Fókuszban a judogi és a súlytárcsa

Fókuszban a judogi és a súlytárcsa

2019. 05. 31.
Megosztás


A sportági konzultációk sorát a judo és a súlyemelő-szövetséggel folytatta a MOB. Középpontba került ismét a tokiói felkészülés és a közelgő nyári események.

A minszki tatami a sportág kontinensviadalának ad majd otthont, ősz elején pedig világbajnokság is vár a magyar csapatra. A judo azon sportágak egyike, amelyiknek a minszki Európa Játékok egyben hivatalos Eb-nek számít, emellett pedig az olimpiai kvalifikációs pontokat is lehet vele gyarapítani. A vegyes csapatversenyben is érdekelt lesz a válogatott, ami egy új kezdeményezés, és az olimpia programján is szerepelni fog. Tizenhat judoka utazik majd Fehéroroszországba, így elmondható, hogy erre az eseményre jól sikerült a kvalifikáció.

Ami Tokiót illeti, a két szövetségi kapitány, Toncs Péter (női) és Pánczél Gábor (férfi) is 4-4 versenyzővel számol optimális esetben, ám jelen pillanatban 2-2 sportoló részvétele mondható kvázi biztosra. A kvalifikációs pontokat – hasonlóan például a teniszhez – versenyről versenyre gyűjtik a judokák, ez a rendszer nem éppen szerencsés, hiszen a sok verseny, és a sok utazás még jobban megnöveli a sérülés esélyét ebben a kontaktsportágban.

Ez a probléma a sportág egész hazai helyzetére rányomja a bélyeget. A versenyrendszer kiszámíthatatlansága miatt a prevenció háttérbe szorul, nehézkes. Pedig a válogatott mögött álló egészségügyi team megvan, három orvos, masszőr, gyógytornász, egy japán szakemberrel kiegészülve áll a sportolók rendelkezésére. Ezen felül a Sportkórházzal is aktív kapcsolatot ápolnak.

Az EYOF-on 5 fiú, és 3 lány fogja képviselni a magyar színeket, akik a csapatversenyben is részt vesznek majd. Az előkészületek is megfelelően haladnak.

A hazai utánpótlás fiúk tekintetében jobban áll, ám gondot okoz a tehetséges sportolók rendszerben tartása. Jó lenne egy központi terem kollégiummal, hiszen a legszerencsésebb az lenne, ha az ifi, junior és felnőtt korosztály együtt, egy helyen tudna készülni. Továbbá, ha ez egy olyan komplexum lenne, ahol minden, ami a sikeres élsporthoz elengedhetetlen, prevenció, rehabilitáció stb. kéznél lenne, ahol állandóság és elérhető háttér van; szerencsés lenne egy célzottan a küzdő, illetve súlycsoportos sportokra specializálódott egészségügyi team felállítása is.

A vidéki helyszínek felújítása, bővítése ahogy eddig is, folyamatban vannak. Ám a sportág fejlődéséhez nem csak magukat a sportolókat lenne szükséges benntartani a rendszerben, illetve a „suli judóról" behozni az élsportba, hanem a megfelelő szakembergárda is elengedhetetlen.

A súlyemelő-szövetséget Dobos Imre elnök, Takács Mária igazgató, dr. Krivanek László csapatorvos és Gyurkovics Ferenc szövetségi kapitány is képviselte.

Elhangzott, hogy Nagy Péter és Magát Krisztina tokiói felkészüléséhez minden adott, jól haladnak, komoly esélyük van a kvalifikációra. Mellettük még néhány fiatal robbanhat be az élvonalba, akik már teljesítményükkel bizonyították, hogy a felnőttek közt is megállják helyüket.

Az infrastruktúra-fejlesztésekkel kapcsolatban kifejtették, hogy a közelmúltban átadtak a REAC-pályán egy korszerű edzőközpontot, de a tatai edzőtábor továbbra is népszerű felkészülési helyszínnek számít. Pécsen, Ózdon, Kecskeméten, Zalaegerszegen és az Ormánságban is megfelelő hátországa van a sportágnak.

A sportvezetők elmondták, hogy jó kapcsolatot ápolnak az európai és az Aján Tamás vezette nemzetközi szövetséggel is. A szakedzőképzéssel kapcsolatban elhangzott, hogy a Testnevelési Egyetem mellett a Pécsi Tudományegyetemen is beindul a képzés. Előbbinek a rákospalotai edzőcentrum lehet a partnere. A továbbképzés terén jelentős együttműködés van az európai szervezettel.

Az egészségügyi témák közt arról beszéltek, hogy jó az együttműködés a Sportkórházzal, sokat fordítanak a doppingmentes felkészülésre és versenyzésre. „Hófehérek vagyunk. A magyar súlyemelők tiszták!" – jelentette ki Krivanek doktor.

Dr. Toman József olimpiai csapatorvos felhívta a figyelmet, hogy hamarosan elérhető lesz a WADA online felülete, amelyet doppingellenes témában sportolóknak és edzőknek egyaránt alkalmazniuk kell.

Dobos Imre köszönetet mondott az EMMI-nek és a MOB-nak minden jellegű támogatásért.

Gyurkovics Ferenc arról is beszélt, hogy a sportágak egyre inkább felismerik, hogy a súlyemelés sok esetben alapot jelent, és azt a sportágra specifikusan érdemes a felkészítésbe beépíteni.

(MOB, fotó: MOB)