Érmes helyezések a páston, a lőállásban és a medencében

Érmes helyezések a páston, a lőállásban és a medencében

2019. 03. 25.
Megosztás

Vívásban a kardozók és párbajtőrözők versenyeztek világkupa pontokért a hétvégén. Legjobban a budapesti Zarándi Csaba kard világkupán pástra lépő férfi csapat szerepelt, akik második helyen végzetek. A Buenos-Aires-i egyéni világkupán a párbajtőröző Rédli András a dobogó harmadik fokára léphetett fel. Sportlövészetben a pisztolyos Major Veronika szerzett bronzérmet az eszéki légfegyveres Európa-bajnokságon. Hosszú Katinka pedig négy számban is olimpiai A-szintes idővel ért célba a Golden Tours Marseille-i állomásán. A dudincei 50km-es gyalogló bajnokságon ketten is teljesítették a világbajnoki indulás szintjét. A műkorcsolya és jégtánc vb felemásra sikerült a magyaroknak. A tornászok dohai világkupa versenyén mindhárom magyar a selejtezőkben búcsúzott.

Vívás. Az olimpiai kvalifikáció előtti, utolsó világkupa versenyeket tartották a hétvégén. Áprilistól már a 2020-as játékokra való kijutást jelentő pontokért lépnek pástra az egyéni és csapatversenyeken vívóink.

A férfi kardozóink Budapesten, a Gerevich-Kovács-Kárpáti egyéni, és a Zarándi Csaba csapat világkupán szerepeltek.

Az egyéni viadalon Szilágyi Áron érte el a legjobb helyezést. Kétszeres olimpiai bajnokunk két főtáblás győzelemmel 10. lett. Áron az első körben a 64-es táblán dél-koreai vívót győzött le, majd jött Athén olimpiai bajnoka, a 2011-ben vb-aranyérmes Aldo Montano. A 40 éves olasz ellen sem kellett megszenvedni a sikerért, az első szakaszban 8:3-ra elhúzott, majd a pihenőt követően Montano 8:5-re módosította az állást, de onnan néhány látványos találatával teljesen elbizonytalanította az olasz vívót, aki 12:5-nél lábsérülésre hivatkozva visszalépett. A következő asszó viszont már nem sikerült Szilágyinak. Venyiamin Resetnyikov ellen még övé volt az első tus, a folytatás azonban az orosz kardozó elképzelései szerint alakult. A 2013-as budapesti világbajnokság győztese 6:2-re meglépett, és onnan Szilágyi már nem tudott visszakapaszkodni. Resetnyikov a végén még növelte is a különbséget, és kilenc tussal nyert.
A többi magyar főtáblás, Gémesi Bence, Szatmári András, Decsi Tamás, Iliász Nikolász és Kossuth Bálint mindnyájan az első találkozójuk után búcsúztak a viadaltól.

A vasárnapi csapatverseny remekül sikerült a Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szatmári András, Szilágyi Áron összeállítású kardcsapatnak. A 16 közé erőnyerőként kerültek be, ott könnyen verték Kanada együttesét. Ezután következett az oroszok elleni találkozó. Szatmári Andris hozta azt a pluszt, ami erőt adott mindenkinek, a befejező asszóban pedig Áron szabadult fel, és produkált extrát, így 45:43-ra a magyarok kerültek ki győztesen az összecsapásból. Következtek a Montano nélkül felálló olaszok, akiket az Európa-bajnokság után most is legyőzött a magyar négyes.
A döntőben az elmúlt két esztendő csapat világbajnoka, a legutóbbi olimpia csapataranyérmese, Dél-Korea várta a magyarokat. Nagyszerű hangulatban, telt ház előtt zajlott az aranycsata, az első kör után vezettek is a magyarok, ám a klasszis ázsiaiak a másodikban fordítottak. Minden igyekezetünk ellenére újabb csavar már nem volt, így végül 45:41-re győzött Korea.

A férfi párbajtőrözők Buenos Airesben szerepeltek világkupa versenyen. Egyéniben 216 indulóból két magyar jutott fel a 64-es táblára. Bányai az első fordulóban búcsúzott. Rédli András viszont orosz, brit, spanyol és ukrán vívókat legyőzve jutott el az elődöntőig. Ott az olasz Buda állta útját, így bronzérmet szerzett.

A csapatversenyben Bányai Zsombor, Berta Dániel, Rédli András, Siklósi Gergely négyes biztosan verte Marokkó válogatottját. A nyolcaddöntőben 42:45-re megtréfálta Kazahsztán gárdája a magyarokat. A 9-12. hely összecsapásai során viszont Hollandia, Izrael és Ukrajna legyőzésével a kilencedik helyen zárt a magyar négyes.

Női párbajtőrözőink közül a kínai Csangtuban négyen jutottak fel a főtáblára. Közülük egyedül Kun Anna élte túl az első fordulót. Ő a 32 között búcsúzott.

A csapatok küzdelmében Venezuela legyőzése után, vereség következett a franciáktól. A folytatásban Dél-Korea csapatát megverte, utána viszont Ukrajna megállította a magyarokat. A 11. helyért folyó küzdelemben is a románok bizonyultak jobbnak, így a 12. helyen végzett a Budai Dorina, Kun Anna, Muhari Eszter, Nagy Kinga összeállítású gárda.

A női kard világkupa küzdelmeit a belgiumi Sint-Niklasban rendezték. Egyéniben a főtábla első körében búcsúzott Mikulik Júlia és Várhelyi Kata, mindketten nagyon erős riválistól, az orosz Jegorjantól, illetve a francia Berdertől kaptak ki. Pusztai Liza és Bérczy Dorottya számára a 32 jelentette a végállomást. Márton Anna a nyolcaddöntőben az olasz Bastától kapott ki 12:15 arányban, így a 10. helyen végzett.

Vasárnap a csapatversennyel fejeződött be a belgiumi női kardhétvége. Katona Renáta, László Luca, Márton Anna, Pusztai Liza a románok elleni diadal után, egyetlen tussal vereséget szenvedett a japánoktól. A lányok ezután Nagy-Britanniát, Kínát és Németországot is legyőzték, és a kilencedik helyen zárták a világkupa versenyt.

Most egy hónap pihenő következik a vívók számára, majd megkezdődik a menetelés Tokió felé.

A csapatversenyek mezőnye a nemzetközi szövetség 2020. április 4-i ranglistája alapján alakul ki. Az első négy helyezett automatikus résztvevő, továbbá minden zónából (Európa, Ázsia-Óceánia, Amerika, Afrika) még egy-egy – az 5-16. helyezettek közül a sorban következő legjobb – válogatott szerez jogot az indulásra. Amennyiben akad olyan zóna, amelyből egyetlen csapat sem szerepel a 16 között, a felszabaduló helyet a rangsorban – addig kvótát nem szerzett – következő csapat kapja, függetlenül attól, hogy melyik zónában van.

A legjobb pozícióból a férfi kardcsapat kezdi meg a pontvadászatot, a harmadik helyen állnak a kiemelési rangsorban. A férfi párbajtőrcsapat 4., a tőrözők a 18. helyen vannak. A nőknél a kardozók a 7., a tőrözők a 10., a párbajtőrözők a 12. helyen állnak.
A kvalifikációs időszak első állomása aférfi és női kard egyéni Grand Prix versennyel kezdődik április végén, Szöulban. Az első csapatverseny május 12.-én lesz a férfi kardozók számára Madridban, a nőknek Tuniszban.

Sportlövészet. Az eszéki légfegyveres Európa bajnokság ugyan nem volt tokiói kvalifikációs verseny, de a szakvezetés szerette volna, ha a szombaton megrendezett hat olimpiai szám valamelyik fináléjában magyar érem születik.

A pár hete olimpiai kvótát, két világkupa győzelmet és egy világcsúcsot teljesítő Major Veronika gondoskodott az éremről. Miután az alapversenyben az élen végzett, a fináléban bronzot szerzett. A riói olimpikon Sike Renáta is bejutott a fináléba, és ott az ötödik helyen zárt.

„Gratulálok a női pisztolyosoknak, kiválóan versenyezték végig a két egyéni versenynapot. A célkitűzések között szerepelt, hogy olimpiai számban felnőtt versenyző is dobogóra álljon az Eb-n, ezt Major Veronika bronzérmével teljesítette a küldöttség. Nagyon örülök, hogy Vera a kvótaszerzés és a világkupa győzelmek után is meg tudta őrizni kitűnő formáját, ami ezúttal pályafutása első felnőtt Európa-bajnoki érméhez segítette. Sike Renáta is minden dicséretet megérdemel, négy év után jutott újra döntőbe Eb-n, és ötödik lett az olimpiai számban – jelentős sportemberi teljesítmény” – értékelt Győrik Csaba szövetségi kapitány.

Acapulcóban a koronglövők viszont már olimpiai kvótákért versenyeztek. Minden számban az első kettő a játékokon való indulási jogot szerzett nemzetének. A szakág idei első vk-viadalán, a két magyar résztvevő közül Hegyi Norbert férfi trapban a döntőtől 2 korongra lemaradva, a 24. helyen zárt. Pongrátz Bianka női skeetben a kétnapos, 125 korongos alapversenyt 108 találattal zárta, ezzel tíz korongra volt a hatos döntőtől.

Úszás. A Golden Tours-sorozat Marseille-i állomásán Hosszú Katinka négy számban is diadalmaskodott. A háromszoros olimpiai bajnok 400m vegyesen 4:33.83, 200 m pillangón 2:07.84, 200 m vegyesen 2:08.55, 200 méter háton 2:09.77 idővel teljesítette az olimpiai A-szintet. Szilágyi Liliána 200m pillangóúszásban Katinka mögött 2:08.01 idővel, szinten olimpiai A-szintes eredménnyel ért a célba.

A háromnapos viadalon Verrasztó Dávid a 200 és 400m vegyes számokat megnyerte, 200m pillangón a második helyen végzett. Ideje minden számban B-szintű teljesítmény. A héten úszóink Debrecenben állnak rajtköre a magyar bajnokságon. Várhatóan több számban is olimpia A-szintű teljesítmény lesz szükséges a bajnoki cím megszerzéséhez. Az úszók olimpia kvalifikációs időszaka 2020. június 29-én zárul.

Atlétika. A gyaloglók a hagyományoknak megfelelően idén is a leghosszabb táv országos bajnokságával kezdték meg a szabadtéri szezont. Dudincén (Gyűgy) a férfiak 50 km-es versenyében, a 2017-es londoni világbajnokságon országos csúccsal, a szenzációs 6. helyen végző, 15-szörös magyar bajnok, Helebrandt Máté ért elsőként célba. A nyíregyháziak olimpikonjának győztes ideje 3:54:13 – ezzel atlétánk első versenyén egyből teljesítette az őszi, Doha-i világbajnokság szintjét. Szintén vb limitidőn belül végzett 3:55:34 órás időeredménnyel ezüstérmet szerző Venyercsán Bence is.

Műkorcsolya és jégtánc. A Szajtama-i világbajnokságon a két magyar indulónak a verseny előtt azt tűzték ki célul, hogy bemutathassák kűrjüket a legjobbak között. Ez, a Yanovskaya Anna és Lukács Ádám jégtánc duónak sikerült, hiszen a ritmustáncot követően, a 20. helyen jutottak be a legjobbak közé, így a kűrben már abszolút felszabadultan korcsolyázhattak. Bár jégtáncban nem olyan könnyű ledolgozni négy pontot, kiegyensúlyozott teljesítményüknek köszönhetően ez is sikerült, és az ukrán kettőst megelőzve, egy helyet előre lépve, a 19. helyen fejezték be a versenyt.

Tóth Ivett viszont egy hellyel csúszott el arról, hogy bejusson a legjobbak közé. Rövidprogramjával az utolsó pillanatig kérdéses volt, hogy bejut-e a pénteki kűrbe. Olimpikonunk míg tavaly éppen bekerült a legjobb 24-be, ezúttal mindössze három tized ponttal, de lemaradt a kűrről, és a 25. helyen zárta a versenyt.

Torna. A tornászok dohai világkupáján a selejtezőben három magyar versenyző szerepelt. Vecsernyés Dávid nyújtón, Székely Zója gerendán, Bácskay Csenge pedig gerendán és talajon is bemutatta gyakorlatát. A férfiaknál az Eb-bronzérmes Vecsernyés Dávid rendkívül erős mezőnyben, 13.833 pontot kapott gyakorlatára, ami a tizenegyedik helyre volt elegendő.

A nőknél Bácskay Csenge két szeren is indult. A pontokat tekintve az elsőéves felnőtt tornásznak a gerenda sikerült jobban, ott 12.266 (12. hely), míg talajon 11.733 (23.) ponttal zárt. Székely Zója – aki szintén elsőéves felnőtt 9.566 (30.) pontot kapott gerendán. A magyar tornászok számára ezzel a dohai vk véget ért.

(MOB összeállítás)