Dr. Kokas Péter úgy gondolja, hogy a paralimpiákra kiteljesedő sikeres jövő vár

Dr. Kokas Péter úgy gondolja, hogy a paralimpiákra kiteljesedő sikeres jövő vár

2012. 09. 10.
Megosztás

A Nemzetközi Evezős Szövetség (FISA) orvosi bizottságának tagjaként néhány napot Londonban töltött és a paralimpiai játékok evezős versenyein teljesített szolgálatot Dr. Kokas Péter, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnökségének tagja, egyben a szervezet orvosi bizottságának elnöke.

Hazaérkezése után nyilatkozott a T-Mobile Sporthír Szolgálat munkatársának.

„Minden idők egyik legsikeresebb nyári olimpiája után London a paralimpiai játékok rendezési feladatának is nagyszerűen megfelelt. A jól felkészült és nagyon lelkes házigazdák teljesítménye ugyan nem volt teljesen hibátlan, de a kisebb és nagyobb bakik ezúttal sem rontották le „ötösről négyesre” a házigazdák bizonyítványát”- vélekedik Dr. Kokas Péter, aki egykori válogatott evezősként és a hazai sportszövetség hosszú évekig tevékeny alelnökeként sportága igazi bennfentesének számít.

A Semmelweis Egyetem I. számú sebészeti klinikájának docense nagy elismeréssel emlékezett meg arról, hogy a szigetországban már elővételben 2.2 millió belépőt vásároltak meg a XIV. paralimpiai játékok versenyeire, amelynek műsorán 20 sportágban 502 versenyszám szerepelt. A megmaradt mintegy 200 ezer jegy is szinte kivétel nélkül gazdára talált, amelynek köszönhetően a most színre lépett sportemberek óriási biztatásban, majd ennél is hatalmasabb ünneplésben részesültek.

"A napnál is világosabb, hogy erre a versenysorozatra is kiteljesedő sikeres jövő vár. A következő házigazdák sokat tanulhattak a most leköszönő szervezőktől, akiknek előre tudniuk kell, hogy a fogyatékkal élők az ép sportolóknál sokkal nagyobb törődést, több segítőtársat igényelnek. Ugyanakkor szerintem az egész világon mindenki úgy gondolja, hogy ezektől a remek sportemberektől semmit sem szabad sajnálni, éppen ellenkezőleg: úgy a felkészülésüket, mint a versenyzésüket a lehető legtöbb féle módon segíteni kell, erőfeszítéseiket tehát nagy becsben kell tartani.”

A 165 nemzet sportolóit felvonultató versenyeken – amelynek 4000-nél is több indulója közül néhányan a londoni olimpián is rajthoz álltak – csak olyan sportolók sorakozhattak fel, akik a saját nemzetük szakembereitől, megfelelően felkészült orvosokból, pszichológusokból, gyógytornászokból és edzőkből álló bizottságoktól megkapták a szükséges igazoló minősítéseket. Ezeket a dokumentumokat egy független nemzetközi szakértő csoport is behatóan tanulmányozta, így mindenféle trükközés lehetőségét kizárták.

"A jövő nagy feladataként kell szót ejteni arról, hogy a fogyatékkal élő sportolók munkájára, felkészülésük és versenyzésük feltételeinek a javítására a jövőben az eddiginél is nagyobb figyelemnek kell irányulnia. Például szolgálhat a pekingi és a londoni paralimpiai versenyek elfogadottsága, és az a mostanában egyre gyakrabban emlegetett minősítés, hogy most már ezeket a versenyeket akár egy „második olimpiának” is lehet tekinteni. Egyrészt a növekvő részvételnek és nézőszámnak, másfelől pedig az egyre javuló teljesítményeknek is köszönhetően” – hangsúlyozta Dr. Kokas Péter, hozzátéve, hogy többek között a háborús események, a különféle balesetek és súlyos sérülések következtében a világ sajnálatos módon tele van született, vagy életük során károsodást szenvedett fogyatékkal élő emberekkel, akiknek viszont a sport jelenti, vagy jelentheti a jövőben az önmegvalósítás és a bizonyítás egyik nagy lehetőségét.

(Forrás: Mobile Sporthír Szolgálat – Szalay Péter)