Elhunyt a háromszoros olimpikon kerékpáros, Takács András

2015. 05. 19.

Életének 70. évében, tragikus hirtelenséggel elhunyt minden idők egyik legjobb magyar országúti kerékpárversenyzője, Takács András (a képen balra). A háromszoros olimpikon legjobb ötkarikás eredménye egy hatodik, pontszerző helyezés volt Münchenben.

Az egykori kiváló sportolót tüdőembóliával szállították kórházba - írja a bringasport.hu, a hazai szövetség hivatalos honlapja a bikemag.hu-ra hivatkozva.

Takács András három olimpián szerepelt, ezzel a magyar kerekesek között rekordernek számít.

'68-ban, Mexikóvárosban a mezőnyversenyben az 58., míg 100 kilométeres csapatidőfutamban a 17. helyen zárt. Négy évvel később, Münchenben a mezőnyversenyt a 23. helyen fejezte be, mindössze 36 másodperccel elmaradva a győztestől, a 100 kilométeres csapatidőfutamban (Debreczeni Tibor-Géra Imre-Petermann József-Takács András összeállításban) minden idők legjobb csapateredményeként a 6. helyen végeztek. A nyolcvanas Moszkvában a mezőnyversenyt a 28., a csapatidőfutamot a 17. helyen fejezte be.

Az Előre, majd a BKV Előre színeiben versenyzett, összesen huszonőtszörös magyar bajnok. Kritérium kivételével minden országúti számban (mezőny, időfutam, hegyi, csapat, hármas csapat) szerzett bajnoki címet, pályán egyszer volt az ország legjobbja: a 4000 méteres egyéni üldözőversenyben. Az országúti bajnoki rangsort 24 győzelemmel máig vezeti Megyerdi Antal (23 bajnoki cím) és Török Győző (18 bajnoki cím) előtt. Az összevont pálya és országúti magyar kerékpáros bajnoki örökranglista 5. helyét foglalja el, Megyerdi Antallal holtversenyben. Egyéni időfutamban 11 bajnoki címet szerez, ebből hatot zsinórban 1966 és 1971 között. 1973-ban minden egyes országúti időfutam számban bajnok tudott lenni.