Csöndes megemlékezés a Kertvárosban a Magyar Sport Napja alkalmából

Csöndes megemlékezés a Kertvárosban a Magyar Sport Napja alkalmából

2020. 05. 07.
Megosztás


A kormány 2000-ben döntött úgy, hogy május 6-át a Magyar Sport Napjának nyilvánítja. Ezzel a gesztussal kívántak emlékezni Európa első szabadtéri versenyére, melyet 1875-ben ezen a napon a Magyar Athleticai Club rendezett Budapesten. A XVI. kerületi Önkormányzat 2008. január 25-én adta át a nagyközönségnek az első kerületi uszodát az Erzsébet-ligetben, melynek homlokzatán a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör kezdeményezésére 2009. május 6-án a kertvárosi olimpikonok tiszteletére egy emléktáblát avattak.

Arra a táblára még csak olyan nevek kerülhettek fel, akik az épek olimpiáján vettek részt, illetve akik a 2008-as, a pekingi olimpián vagy a korábbi ötkarikás játékokon képviselték a Kertvárost. Az első tábla avatása óta viszont már két nyári-, két para-, három téli- és három ifjúsági olimpiát rendeztek, melyeken a XVI. kerület is szép számmal képviseltette magát. Ennek eredményeképpen az önkormányzatnak és a baráti körnek az elmúlt tíz évben újabb két táblát kellett avatnia. A harmadik tábla ünnepélyes leleplezésére tavaly került sor, amikor a kertvárosi ifjúsági olimpikonok mellett a nem sokkal korábban hosszas betegeskedést követően elhunyt Rátonyi Gábornak, a kerületi uszodák első igazgatójának emlékére is avattak egy emléktáblát. Az önkormányzat ráadásul a Varjú Vilmos Baráti Kör javaslatára az elhunyt intézményvezetőről nevezte el a létesítményt, melyet tavaly április 30. óta Erzsébetligeti Rátonyi Gábor Uszodának hívnak.

Idén is komoly tervekkel várta a baráti kör a Magyar Sport Napját. A táblák hagyományos megkoszorúzása mellett ugyanis szerették volna bemutatni a kerület lakosai számára azokat a sportolókat, akik képviselni fogják a Kertvárost a tokiói olimpián. A koronavírus-járvány azonban durván közbeszólt. A vírus az egész világon megbénította az életet. Az egészségügyi helyzet a sportvilágot is tétlenségre kényszerítette, amit csak tetézett, hogy sok más sportesemény mellett az olimpiát is elhalasztották egy évvel. Így idén sem az olimpikonok bemutatására, sem pedig a sportnapi közös ünneplésre nem kerülhetett sor. Hóbor Béla, a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör elnöke és Kovács Péter XVI. kerületi polgármester azonban úgy vélték, még ebben a nehéz helyzetben is fontos, hogy megemlékezzenek az elhunyt olimpikonokról. Ezért május 6-án az egészségügyi előírások szigorú betartásával szűk körben megkoszorúzták az erzsébetligeti emléktáblákat. Az eseményen rajtuk kívül részt vett, és koszorúzott is Győr Béla, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára, illetve Cserna Sándor, a Kertvárosi Sportlétesítményeket Üzemeltető Kft. ügyvezető igazgatója.

(MOA/Riersch Tamás)