Kausz Istvánt és Erdős Sándort köszöntötték a MOB-székházban

2017. 09. 06.
Megosztás


A 85 esztendős Kausz Istvánt és a 70 éves Erdős Sándort ünnepelték szerda délután a Magyar Olimpiai Bizottság székházában. A kerek születésnapos olimpiai bajnok vívókat több olimpiai bajnoktárs, csapattárs mellett a kétszeres olimpiai ezüstérmes párbajtőrvívó MOB-elnök, Kulcsár Krisztián is köszöntötte.

11 arany-, 6 ezüst- és 5 bronz-, összesen 22 olimpiai érem tulajdonosai. Ketten a Nemzet Sportolói. A 85 esztendős Kausz Istvánt (j4) és a 70 éves Erdős Sándort (középen) ünnepelték a MOB székházában szeptember 6-án. Balról Fábián László aranyérmes öttusázó, MOB-sportigazgató, Bodnár András arany-, ezüst- és kétszeres bronzérmes vízilabdázó, B. Nagy Pál, Bárány Árpád, Erdős Sándor és Kausz István aranyérmes párbajtőrvívó, Kulcsár Győző négyszeres arany- és kétszeres bronzérmes párbajtőrvívó, a Nemzet Sportolója, Kamuti Jenő kétszeres olimpiai ezüstérmes tőrvívó, a Nemzet Sportolója és Kulcsár Krisztián, kétszeres olimpiai ezüstérmes párbajtőrvívó, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke; a képről hiányzik Nébald György arany-, ezüst- és bronzérmes kardvívó, aki a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubja nevében, annak elnökeként üdvözölte bajnoktársait.

Kulcsár Krisztián elmondta, különösen kedves számára az ünnepség, hiszen korábbi párbajtőrvívóként köszöntheti a párbajtőrvívó bajnokokat. Átadta a kétszeres, szintén párbajtőr-bajnok csapattag Schmitt Pál jókívánságait is. Dr. Bodnár András, a MOB Mező Ferenc Sportbizottságának vezetője több kedves emléket idézett fel.

Dr. Kausz István vívó, öttusázó, orvos 1932. augusztus 18-án született Budapesten. A tokiói olimpia győztes férfi párbajtőrcsapatának tagja. Világbajnokságokon egy-egy egyéni és csapataranyat, két csapatezüstöt és egy bronzot számlál. Főiskolás világbajnok, Universiade-győztes és kétszeres bronzérmes. Részt vett az 1960. évi római és az 1964. évi tokiói olimpián. 1964-ben a Bárány Árpád, Gábor Tamás, Kausz István, Kulcsár Győző, Nemere Zoltán összeállítású magyar párbajtőrcsapat tagjaként lett olimpiai bajnok. Sportpályafutását követően orvosként dolgozott, többek közt az úszók és a KSI sportorvosaként. Orvosként részt vett az 1988-as, az 1992-es, az 1996-os, a 2000-es, a 2004-es és a 2008-as nyári olimpiákon.

Visszaemlékezésében elmondta, arra is nagyon büszke, amikor az 1960-as olimpián arra kapott megbízást, hogy a magyar öttusázók vívószámát ő felügyelje. Kamuti Jenő azt is felidézte, Kausz Istvánnak köszönheti, hogy fiatal orvosként a Rókus-kórházban az első műtétet elvégezhette.

Erdős Sándor vívó, közgazdász, vívó szakedző, 1947. augusztus 21-én született Budapesten. 1972-ben, a müncheni olimpián, párbajtőrben, csapatban - Fenyvesi Csaba, Kulcsár Győző, Osztrics István, Schmitt Pál - olimpiai bajnok lett; az 1976-os montréali olimpián negyedik helyezett lett szintén a párbajtőrcsapattal; a tőrcsapattal - Fenyvesi Csaba, Kamuti Jenő, Komatits József, Somodi Lajos - 7. helyezést ért el. Csapatban kétszeres világbajnok, egy ezüst- és két bronzérme van. Közgazdászként hozzá kötődik többek közt egy, a nyolcvanas évek elején kialakított és azóta részvénytársaságként működő balatonalmádi kikötő, valamint dr. Bodnár Andrással közösen működtetett egészségügyi vállalkozása is.

Elmondta, sajnálja, hogy sportvezetőként nem tudott a vívásért tenni, de közel maradt a sporthoz, a Magyar Olimpiai Bizottság Mező Ferenc Sportbizottságának ma is a tagja.

Kulcsár Krisztián az eseményt megragadva gratulált Bodnár Andrásnak, ahhoz, hogy hivatalosan is beiktatták a nemzetközi sportági halhatatlanokat tömörítő szervezet, az International Swimming Hall of Fame tagjai közé.

(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)