Marosi Ádám második a hazai Vk-n

Eb-bronzérmes a kardozó Gémesi Csanád

2014. 06. 11.
Megosztás

Megvan a második magyar érem a strasbourgi vívó Európa-bajnokságon! Férfi kardban a gödöllői Gémesi Csanád nagyszerű vívással jutott az esti négyes döntőbe, ahol a világbajnok orosz Resetnyikovtól szenvedett vereséget, így bronzérmes lett. Szilágyi Áron a tizedik helyen végzett, női tőrben Knapek Edina a nyolcaddöntőben búcsúzott.

Az egyéni versenyek utolsó napján a férfi kardozók és a női tőrözők léptek pástra a strasbourgi Európa-bajnokságon. Azaz a csöndes Pünkösd után ismét vérmes, azaz érmes reményekkel érkezett a magyar küldöttség a Rhenus Sportarénába – és nem is kellett csalódnunk!

Az már délre kiderült, hogy a magyaroknak hétfőhöz képest jobb napjuk lesz!
A férfi kardozóink ugyanis az átlagosnál jobban sikerült csoportmérkőzés után egymást múlták felül a 32-es táblán. Gémesi Csanád tusról tusra őrölte fel a lengyel Skrodzkit, így 15:11 lett a vége. Szatmári András ennél is simábban nyert, pedig ellenfelétől, Szabótól mindössze két apró pontocska választott el a világranglistán. A félreértések elkerülése végett nem Mesterétől, Bencétől, aki egyben a fegyvernem kétszeres olimpiai bajnoka és a MOB főtitkára, hanem Mátyástól, aki erdélyi származású, és a német válogatottat erősíti. A vége 15:6 lett, gyaníthatóan ennyit a Mester is adott volna. A 32-es tábla egyetlen rossz híre az volt, hogy Decsi Tamás asszójában 0:0-nál megsérült, kifordult a bokája, így visszalépett. Méghozzá éppen Szilágyi Áron ellenében, aki így tulajdonképpen mérkőzés nélkül jutott a nyolcaddöntőbe.

Azonban ott nem sikerült klasszisunknak a továbblépés. Azzal a francia Rousset-val került össze, aki ugyan „csak” huszadik a világranglistán, ugyanakkor az előző körben a rangsor első helyezettjét, a román Dolniceanut búcsúztatta. Most pedig az olimpiai bajnok magyart. A francia egyszerűen ellenállhatatlan volt, úgy húzott el 8:2-re, hogy öt egylámpás kézvágást osztott ki. 12:10-nél talán reménykedtünk abban, hogy sikerülhet a fordítás. Csakhogy nem sikerült. Megint Rousset következett, így 10:15 lett a vége.

Kár. Pedig akkor a magyar érem már borítékolható lett volna. Ugyanis ugyanezen az ágon, nem sokkal korábban Gémesi Csanád egy nagyon értékes győzelmet aratott izgalmas asszóban a fehérorosz Bujkevics ellen (15:13)! Ezzel ő már nyolc közé jutott, sajnos egyedüli magyarként. Hiába reménykedtünk ugyanis abban, hogy Szatmári Andris átmenti jó formáját a nyolcaddöntőre. A papíron Szabónál könnyebb ellenfélnek számító másik német Hübers szoros asszóban. de jobbnak bizonyult nála (13:15).

Következett tehát a negyeddöntő, a már sokat citált Rousset-val szemben. Csanád remek taktikát választott, és 10:8-ig rendre nála volt az előny, igaz, minimális különbséggel. Ekkor azonban zsinórban négy tust adott a francia, így a hajrára ő fordult előnnyel. Csakhogy a kocka ismét pördült egyet! Navarrete József gödöllői tanítványa 12:13 után háromszor talált egymást követően, és ezzel pályafutása eddigi legnagyobb sikerét érte el. A budapesti világbajnoki döntőjét követően Európa-bajnoki dobogós lett! Nagy eredmény, nagy siker! Az esti döntőre három orosz társat kapott, az elődöntőben pedig az aktuális világbajnok Resetnyikov jutott neki ellenfélül.

Előtte azonban következtek a női tőrözők. A mezőny nem volt nagy – 40 induló – viszont rendkívül sűrű. „Könnyű győzelem” szinte egyetlen csoportban sem akadt, alaposan meg kellett küzdeni mindenkinek a 32-es táblára jutásért. Ezt végül minden magyar szépen megoldotta, ráadásul Jeszenszky Szilvia, Varga Gabi, Kreiss Fanny és Knapek Edina csaknem ugyanolyan teljesítménnyel abszolválta a kört. A 32 között aztán négy különböző történetet láttunk - azonban happy enddel csak az egyik végződött.

Elsőként Kreiss Fanny lépett pástra az ukrán Sinyta ellen. Kiegyenlített küzdelmet láttunk, de többnyire a magyarnál volt az előny. Fanny irányította az asszót, ő csinálta az akciókat, de a kelleténél több volt a fehér lámpa és a passzé. Így aztán 14:14 után egy tus döntött, sajnos Sinyta javára. Varga Gabi a lengyel Lyczbinska ikrek egyikével vívott. 4:4-ig együtt haladtak, utána viszont elhúzott az ellenfél, és volt reális esély a győzelemre (9:15). Az ikertesó Lyczbinska Knapek Edinának jutott. Érdekes asszót vívtak, finoman szólva sem erőltették a tusadást a kilenc perc alatt, így senki sem csodálkozott azon, hogy a hirtelen halál döntötte el az asszót 4:4 után. Ekkor Edina, egy remek támadással talált, és ezzel a nyolcaddöntőbe jutott. Nem kapott magyar társat, ugyanis Jeszenszky Szilvi hiába kezdett nagyszerűen a német Bingenheimer ellen, 10:6-nál valamilyen okból teljesen leblokkolt, a német taktikát váltott, és kilenc tust szúrt zsinórban, így 10:15 lett a vége.

Maradt tehát Edina, akit a nyolcaddöntőben a földkerekség legeredményesebb élő vívója, a 6-szoros olimpiai és 12-szeres világbajnok, 40 esztendős Valentina Vezzali várta. A magyar lány sem eredménytelen éppen, példaként Európa-bajnok, ugyanakkor azért a két eredménysort ne hasonlítsuk össze. Viszont a vívásuk szinte kísértetiesen hasonló volt. Ismét csak nem pörögtek az események, legalábbis az utolsó egy percig. Vezzali 4:1-re vezetett, de Edina két szép tussal zárkózott, majd két másodperccel a vívóidő lejárta előtt technikai tussal egyenlített - Vezzali lelépett a pást végén. Megint 4:4, megint hirtelen halál, csakúgy, mint egy asszóval korábban. A vége azonban nem ugyanaz volt. Edina kiugrott, és Vezzali kizárta, egylámpás tussal 5:4-re nyert.

De maradt még izgulnivaló, Gémesi Csanád következett . A magyar kardvívó izgalmas, magas színvonalú asszót vívott a klasszis orosz riválisával. Olyannyira, hogy a 8:7-es félidőnél, de még 11:10-nél is ő vezetett. Ezt követően viszont Resetnyikov pillanatai következtek, ami végeredményben azt jelentette, hogy 15:12-re ő nyert. Gémesi Csanád így egy valóban gyönyörűen csillogó bronzérmet nyert, a két orosz klasszis, Jakimenko és Resetnyikov pedig házi döntőt vívhatott, győzött az előbbi.

Gémesi Csanád:
„Mondják a többiek, hogy holnap már elégedett leszek ezzel a bronzéremmel… Nem tudom így lesz-e, miután ez az első érmem felnőtt világversenyen. Most ugyanis még nem felhőtlen a kép, nagyon szerettem volna nyerni, ha idáig eljutottam. A legfontosabb asszóm a Rousset elleni negyeddöntő volt, legjobban pedig abban a csörtében vívtam, amikor kikaptam Resetnyikovtól. Őszintén mondom, szerettem volna, ha Áron megveri a tizenhat között a franciát. Egyrészt természetesen azért, mert a csapattársam. Másrészt, mert Áron ugyan egyértelműen jobb nála, de vele lehet vívni. Rousset pedig rendkívül kellemetlen ellenfél. Talán az döntött a javamra, hogy végig higgadt tudtam maradni. Úgy éreztem, sújtott egy-két tévedés, de felül tudtam ezeken emelkedni, és csak a következő tusra koncentráltam. Ez nem mindig sikerül, most viszont igen, és ez volt a győzelem kulcsa! Resetnyikovra nagyon készültem, és amit megbeszéltünk Mesteremmel, azt meg is tudtam oldani. Ugyanakkor nem véletlenül ő a világbajnok, nagyszerűen vívott, majd talán legközelebb sikerül nyernem ellene. Így alakult, szomorú persze nem vagyok, de holnaptól nem ezzel a bronzzal, hanem a szombati csapatversennyel fogok foglalkozni. Köszönöm szépen ezt a sikert elsősorban a feleségemnek, és utána az edzőmnek, a csapattáraknak és a családomnak!”

Navarrete József, a mester:
„Nagyon örülök Csanád sikerének, ez óriási eredmény. Persze, egy edző, ahogy a versenyző, mindig gondolkozik azon, hogy mit lehetett volna másként, jobban csinálni az elvesztett elődöntőben. Ugyanakkor úgy gondolom, hogy Csanád az elmúlt két évben folyamatosan fejlődik, és most ismét lépett egyet előre. Tavaly a pesti vébén döntős volt, idén volt Világkupa második helye, és most bronzérmet nyert itt, Strasbourgban. És hiszem azt is, hogy még messze nem ez az út vége. Szeretném megköszönni ezt az eredményt Csanád nevelőedzőjének, Schubert Lászlónak, és az egész teamnek, amelyik itt Strasbourgban segít nekünk. Jöhet a csapatverseny!”

Szerdán a férfi párbajtőrözők csapatversenye következik, a világbajnok magyar válogatott a nyolc közé jutásért a holland-svéd mérkőzés győztesével találkozik.

Férfi kard egyéni Európa-bajnokság, 59 induló.
A csoportmérkőzéseken: Szilágyi Áron 5 győzelem/1 vereség, Gémesi Csanád 4/1, Szatmári András 4/1, Decsi Tamás 3/3.
A legjobb 32 közé jutásért: Decsi-Teodosiu (román) 15:10.
A legjobb 16 közé jutásért: Szilágyi-Decsi 0:0-nál Decsi sérülés miatt visszalépett, Gémesi-Skrodzki (lengyel) 15:9, Szatmári-Szabó (német) 15:6.
Nyolcaddöntő: Gémesi-Bujkevics (fehérorosz) 15:13, Szatmári-Hübers (német) 13:15, Szilágyi-Rousset (francia) 10:15.
negyeddöntő: Alekszej Jakimenko (orosz)-Enrico Berre (olasz) 15-13, Kamil Ibragimov (orosz)-Diego Occhiuzzi (olasz) 15-10, Venjamin Resetnyikov (orosz)-Hübers 15-9, Gémesi-Rousset 15-13
elődöntő: Jakimenko-Ibragimov 15-11, Resetnyikov-Gémesi 15-12
döntő: Jakimenko-Resetnyikov 15-11
Végeredmény: 1. Jakimenko (orosz), 2. Resetnyikov (orosz), 3. Gémesi Csanád és Ibragimov (orosz), …10. Szilágyi Áron, …16. Szatmári András, …31. Decsi Tamás.

Női tőr egyéni Európa-bajnokság, 40 induló.
A csoportmérkőzéseken: Jeszenszky Szilvia 4 győzelem/2 vereség, Kreiss Fanny 3/2, Varga Gabriella 3/2, Knapek Edina 3/3.
A legjobb 16 közé jutásért: Knapek-H. Lyczbinska (lengyel) 5:4, Kreiss-Sinyta (ukrán) 14:15, Jeszenszky-Bingenheimer (német) 10:15, Varga-M. Lyczbinska (lengyel) 9:15.
Nyolcaddöntő: Knapek-Vezzali (olasz) 4:5.
Végeredmény: 1. Di Francisca (olasz), 2. Batini (olasz), 3. Vezzali (olasz) és Birjukova (orosz), ...16. Knapek Edina, ...19. Jeszenszky Szilvia, 22. Varga Gabriella, 23. Kreiss Fanny.

(Forrás: hunfencing.hu)