Fókuszban Rio, a MOA újpesti vándorgyűlésén

2016. 10. 30.
Megosztás


A riói olimpiai játékok mellett Újpest sportja adta a fő témáját a Magyar Olimpiai Akadémia (MOA) 67. Vándorgyűlésének. A házigazda, fővárosi negyedik kerület sportjára vonatkozóan dr. Aján Tamás MOA-elnök úgy fogalmazott, „Újpest a magyar sport patinás gyöngyszeme”. Tóth József Rióról tartott beszámolót, bemutatkoztak a kerület olimpiai iskolái, kihirdették a következő vándorgyűlés helyszínét, és megköszönték a leköszönő főtitkár, dr. Jakabházyné Mező Mária több évtizedes munkáját is.

Köszöntőt mondott dr. Aján Tamás MOA-elnök és Wintermantel Zsolt, Újpest polgármestere, majd videó-összeállításban mutatták be a városrészt, annak sportéletét.

"Vándorgyűléseinkkel már az egész országot bejártuk, fontos számunkra, hogy ne Budapest-centrikusak legyünk, most mégis az egyik, sport szempontból a legsikeresebb városrész a házigazdánk. És az olimpia évében mi is lehetne középpontban, mint Rio” - fejtette ki bevezetőjében dr. Aján Tamás. A sportdiplomata hozzátette, az újpesti sportolók 49 olimpiai bajnoki címe is mutatja, hogy a szabadidősport mellett az élsport terén is a legjobbak közé tartozik Újpest.

Wintermantel Zsolt elmondta, Újpest és a sport az évek során összefonódott, mutatja ezt az is, hogy a Városháza előtt három zászló lobog: magyar, újpesti és UTE-lobogó. A polgármester emlékeztetett, az UTE az olimpiák szempontából is az ország egyik legeredményesebb klubja. Az élsport mellett a szabadidősportban is az élen járnak. Mint házigazda arról is beszélt, szívesen adnak otthont az olimpiai vándorgyűlésnek, hiszen ahogy fogalmazott: „az olimpiai eszmét tovább kell vinni!”

Az 1885-ös alapítású UTE jelenlegi 16 szakosztályában mintegy háromezren sportolnak. Rióban a legsikeresebb versenyzőjük az ott három aranyat nyerő Kozák Danuta kajakos volt, az érmesek mellett büszkék arra is, hogy úszójuk, Gyurta Dánielt idén a NOB tagjai közé választották. Újpesti sportoló először az 1924-es olimpián vett részt, az első aranyérem 1932-ben született.

Az elhunyt olimpikonjainkról és a mozgalom kiemelkedő személyiségeiről Győr Béla, a MOA Tanács tagja emlékezett meg. Az előző vándorgyűlés óta Sajgó Pál sífutó olimpikon, Pajor Kornél gyorskorcsolyázó olimpikon, Tarics Sándor vízilabdázó olimpiai bajnok, Szőcs Bertalan vívómester, Marosvári Kornél sportlövő olimpikon, Koczka Pál kosárlabdázó olimpikon, Saáry Éva műkorcsolyázó olimpikon, Mező Zsuzsanna, Mező Ferenc leánya és Csik Katalin, az olimpiai bajnok Csik Ferenc örökségét ápoló leánya hunyt el.

A magyar csapat riói olimpiai szerepléséről Tóth József, a MOB utánpótlásosztályának vezetője tartott látványos beszámolót. A sportvezető - aki maga másfél évtizedig élt Újpesten, ma az UTE sportlövőjének, Péni Istvánnak az egyik edzője - beszélt az előzetes elvárásokról és a megvalósult eredményekről. Emlékeztetett, hogy 160 magyar sportoló szerzett kvalifikációt az olimpiára (összehasonlításképp Pekingre 177, Londonra 157). Versenyzőink 21 sportág 114 versenyszámában mérkőztek meg, 15 érmet nyertek, 25 darab 1-6. helyezést szereztek, 110 olimpiai pontot gyűjtöttek, a nemzetek közt a 12. helyen (a nem hivatalos pontversenyben a 16. helyen) zártunk.

„A nyolc arany, a 15 érem, a 12. hely csodálatos dolog, de több sportág elmaradt az elvárt - és maguk által is megfogalmazott - eredményektől, az ellentmondások korrekciókat igényelnek” - összegzett Tóth József.

Dr. Aján Tamás, majd az olimpikonok nevében Sákovicsné Dömölky Lídia köszönte meg a búcsúzó főtitkár, dr. Jakabházyné Mező Mária több évtizedes munkáját. „Még a TF-en voltunk évfolyamtársak, már ott kitünk Marika szervezőkészsége. Örültem, amikor elfogadta felkérésünket a főtitkári feladatok ellátására, a tisztséget 1992-től látta el, közel negyed évszázadon keresztül. Jelentős szerepe van abban, hogy az egész országra kiterjed a Magyar Olimpiai Akadémia tevényenysége, a vándorgyűléseink az egész országot bejárták a közel hetven alkalommal" - jegyezte meg dr. Aján Tamás. „Az országban sok barátot szereztünk, ezt neked köszönhetjük, Marika” - tette hozzá az olimpiai bajnok vívó Dömölky Lídia.

Dr. Jakabházyné Mező Mária a MOA elnökétől és a MOA Tanácsától Diploma-elismerést vehetett át. A résztvevők - köztük több olimpiai bajnok - állva, vastapssal köszöntötték a leköszönő főtitkárt.

Borsche Gábor elnök az UTE Baráti Kör tevékenységét ismertette. Elmondta, az elmúlt három évben mintegy 70 rendezvényük volt, köztük több jótékonysági esemény.

Bemutatkoztak Újpest olimpiai iskolái: Miskolczi Erzsébet igazgató a Bene Ferenc Általános Iskola, Grósz Ágnes igazgató a Halassy Olivér Német Nyelvet Emelt Szinten Oktató Általános Iskola működését ismertette. Magyarországon 26 olimpiai iskola működik, melyek összesen 17.600 gyermeket számlálnak.

A 68. Olimpiai Vándorgyűlés helyszínét dr. Fülöp Erik, Tiszavasvári polgármestere hirdette ki. "Tiszavasvári 13 ezer főt település, sportszerető város vagyunk. Néhány éve alakult az olimpiai baráti körünk, ami azt mutatja, fontos számunkra az olimpiai mozgalom népszerűsítése, az ötkarikás hagyományok ápolása" - fejtette ki a városvezető.

A Magyar Olimpiai Akadémia elismeréseit dr. Magyar Zoltán, a MOA és a MOB alelnöke, a Nemzet Sportolója és dr. Jakabházyné Mező Mária adta át. MOA-jelvényt vehetett át Fericsán Kálmán, az esemény egyik főszervezője, a Csanádi- és a Halmay-kör tagja, MOA Tiszteleti érmet Csiszár Antal, a Harangi Imre-kör alapítója, Révész Ferenc, az Ipolysági Olimpiai Baráti Kör elnöke, továbbá Balássy László és Vasvári Ferenc, a MOB munkatársai.

A vándorgyűlés alkalmából a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum vándorkiállítást rendezett be az újpesti városházán. Dr. Szabó Lajos igazgató annak megnyitásaként emlékeztetett, a magyar sportolók az olimpiákon 500 érmet, köztük 176 aranyat nyertek.

Az esemény zárásaként a vándorgyűlés résztvevői megkoszorúzták az UTE 1885-ös alapításának helyszínén található emléktáblát.

Fotógaléria itt található.

(MOB/VF, fotó: MOB/Szalmás Péter)