Ha magyar állampolgár marad, Janicsnak jár az olimpiai életjáradék

Janics-ügyben tárgyalt a magyar és a szerb fél

2012. 10. 17.
Megosztás


Szegeden egyeztetett Douchev-Janics Natasa esetleges átigazolásáról Ábrahám Attila, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség főtitkára és Nagy Zsigmond, a Magyar Olimpiai Bizottság nemzetközi igazgatója szerb sportvezetőkkel.

Djorde Visacki, a Szerb Olimpiai Bizottság főtitkára és Mirko Nisovics, a Szerb Kajak-Kenu Szövetség elnöke kijelentette, hogy nem fognak fizetni a háromszoros olimpiai bajnok sportolóért.

Soha semmilyen ajánlatot nem tett a Szerb Kajak-Kenu Szövetség és a Szerb Olimpiai Bizottság sem Douchev-Janics Natasának, sem pedig férjének az ottani munkát illetően - közölte a szerb féllel folytatott szerdai, szegedi informális tárgyalást követően Ábrahám Attila, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség (MKKSZ) főtitkára.

Ábrahám kifejtette: a szerbek tájékoztatása szerint mindössze világossá tették számukra, hogy amennyiben Szerbiába mennek, akkor nyitva áll előttük az ajtó. Ugyanakkor emiatt semmilyen hajlandóságot nem mutatnak arra, hogy bármilyen díjat fizessenek a háromszoros olimpiai bajnok versenyzési jogáért.

A magyar szövetség - melynek Janics szeptember 27-én jelezte távozási szándékát - korábban közölte, hogy feltételekhez köti a sportoló elengedését, s 150 ezer eurós összeg került szóba ellentételezésként.

"A mai beszélgetést a szerb fél kezdeményezte, hogy tisztán látsszanak az álláspontok, és hogy ne csak a sajtón keresztül értesüljenek a felek az ügyről" - mondta Ábrahám Attila. A megbeszélésen a Szerb Kajak-Kenu Szövetség elnöke és a Szerb Olimpiai Bizottság főtitkára vett részt. "Október 24-én lesz a Magyar Kajak-kenu Szövetség elnökségi ülése, ahol Janics Natasa ügyében is döntés születik" - jelentette ki Ábrahám Attila. Az MKKSZ főtitkára felidézte: Janics levélben közölte a szövetséggel, hogy férje visszautasíthatatlan ajánlatot kapott Szerbiában, ezért ő követi férjét. A szerb fél szerint azonban ilyen ajánlat nem hangzott el. A sportoló tehát távozhat Szerbiába, és élhet ott, de a versenyzés már más kérdés – tette hozzá.

Nagy Zsigmond, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) nemzetközi igazgatója elmondta: már második éve dolgozik közösen egy együttműködés keretében a szerb és a magyar olimpiai bizottság. Nagyon jó és baráti a viszony a két szervezet között, ezért volt fontos, hogy a tárgyalófelek között közvetítsenek, és egy asztalhoz ültessék őket.

A tárgyaláson kiderült, hogy a Szerb Olimpiai Bizottság nem tudja felvenni Janics Natasa férjét mint edzőt, miután ők nem alkalmaznak edzőt, alapvetően ez tehát egy korábban megjelent rossz hír volt - fogalmazott Nagy Zsigmond, hozzátéve: az is biztos, hogy a Szerb Olimpiai Bizottságnak nincs fizetési szándéka, mert nem kíván versenyzőt vásárolni.

A magyar szövetségnek október 27-ig kell kialakítania álláspontját azzal kapcsolatban, hogy hozzájárul-e Janics Natasa Szerbiába távozásához. Baráth Etele elnök az MKKSZ múlt keddi sajtótájékoztatóján azt mondta: mindenképpen feltételhez kötik az átigazolást, "csak úgy" nem fogják elengedni a kajakost.

Amennyiben nem kapja meg az engedélyt Janics Natasa, akkor a következő két évben nem állhat rajthoz Szerbia képviseletében semmilyen nemzetközi versenyen. A döntés meghozatala után a tervek szerint a szerb és a magyar olimpiai bizottság közös nyilatkozatban fogja tisztázni a Douchev-Janics Natasa körül kialakult helyezet.

A kajakosok közül nem Janics az egyedüli, aki távozik. Benedek Dalma a nyáron férjhez ment, és szerb párja miatt már a jövő évtől szerb színekben versenyezhet. A szintén távozó Paksy Tímea edzői állást kapott Linzben, és úgy érzi, hogy emellett a saját felkészülésére is volna ott lehetősége. "Ausztria színeiben versenyezne a jövőben, az ő ügyében is jövő szerdán dönt az elnökség" - mondta el Ábrahám Attila.

(MTI - MKKSZ)