Főtitkári értekezletet tartott Gyulán a MOB

Főtitkári értekezletet tartott Gyulán a MOB

2016. 02. 27.
Megosztás

Kihelyezett főtitkári értekezletet tartott Gyulán a város meghívására a Magyar Olimpiai Bizottság február 26-án. Az olimpiai felkészülés jegyében szervezett ülésnek a vadonatúj Komló Hotel adott otthont. A megbeszélésen majdnem minden, a riói olimpián érintett sportági szakszövetség képviseltette magát.

Szabó Bence MOB-főtitkár, majd Fábián László riói csapatvezető köszöntőjét követően a több mint ötórás szakmai egyeztetés dr. Téglásy György előadásával kezdődött. Az OSEI főorvosa elsősorban az olimpiai kerettagok számára kötelező szűrővizsgálatról, anti-dopping oktatáson való részvételről, doppingszűrésről adott tájékoztatást, ismertette azokat a szolgáltatásokat, amelyek a sportolók, szövetségek itthoni egészségügyi felkészülését segítik, valamint bemutatta a MOB Orvos Bizottsága által összeállított, tervezett olimpiai orvosi-egészségügyi teamet is. A főorvos felsorolta a Rióban előforduló egészségügyi rizikófaktorokat (Hepatitis A, B vírus, hastífusz), kiemelve, hogy a védőoltás nem kötelező a brazíliai utazáskor. Ezzel együtt a MOB felajánlja a sportolóknak és minden hivatalos kiutazónak a védőoltás lehetőségét.

A program a doppingmentes felkészüléssel kapcsolatos tájékoztatással folytatódott. Dr. Nagy Zsigmond nemzetközi igazgató felhívta a figyelmet a WADA-szabályzat változásaira, a doppingvétségek lehetséges tényállásaira, valamint a várható nagyszámú doppingellenőrzésre, amelyre az olimpia hivatalos ideje alatt bármikor, bárhol sor kerülhet, ezért kiemelten fontos, hogy a sportolók precízen vezessék a holléti adataikat az erre kijelölt rendszerben.

Schmidt Gábor, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség főtitkára a válogatott riói tesztversenye alatt szerzett tapasztalatairól adott tájékoztatást, mely szerint az időeltolódásból eredő átállás problémamentes volt, a tudatos előkészítésnek és a folyamatos orvosi ellenőrzésnek köszönhetően – ezzel kapcsolatban hasznos tippeket osztott meg a sportági szakszövetségek képviselőivel.

Dr. Bartha Csaba, a MOB sportigazgató-helyettese a kvalifikáció jelenlegi állását foglalta össze. A híresztelésekkel ellentétben a kvóták tekintetében nem állunk rosszabbul, mint a londoni olimpia előtt, sőt már néhány kvalifikációs hellyel túl is léptük a 2012. évi első negyedéves adatokat. Az újabb két sportlövő kvótáról éppen az értekezlet közben érkezett hír. A mostani állás szerint a Magyar Csapat sportolói létszáma várhatóan 135 körül lesz.

Dr. Görgényi Ernő, Gyula polgármestere színvonalas prezentációban mutatta be a város sportéletét és nagyszabású fejlesztési terveit. A polgármester örömmel fogadja a sportági szövetségek javaslatait, tapasztalatait, amellyel a tervezett létesítmények alkalmassá tehetők az olimpiai sportágakban rendezett országos és nemzetközi versenyek lebonyolítására is.

Az értekezlet következő, nagy témaköre keretében a szövetségek általános tájékoztatót hallhattak az olimpiai szállításokkal, logisztikai feladatokkal kapcsolatos tudnivalókról Würsching Pétertől, a MOB arany fokozatú támogatója, a Masped Zrt. üzletfejlesztési igazgatójától. Fábián László ismertette a szövetségekkel egyeztetett igények alapján készített előzetes utazási tervet, a MOB által biztosított különböző szállásopciókat.

A Tensi, a MOB hivatalos jegyértékesítő partnerének ügyvezetője, Boros József felhívta a figyelmet, hogy nem hivatalos partnertől, ellenőrizetlen forrástól senki ne vásároljon olimpiai belépőjegyet.

Az akkreditációval és a nevezéssel kapcsolatos tudnivalókat dr. Nagy Zsigmond ismertette. A nevezési határidő az összes résztvevő ország nemzeti olimpiai bizottsága számára 2016. július 18., a szövetségeknek tehát még ezt megelőzően kell leadniuk a MOB-nak hivatalos nevezési kérelmeiket, a megfelelő jogi formában. A végleges csapatösszetételről szintén a nevezési határidő előtt a MOB közgyűlése dönt majd.

A MOB Marketing és Kommunikációs Igazgatóságának prezentációja során Báthori Zsófia ismertette a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) szabályait többek között az olimpia ideje alatti kereskedelmi kampányokról (Rule 40), a ruházaton és sportfelszereléseken megjeleníthető azonosítókról, márkajelzésekről (Rule 50), a MOB által első alkalommal kiadott egységes nemzeti azonosítókra vonatkozó irányelvekről, valamint a NOB közösségi média használatra vonatkozó előírásairól. Siklós Erik marketing és kommunikációs igazgató a szövetségek együttműködését kérte, az olimpiát megelőző és a riói helyszíni kommunikáció tekintetében. (Elsősorban a sportolók védelme, felkészítése és a szabályok következetes betartása érdekében.) Ismertette a Magyar Csapat szponzorainak, a MOB-bal közös, olimpiával összefüggő marketing és kommunikációs terveit. Mivel az olimpia évében a Magyar Csapat támogatóinak kiszolgálása prioritást élvez, fontos, hogy mind a szövetségek, mind a sportolók legyenek tudatában ez irányú – többek között az olimpiai sportolói és sportszakemberi szerződésben is rögzített – kötelezettségeiknek. A MOB igazgatója az olimpiát megelőző események közül kiemelte a március 29. és április 17. közötti formaruha méretvételt, amelyen minden sportoló számára kötelező a részvétel, valamint a július 20-i hétre tervezett ünnepélyes fogadalomtételt.

A témakörhöz kapcsolódóan Szabó Bence főtitkár megemlítette, hogy a csapat részére dr. Fürjes Balázs kormánybiztos külön tájékoztatót ad majd a fogadalomtétel előtt a Budapest 2024 pályázatról, hiszen a riói olimpián a Magyar Csapat egyben Magyarország olimpiai pályázatának képviselője is lesz. Sportdiplomáciai szempontból fontos, hogy Gyurta Dániel NOB-tag jelölését a Magyar Csapat egységesen támogassa.

Az értekezlet dr. Nagy Zsigmond előadásával zárult, aki az olimpiai részvétellel kapcsolatos jogi kérdésekről, nyilatkozatokról tájékoztatta a szövetségek képviselőit.

A kihelyezett főtitkári értekezletet valamennyi résztvevő hasznosnak, hatékonynak és sikeresnek ítélte, ráadásul a hivatalos előadások után az esti órákban bőven volt lehetőség a kötetlenebb személyes egyeztetésekre is.

Gyulán az elmúlt időszakban komoly sportfejlesztések zajlottak, sportkoncepciót dolgoztak ki, erről a város polgármestere tájékoztatta a jelenlévőket. A minőségi vendégéjszakák egyik meghatározója az értekezlet helyszíne, a Komló szálló lehet. Az 1913-ban épült patinás szecessziós épület hosszú ideig zárva volt, felújítás után - szolgáltatásai alapján vélhetően négycsillagos hotelként - fogadja újra a vendégeket.

Ősszel Szabó Bence járt Gyulán, amikor egy sportlétesítményt adtak át. "Megtisztelő, hogy eljött hozzánk Szabó Bence főtitkár úr, aki személyesen is megtapasztalhatta Gyula sportéletének fejlődését. Az is örömmel tölt el, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság számára fontos az utánpótlás-nevelés, és a vidéki városok létesítmény-fejlesztése" - fogalmazott akkor dr. Görgényi Ernő polgármester.

(MOB, fotó: Tóth Ivett)