Teltházas konferencia az innováció jegyében

Gallov Rezső: Egy kicsit az olimpia gyermekének érzem magam

2017. 03. 15.
Megosztás


Gallov Rezsőt a MOB és a hazai ötkarikás szervezet Média Bizottsága Életműdíjjal ismerte el. A díjat Borkai Zsolt elnök és dr. Bartha Csaba főtitkár a március 14-ei ünnepségen adta át.

"Egész életemet a sport, az ötkarika, az olimpiai mozgalom szolgálata töltötte ki; elmondhatom ezt mint újságíró, mint sportvezető és mint edző is. A magyar sport az én életem" - mondta el Gallov Rezső az olimpia.hu-nak.

"Egy kicsit az olimpia gyermekének érzem magam; 1936-ban, a berlini olimpia évében születtem, 1964-ben, a tokiói olimpia évében vettek fel a Népsporthoz, az Országos Testnevelési és Sport Hivatal éléről 1996-ban, az atlantai olimpia évében vonultam vissza, majd a Nemzeti Sport főmunkatársaként még 2012-ben Londonból is küldtem a tudósításaimat" - fejtette ki az életműdíjas újságíró, sportvezető.

Az ünnepelt elárulta, egészségének egyik biztosítéka, hogy hetente ötször ma is lejár az uszodába.

Gallov Rezső életútját talán nem is lehetne jobban összefoglalni, mint ahogy azt korábban az olimpiai bajnok Gyarmati Dezső tette. A nemzet egykori sportolója az „Olimpiák Peking előtt” című könyvben így írt róla: „Életét megszállottként a sport szolgálatában töltötte: válogatott vízilabdázó, eredményes szakedző, később tekintélyes sportvezető itthon és külföldön egyaránt. Kalandos, változatos sorsa bárhová is sodorta, fő hivatásának mindig és mindenütt az újságírást tekintette, az írásról képtelen volt, soha nem is óhajtott lemondani… Munkásságában különleges helyet foglal el a hazai és nemzetközi olimpiai mozgalom alakulása.”

Gallov Rezső az ötvenes-hatvanas években aktív vízilabda-játékos. Sportolói pályafutását követően vízilabdaedző, sportvezető, sportújságíró, szakíró. Az Országos Testnevelési és Sporthivatalt 1990-től vezette az atlantai olimpia évéig. Több olimpián részt vett: a Magyar Úszó Szövetség főtitkáraként, a magyar csapat vezetőjeként volt ott a 72-es játékokon Münchenben, majd Kanadában vállalt munkát, így az ottani szövetség technikai igazgatójaként volt jelen ’76-ban, Montréálban. Barcelonában és Atlantában sportállamtitkárként és a MOB alelnökeként volt tagja a magyar delegációnak. Újságíróként is utazott, Londonból is tudósított. A sydney-i olimpiáig a Nemzeti Sport főmunkatársa; önálló rovata volt a barcelonai és az atlantai ötkarikás játékok idején is. Az újságírás mellett több, olimpiai témájú könyvnek a szerzője. Hosszú évekig szerkesztette a Magyar Edző című folyóiratot. Munkásságát a MOB 1999-ben Nívódíjjal, a Magyar Sportújságírók Szövetsége 2005-ben Feleki László-, 2010-ben Életműdíjjal ismerte el. A riói olimpia évében, július 13-án ünnepelte 80. születésnapját…

(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)