Ezüstös női kardcsapat, a fiatal férfi párbajtőrözök bravúr bronzérme

Ezüstös női kardcsapat, a fiatal férfi párbajtőrözök bravúr bronzérme

2013. 05. 06.
Megosztás

Nyolc év után vívott ismét Világkupa-versenyen döntőt a női kardcsapat.

Chicagóban nagyszerű vívással, többek között a világranglistát vezető Ukrajnát legyőzve jutott fináléba a Benkó Réka, Márton Anna, Varga Dóra, Várhelyi Anna összeállítású együttes, amely végül az Egyesült Államok mögött második lett. A férfi kardcsapat - Szilágyi Áron kisebb sérülése után - a hetedik helyen végzett.

A női kardcsapat nagyszerű vívással, jóval esélyesebb ellenfeleket legyőzve jutott be a chicagói Világkupa-verseny döntőjébe. Erre legutóbb több mint nyolc évvel ezelőtt volt példa.
Ehhez három olyan ellenfelet kellett legyőzni, amely egyaránt előttünk szerepel a világranglistán, melyet a Benkó Réka, Márton Anna, Varga Dóra, Várhelyi Anna összeállítású együttes a tizedik helyről kezdett.

Németország.
Egy intermezzót eltekintve végig vezettek a lányok. Igaz, az említett közjáték elég rosszkor jött, 30:22-ről fordítottak a németek 35:33-ra… Aztán Márton Anna zárkózott, Benkó Réka pedig ellenmondást nem tűrően nyerte 6:1-re a befejező asszót.

Ukrajna.
A világranglista éllovasa, a szezonban három Vk-n győzött, olimpiai és többszörös világbajnok, soraiban Olha Kharlannal, a fegyvernem egyik klasszikusával (a másikra később visszatérünk). Nos, a negyeddöntőben az elején vezettek az ukránok, de Várhelyi Anna egy remek 8:3-as győzelemmel fordított. Utána már csak a magyarok vezettek. Egy apró csekélység. 44:44-nél elfogyott az előny, az ellenfélnél pedig a már említett Kharlan állt a páston. Csakhogy nálunk Benkó Réka. Egylámpás támadással állította be a végeredményt.

Olaszország.
Világranglista negyedik. Változott a forgatókönyv. De szerencsére a vége ugyanúgy happy end maradt. Eleinte vezettünk, 25-nél az olaszok fordítottak. Aztán Márton Anna utolsó előttiként négy tusról egyre csökkentette a hátrányt, a gödöllői Benkó Réka pedig elképesztő izgalmak közepette ismét bevitte a győztes tust. Le a kalappal az egész csapat előtt, egységesen, jól, lelkesen és szimpatikusan küzdve jutottak el a döntőbe, ahol a favoritnak számító Egyesült Államok volt az ellenfél, soraiban a már említett másik klasszikussal, Muriel Zagunisszal.
Gárdos Gábor mindezt így kommentálta:

„Elindultunk azon az úton, hogy idehaza a sportágban ne csak a férfiakat nevezzék kardozóknak. Nem akarunk letérni róla. Valamennyi lány előtt le a kalappal, öröm velük együtt dolgozni. Támogatják egymást, jó közösség vagyunk.”

A döntőig azonban órák voltak hátra, és következtek a férfiak, ahol azonnal egy "előrehozott döntő", magyar-amerikai párharc következett. Az uraknál azonban mi számítottunk favoritnak, és Szilágyi Áron vezetésével sikerült is a nyolc közé jutást jelentő biztos győzelem. Jöhetett a Románia elleni negyeddöntő, ahol szinte végig fej-fej mellett haladtak a csapatok, Áron végül 37:40-es állásnál lépett pástra. 39:41-nél azonban egy együttes akciónál megsérült a könyöke, és végigvívta ugyan az asszót, de talán már azt sem kellett volna...

Komoly baj reméljük nincs, de Somlai Béla vezetőedző természetesen nem kockáztatott, Áron a helyosztókon nem lépett pástra. Csapatunk ekkor a következőképpen festett. Áron, ugye, megsérült. Iliász Nikolászt ujjsérülése miatt nem is nevezték. Szatmári András pedig az amerikaiak elleni meccsen szenvedett kisebb lábsérülést, így teljes értékűként egyedül a két gödöllői, Gáll Csaba és Gémesi Csanád maradt. Viszont vívásban a csapatversenyt hárman vívják egy cserelehetőséggel...

A fiúk tiszteletére legyen mondva: nemcsak végigküzdötték a folytatást, de a 7. helyért legyőzték a franciákat, ami mindenképpen jelzi, van tartása ennek a válogatottnak. Szakmailag pedig nehéz értékelni egy olyan versenyt, ahol öt kardvívónk közül három sérült. Somlai Béla sem tette ezt, a nap végén mindössze annyi mondott:
"Hosszabban erről nehéz mit mondani, a fél csapatunk sérült volt."

Jöhettek hát a döntők, melyekben a szezonhoz képest fordított volt a szereposztás. Az idén kétszer aranyérmes urak után a hölgyek léptek elő főszereplővé. Az újabb hatalmas bravúr nem sikerült, pedig 29:25-re még vezettünk az USA elleni, rendkívül fordulatos fináléban. Magyar oldalról Benkó Réka, amerikairól a már említett Zagunis remekelt. Végül az amerikaiak kétszeres olimpiai bajnoka - aki a londoni játékok megnyitó ünnepségén az USA zászlóját vitte! - vitte be a döntő tust, de ennek a versenynek két győztese volt. Az aranyérmes Egyesült Államok, és a nap meglepetéscsapata, Magyarország.

Chicago, női kardcsapat Világkupa-verseny, 18 induló.
Eredmények.
Nyolcaddöntő: Magyarország-Németország 45:41 (Benkó +9, Márton +5, Várhelyi 0, Varga -10).
Negyeddöntő: Magyarország-Ukrajna 45:44 (Márton +1, Várhelyi 0, Benkó 0),
Korea-Olaszország 36:45, Egyesült Államok-Lengyelország 45:39, Franciaország-Oroszország 44:45
Elődöntő: Magyarország-Olaszország 45:44 (Benkó +5, Márton +1, Várhelyi -5).
Egyesült Államok-Oroszország 45:39
3. helyért: Oroszország - Olaszország 45:38
Döntő: Magyarország-Egyesült Államok.38:45 (Benkó +8, Varga -1, Márton -2, Várhelyi -12).
Végeredmény: 1. Egyesült Államok, 2. Magyarország (Benkó Réka, Márton Anna, Varga Dóra, Várhelyi Anna), 3. Oroszország, 4.Olaszország, 5.Ukrajna, 6.Lengyelország, 7.Franciaország, 8.Korea

Chicago, férfi kardcsapat Világkupa-verseny, 25 induló.
Eredmények.
Nyolcaddöntő: Magyarország-Egyesült Államok 45:35 (Szilágyi +7, Gáll +4, Gémesi +1, Szatmári -2).
Negyeddöntő: Magyarország-Románia 39:45 (Szilágyi +2, Szatmári +1, Gémesi -4, Gáll -5).
Németország-Olaszország 24:45, Oroszország-Ukrajna 45:43, Franciaország-Korea 35:45
Az 5-8. helyért: Magyarország-Németország 41:45 (Gáll +1, Szatmári -2, Gémesi -3).
A 7. helyért: Magyarország-Franciaország 45:43 (Gémesi +2, Gáll 0, Szatmári 0).
Elődöntő: Románia-Olaszország 40:45, Oroszország - Korea 37:45
3. helyért: Románia - Korea 42.45
Döntő: Oroszország - Olaszország 45:40
Végeredmény: 1.Oroszország, 2.Olaszország, 3.Korea, 4.Románia, 5.Ukrajna, 6.Németország, 7. Magyarország (Gáll Csaba, Gémesi Csanád, Szatmári András, Szilágyi Áron), 8.Franciaország

Bravúrbronz a fiataloktól

Nagyszerű vívással harmadik helyen végzett a párizsi férfi párbajtőr Világkupán a File Mátyás, Hanczvikkel Márk, Rédli András, Szényi Péter összeállítású magyar válogatott. Érem tehát Boczkó Gábor és Imre Géza nélkül is, ez ám a bravúr.

Udvarhelyi Gábor, a fegyvernem vezető edzője a világbajnokság sajtótájékoztatóján kijelentette, az „öregek” – Boczkó Gábor és Imre Géza nevű fiatalembereket minősítik így párbajtőr berkekben - Párizsban csapatban pihennek, hadd jöjjenek a fiatalok, döntsék el egymás között kikre számíthat leginkább. Nos, a Mester dolga nem lett könnyebb, viszont kellemesebb igen.

A File, Hanczvikkel, Rédli, Szényi összeállítású válogatott ugyanis nem hogy megállta a helyét, de bravárt bravúrra halmozott, és bronzérmet nyert. Sőt, a még nagyobb bravúrhoz is közel járt a csapat! Miután magabiztosan legyőzte a skandináv haderőket (Dánia, Norvégia), majd az orosz armadát, a végső győztes olaszokat is alaposan megizzasztották. Egy perccel a vége előtt még egálra állt a derbi, a hajrá az itáliaiaknak sikerült jobban.

A bronzmérkőzés viszont nekünk! Az észtek ellen kétség sem férhetett a sikerhez, a két klasszisa nélkül felálló csapattól ez a bronz nagyon fényesen csillog!

„Remekül és taktikusan vívtak a fiúk, le a kalappal. Nagyon örülök, hogy ezzel a csapattal is folytattuk sorozatunkat, és ismét érmesek lettünk.” – értékelt lakonikusan Udvarhelyi Gábor. Mi pedig ezek után leszögezhetjük, bármiként is állnak majd össze a világversenyeken a párbajtőrözők, az éremesélyesek közé tartoznak majd.

Párizs, férfi párbajtőr csapat Világkupa, 31 induló.
Eredmények.
A 16 közé jutásért: Magyarország-Dánia 45:30.
Nyolcaddöntő: Magyarország-Norvégia 33:30.
Negyeddöntő: Magyarország-Oroszország 45:38.
Elődöntő: Magyarország-Olaszország 25:30.
A 3. helyért: Magyarország-Észtország 45:30.
Döntő: Olaszország-Venezuela 45:35
Végeredmény: 1. Olaszország, 2. Venezuela, 3. Magyarország (File Mátyás, Hanczvikkel Márk, Rédli András, Szényi Péter), 4. Észtország,5.Ukrajna, 6.Oroszország, 7.Svájc, 8.Franciaország

Hetedik hely Sanghajban

A hetedik helyen végzett a magyar női tőrcsapat a sanghaji Világkupán. Az eredmény tükrözi a realitásokat, azért a világelső oroszokkal nem volt szerencsés – enyhén szólva -összekerülni az 5-8. helyért.
Miközben Kína elvitathatatlanul világnagyhatalommá nőtte ki magát – és nem pusztán a lakosság száma okán -, a kapcsolattartás, illetve az internetes lehetőségek azért korántsem XXI. századiak.

Csampa Zsolt elnök úrnak köszönhetően azért ez végül sikerült, így sikerült részleteket megtudnunk a női tőrversenyről. Példának okáért azt, hogy az átállás nagyon nehezen sikerült a mieinknek, ez lehetett az egyik oka annak, hogy az egyéni verseny nem úgy alakult, ahogy szerettük volna. Emellett még Knapek Edina kiesése szolgáltatott általános beszédtémát. Nem feltétlenül azért, mert sérüléséből felépült kulcsemberünk kikapott, hanem azért, ahogy kikapott. Semlegesek szerint is égbekiáltó tévedésekkel.

Eztán következett a csapatverseny, amely rendkívül nehéz sorsolást hozott, hiszen már a 8 közé jutásért Lengyelország volt az ellenfél. A Mohamed Aida, Knapek Edina, Varga Gabi, Varga Kati összeállítású válogatott végig vezetve, olyan vívással győzött, amely reményt keltő lehet az esztendő világversenyeire. Egyszer sem volt az előny a lengyeleknél, különösen a szintén sérülésből visszatérő Varga Gabi remekelt.

A folytatás aztán alakulhatott volna jobban és szerencsésebben is Kreiss Gábor vezető edző csapatának. A negyeddöntőbeli franciák elleni mérkőzésről, majd az oroszokkal szembeni helyosztóról – hogy a bombaerős oroszok miként kaptak ki a négy közé jutásért, az rejtély… - ugyanazt mondhatjuk el, mint a lengyel meccsről, csak fordított előjellel. Az ellenfél végig vezetve nyert.

A hetedik helyért Kanada következett, és az Aida nélkül kezdő, de a végén vele fejező lányok - köszönhetően Edina jó vívásának és Varga Gabi utolsó asszóbeli bravúros 8:1-ének - győzelemmel zárták az ázsiai versenysorozatot. A hetedik pozíció, figyelembe véve a szezon eddigi eredményeit – egy budapesti hatodik helyezés a legjobb – semmiképpen sem rossz, főleg, ha az ellenfeleket is figyelembe vesszük. Ugyanakkor bizakodjunk, lesz ez még jobb is.

Sanghaj, női tőrcsapat Világkupa, 13 induló.
Eredmények.
Nyolcaddöntő: Magyarország-Lengyelország 39:29 (Varga G. +8, Mohamed +4, Knapek -2).
Negyeddöntő: Magyarország-Franciaország 30:45 (Knapek -2, Mohamed -6, Varga G. -7).
Olaszország-Kanada 45:31, Egyesült Államok-Korea 22:26, Németország-Oroszország 45:40
Az 5-8. helyért: Magyarország-Oroszország 25:45 (Varga G. -4, Knapek -7, Mohamed -9).
A 7. helyért: Magyarország-Kanada 45:41 (Varga G. +9, Knapek +6, Mohamed -5, Varga K. -6).
Elődöntő: Olaszország-Korea 44:45, Franciaország-Németország 45:32
3. helyért: Olaszország-Németország 45:4
Döntő: Franciaország-Korea 41:27
Végeredmény: 1. Franciaország, 2. Korea, 3. Olaszország, 4.Németország, 5.Oroszország, 6.Egyesült Államok, 7. Magyarország (Knapek Edina, Mohamed Aida, Varga Gabriella, Varga Katalin), 8. Kanada

(Forrás: hunfencing.hu)