Kopasz Bálint szerezte az első magyar olimpiai kajak-kenu kvótát Szegeden

Hat magyar arany a szegedi kajak-kenu világkupán, tisztes helytállás kerékpárban, Eb-bronz evezésben

2020. 09. 28.

A szegedi kajak-kenu világkupán a magyar sportolók 6-6 arany- és ezüst-, továbbá 3 bronzérmet gyűjtöttek be. Az imolai országúti kerékpáros világbajnokságon a magyar indulók becsülettel megállták a helyüket. Belgrádban egy Eb-bronzot szereztek ifjúsági evezőseink. Olimpiai sportági összefoglalónk következik.

Kajak-kenu. A hétvégén rendezték a gyorsasági szakág világkupáját, az idei év egyetlen felnőtt nemzetközi versenyét, amelyen 33 ország több mint 400 sportolója vett részt, közöttük olimpiai érmesek, világ- és Európa-bajnokok. A járványügyi szabályok és korlátozások ellenére, illetve azok szigorú betartása mellett szurkolók is figyelemmel kísérhették a helyszínen a viadalt.

A legnagyobb érdeklődés a férfiak K-1 1000m-es versenyszámát kísérte, hiszen a mezőnyben ott volt a regnáló világbajnok Kopasz Bálint, továbbá az országos bajnokságon őt legyőző Varga Ádám, de említsük meg a külhoni ellenfelek között is a legrangosabb riválist, a portugál olimpiai érmes, világ- és Európa bajnok Fernando Pimentat. Hármójuk csatáját hozta a finálé. A portugál tanult az elmúlt évi vb-vereségből. Végig erős utazótempót diktálva, a végén hatalmas hajrában győzte le a magyar klasszist 0,24 század előnnyel. Bálint viszont jó 2 másodpercet vert Vargára.

Nem sokkal utána a nem olimpia számban Kopasz vágott vissza Pimentának 500 méteren. „Érzékeltem futam közben, hogy Pimenta bírni fogja az erős utazótempót, végignyomta, mert tanult a tavalyi döntőnkből, ezúttal nem engedte, hogy lehajrázzam. Pedig a végén én is száztíz százalékot adtam bele minden csapásomba. Gyönyörű szép verseny volt – foglalta össze a K–1 1000 méter fináléját Bálint.

A 23 éves kajakos azt sem titkolta, főszáma mellett nagy tervei vannak 500 méteren is. „Négy éve indulok hazai és nemzetközi versenyeken ötszáz méteren, mutatom magam, és eredményes is vagyok. A teljesítményem alapján úgy gondolom, helyem van az olimpiára készülő négyesben – a csapathajót az ötszáz méteren a legjobb egyes versenyzőknek kell alkotnia” – jegyezte meg Kopasz Bálint.

A további olimpiai távokon a férfi K-1 200m-en Csizmadia Kolos és a C-2 1000m-en Adolf Balázs, Fejes Dániel szerzett ezüstérmet. A hölgyek K-1 200 m számát Lucz Anna nyerte.

Örvendetes a kenuszakágban – ahol még nincs indulási kvótája az olimpiára Magyarországnak – a fiatal Adolf Balázs, Fejes Dániel kenus duó ezüstérme. „A pálya elejének nem tett jót, hogy a rajtban hosszasan, négy-öt percig is ácsorogtunk, erre a jövőben oda kell figyelni. A vége nagyon csípett, nem is tudom, hogyan értünk be a célba, csak nyomtuk, ahogy bírtuk, lehajtott fejjel. Örülök, hogy az első felnőtt-világversenyemen sikerült érmet nyerni, nagyon sok munka van benne, miként sokat fogunk dolgozni a jövőben is. Fiatalok vagyunk, sok mindenben előre tudunk még lépni, fejlődni kell erőben, izomtömegben, és még profibb hozzáállással kell készülnünk tovább. Mindent alárendelünk majd a folytatásban annak, hogy olimpiai kvótákat tudjunk szerezni jövőre Magyarországnak” - mondta Fejes Dániel.

C-2: 2. Molnár Csenge, Hajdu Jonatán

A magyar küldöttség 6 arany-, 6 ezüst-, és 3 bronzéremmel zárta az szegedi ICF gyorsasági világkupát. Hüttner Csaba szövetségi kapitány is értékelte a látottakat, szerinte férfi kajakban meg lehet a hiányzó kvóta, de beszélt az Adolf, Fejes kenupárosról, az ifjúsági korú versenyzők teljesítményéről, és a C-1 1000 méterről is.

A kapitány szerint a 15 érem remekül fest az éremtáblázaton, főleg azért, mert a női kenus Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső ezúttal nem indult, a többi szakágban bíztató eredmények születtek. „Nagyon pozitív a kép, főleg azért, mert a női kenut leszámítva minden szakágban szereztünk érmet az olimpiai számokban – kezdte Hüttner Csaba, majd kitért a kajak párosok 1000 méteres versenyében negyedik Noé Zsombor, Dombvári Bence egységre is. - K-2-ben negyedikek lettünk, úgy hogy csak a világbajnoki ezüstérmes, a bronzérmes és az ötödik előzte meg a mieinket. Persze messzemenő következtetéseket ebből sem lehet levonni, de a számunkra legfontosabb országokat: a belgákat, a litvánokat és az ukránokat is legyőztük. Amilyen nehezen találtuk meg a legjobb egységet erre a párosra, ahhoz képest Dombvári Bencéék nagyon jól szerepeltek” – folytatta a szövetségi kapitány. C-2-ben még inkább tudunk bizakodni, hiszen ez a két fiú – Adolf Balázs és Fejes Dániel – elképesztő teljesítményt nyújtott. Legyőzték a románokat és nagy csatát vívtak az oroszokkal, valamint az összes olyan országot megverték, akik esélyesek még a kvótára. Természetesen itt is tovább kell dolgozni, de azt gondolom ezzel nem lesz gond.”

Kajak egyes 200 méteren kisebb meglepetésre Csizmadia Kolos ezüstérmet szerzett. Hüttner Csaba szerint ez jó előjel a kvótaszerzés szempontjából, de mások is pályáznak itthon erre a számra.

A hétvégi verseny alapján úgy tűnik, hogy férfi kenu egyes 1000 méteren állunk jelenleg legtávolabb a kvótától. A világkupán Kiss Balázs a kilencedik lett, Bodonyi András pedig még a döntőbe sem tudott bekerülni. „Itt a legborúsabb a helyzet, és a realitások alapján elég nehéz lesz kvótát szerezni. Főleg annak fényében, hogy eltiltása után visszatért a moldáv Tarnovszki, és meg is nyerte ezt a versenyt. Ahogy látom, Kiss Balázs azért folyamatosan lépked előre, neki igazából fejben kell összeszednie magát. Ez most az első 400 méterig sikerült, onnantól viszont szétesett és ellépett mellőle a mezőny.”

Lucz Anna két arany- és egy ezüstérmével a világkupa legeredményesebb magyar versenyzője lett. A szövetségi kapitány szerint kezd beérni a kemény munka, így a sprinternek lehet esélyes arra, hogy jövőre is a legjobbak között legyen K-1 200 méteren.

Kerékpár. Az imolai Forma-1-es autóversenypálya környékén alakították ki a 2020. évi országúti kerékpáros világbajnokság versenypályáját. A világbajnokságon négy magyar szerepelt.

A férfi időfutamverseny mezőnyében az 56 induló között Peák Barnabás 38., Filutás Viktor 51. lett. Ott volt a nők országúti mezőnyversenyének 145 fős résztvevői között Vas Kata Blanka is. A 19 éves és 23 napos magyar kerekes az elmúlt időszakban a három szakág korosztályos világ- és kontinensbajnokságain többször is szállított top 10-es eredményeket, ezúttal pedig a felnőttmezőny legfiatalabb tagjaként az 54. helyen ért a célba.

A 174 rajthoz álló férfi mezőnyversenyző között indult az idei Tour de Hongrie győztese, Valter Attila. A hűvös, 13 fokos időben rendezett versenyben a CCC 22 esztendős magyar bringása szépen tartotta magát a nagy boly hátsó részében, az utolsó két körre fordulva azonban már nem volt ott az egyre növekvő tempó által rostált főmezőnyben, 1:30 perc lemaradással tekert egy csoportban, végül a verseny időmérő oldala szerint 22 perc lemaradással a 76. helyen ért célba.

Evezés. Remekül sikerült a belgrádi ifjúsági Európa-bajnokság zárónapja a magyarok számára. Dobogóra állhatott a Koncsik Dominik, Gosztola Balázs, Varga Koppány, Boros Bálint, kormányos Fülöp Adrienn összetételű kormányos négyes. Két ötödik helyezést is szereztek a mieink: egypárban Siska Bettina, valamint Szabó Gábor és Ujhelyi Mihály révén kétpárban. A női kettesünk a 8., férfi kormányos nélküli négyesünk a 11. helyen zárta az Eb-t.

Koncsik Dominik, Gosztola Balázs, Varga Koppány, Boros Bálint és kormányos Fülöp Adrienn nagyon magabiztosan versenyezve, az élen haladó ukrán és francia egységekre tapadva, végig harmadik pozícióban haladt a kormányos négyesek döntőjében. A táv utolsó párszáz méterén az orosz egység nagy hajrába kezdett, és végül célfotó döntött a bronzérem sorsáról. A mieink azonban meg tudták tartani pozíciójukat a finisben, ezzel harmadikok lettek a belgrádi Ifjúsági Európa-bajnokságon.

(MOB-összeállítás; fotók: kajakkenusport.hu, uci.ch, worldrowing.org)