Egykori Eötvös-gimnazista olimpiai bajnokokra emlékeztek

Egykori Eötvös-gimnazista olimpiai bajnokokra emlékeztek

2016. 05. 09.
Megosztás

Olimpiai bajnokok tiszteletére avattak emléktáblát a budapesti Eötvös József Gimnáziumban. Az ünnepségen a sportági szakszövetségi vezetők és öregdiákok között külön is üdvözölték a Magyar Olimpiai Bizottság sportigazgatóját, az öttusázó olimpiai bajnok Fábián Lászlót és a Magyar Olimpiai Akadémia képviselőjét, Győr Béla tanácstagot.

A rendezvényen Moss László igazgató - aki maga is aktív kosárlabdázó volt - köszöntötte a vendégeket.

Sentényi Barna, az iskola öregdiákja, az emléktábla ötletadója, a Sportolók Baráti Köre elnöke röviden felidézte a gimnázium történetét és megemlékezett a híres diákokról. Elbert Gábor egykori diák, korábbi sport-szakállamtitkár rövid beszédében édesapja örökbecsű mondásait idézte fel, és az emléktáblák, szobrok jelentőségét emelte ki, hisz azoknál mindig lehet valakire, valakikre emlékezni. Ezután a résztvevők megnézték az iskola olimpiai bajnokait bemutató filmet.

A táblán megörökített olimpiai bajnokokat azonos sportágbeli öregdiák-sportolók mutatták be röviden: az atlétákat Németh Szilvia, az úszókat Szántó Dávid, a vívókat Várkonyi Marina, a vízilabdázókat Kásás Zoltán méltatta.

Az emléktábla avatása speciális körülmények között történt meg. Ideiglenesen az iskola dísztermének pódiumán került leleplezésre. A tábla a napokban került majd az iskola folyosóján kialakított végleges helyére.

Az Eötvös József Gimnázium olimpiai bajnokai (a táblán található nevek):
Bauer Rudolf atléta, Párizs (1900)
Halmay Zoltán úszó, St. Louis (1904) és Athén (1906)
Kiss Géza úszó, Athén (1906)
Glykais Gyula vívó, Amszterdam (1928) és Los Angeles (1932)
Bródy György vízilabdázó, Los Angeles (1932) és Berlin (1936)
Homonnai Márton vízilabdázó, Los Angeles (1932) és Berlin (1936)
Keserű Alajos vízilabdázó, Los Angeles (1932)
Keserű Ferenc vízilabdázó, Los Angeles (1932)
Hazai Kálmán vízilabdázó, Berlin (1936)
Rajcsányi László vívó, Berlin (1936), London (1948) és Helsinki (1952)
Rajki Béla vízilabda, Helsinki (1952, szövetségi kapitányként)
Felkai László vízilabdázó, Tokió (1964)
Rusorán Péter vízilabdázó, Tokió (1964)
Fenyvesi Csaba vívó, Mexikóváros (1968) és München (1972 egyéni és csapat)

Az állófogadáson, a közvetlen beszélgetés közben az igazgatótól megtudhatták a résztvevők, hogy az iskola tornatermét Sárosi Györgyről nevezték el, és beszélgethettek a megjelent sportolókkal: többek között Lőwy Dórával, Várkonyi Marinával, Hargitay Andrással, Szalma Lászlóval. Az iskola folyosóján 2008-ban már helyeztek el külön emléktáblát a 100 éve született Bródy György, kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázó emlékére.

(MOB/Győr Béla, fotó: MOB/Szalmás Péter)