Dopping ügyek a nagyvilágban

Dopping ügyek a nagyvilágban

2013. 01. 29.
Megosztás

Megkezdődött Madridban a doppingdoktorként elhíresült Eufemiano Fuentes és négy társa pere, a spanyol kerékpársportot alapjaiban megrázó úgynevezett Puerto-ügy tárgyalása.

A botrány 2006 májusában pattant ki, amikor egy razzia során számos doppingkészítményt és mintegy kétszáz vértasakot foglalt le a rendőrség több madridi lakásban. Később kiderült, hogy Fuentes többek között világhírű kerékpárosokkal - Jan Ullrichhal, Ivan Bassóval, Oscar Sevillával, Alejandro Valverdével, Jörg Jakschéval -, atlétákkal - így a világbajnok Marta Dominguezzel -, valamint labdarúgókkal és más sportolókkal is kapcsolatban állt.

A bíróság várhatóan több tucat tanút hallgat ki a következő két hónapban.
Fuentes mellett testvére, az ugyancsak orvos Yolanda, az Once és a Liberty Seguros kerékpárcsapatot korábban igazgató Manolo Saiz, valamint a Kelme istálló két vezetője, Vicente Belda és Ignacio Labarta a gyanúsított.

Ha bűnösnek találják őket a sportolók egészségének - illetve életének - veszélyeztetésében, szabadságvesztésre ítélhetik őket a népegészségügyi törvények megsértése miatt. Az eljárás nem doppingolásra ösztönzés, hanem közreműködés doppingolásban bűncselekménye miatt folyik ellenük. Spanyolországban ugyanis csak 2006 novemberében - hat hónappal az ügy kirobbanása után - fogadtak el doppingellenes törvényt.
Fuentes azt állítja, hogy az ő módszerei nem minősülnek doppingolásnak, ő nem tiltott eszközökkel éri el a versenyzők teljesítményének fokozását.

Egy futballista doppingügye

Ideiglenes eltiltással büntettek egy perui válogatott futballistát, aki az októberi, Bolívia elleni világbajnoki selejtezőn megbukott a doppingteszten.
A FIFA hétfői közleményében nem nevezte meg a játékost, a perui szövetség (FPF) azonban korábban jelezte, hogy Joel Sanchez, a nemzeti együttes középpályása szervezetében bukkantak a metilhexanamin nevű étrend-kiegészítőre.



A FIFA most 30 napos eltiltással büntette az általa meg nem nevezett futballistát, akinek hazája szövetségével közösen jövő szerdáig van ideje arra, hogy írásban bizonyítsa ártatlanságát.
Manuel Burga, az FPF elnöke korábban azt mondta Sanchez esetéről, hogy véletlen volt, az étrend-kiegészítőt ugyanis egy táplálkozás-szakértő írta fel a játékosnak. A limai Universidad San Martin 23 éves középpályása azt nyilatkozta, csak a teljesítményén akart javítani, de nem állt szándékában jogosulatlan előnyt szerezni.

Újabb kerékpáros ismerte el a doppingolást

Grischa Niermann személyében egy újabb korábbi országúti kerékpáros ismerte el, hogy doppingszereket használt.
A holland szövetség honlapján a tavaly visszavonult német versenyző, aki 12 évig a holland székhelyű Rabobank csapatát erősítette, úgy nyilatkozott, hogy 2000 és 2003 között többször használta az EPO nevű vérdoppingot.

A Tour de France-on kilencszer indult Niermann arról is beszélt, hogy az illetékes doppingellenes szerveknek hajlandó további részletekkel szolgálni az üggyel kapcsolatban.
Lance Armstrong az Oprah Winfreynek adott interjújában, amely másfél hete került adásba, szintén elismerte, hogy pályafutása során tiltott szerekkel élt. Azóta az Egyesült Államok Doppingellenes Ügynöksége (USADA) és Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke is felszólította az 1998 után elért összes eredményétől, így hét Tour de France-diadalától és olimpiai bronzérmétől megfosztott amerikai kerekest, hogy nevezze meg azokat az embereket, akik rajta kívül érintettek voltak a hozzá kötődő doppingbotrányban.

(Forrás: MTI)