktól. A kiesőkkel kapcsolatban hozzátette: rosszullét, illetve fáradtság játszott közre abban, hogy így sikerült a madridi szereplésük.


Jégkorong.
A magyar férfiválogatott elveszítette az utolsó mérkőzését a divízió 1/A-világbajnokságon: a mieink vasárnap 3–1-re kikaptak az első helyen végző, házigazda Kazahsztántól a torna zárómeccsén. Csapatunk egy győzelemmel és négy vereséggel az ötödik helyen zárta a vb-t; Kazahsztán és Fehéroroszország feljutott az elitbe, Litvánia kiesett.

(MOB-összeállítás)