Férfi párbajtőrben indul a legtöbb versenyző

Kedden újabb három fegyvernem kezdi el a küzdelmeket

2013. 08. 05.

A hétfői három fegyvernem versenyei után kedden újabb három fegyvernem mutatkozik be a budapesti világbajnokságon.

Nézzük meg hogyan is áll a női kard a férfi tőr és párbajtőr szakág a rajt előtt.

NŐI KARD

Hatalmas meglepetés lenne, ha női kard egyéniben nem a világranglista első három helyezettjének valamelyike nyerné a budapesti világbajnokságot. A 23 éves ukrán Harlan szinte mindent megnyert már, amit lehetett, egyéni olimpiai és világbajnoki aranya azonban még nincs – kétszer volt második és kétszer harmadik. Győzött viszont zsinórban négyszer a junior vb-n, idén pedig három Vk-versenyen és az Eb-n is a dobogó legmagasabb fokára állhatott. Hatalmas sorozat, mégsem számít abszolút favoritnak. Mert ott lesz a mezőnyben a 27 éves Zagunis, aki kétszeres ötkarikás aranyérmesként és világbajnokként a londoni nyitóünnepségén az amerikai küldöttség zászlaját vihette. Idén két Vk-győzelemnél tart és bezsebelte a pánamerikai bajnoki címet is. A harmadik nagy esélyes a koreai Kim, London bajnoka, aki azonban a játékok után csak néhány versenyen állt rajthoz. Nyert egy Vk-t, no meg győzött az Ázsia-bajnokságon.

Hogy ki szólhat még bele a jó eredményekért folyó harcba? Esetleg az orosz Djacsenko és az olasz Vecchi – az ő nyakukba került még idén Vk-aranyérem. A magyar bravúrról sem szabad letenni. Már csak azért sem, mert Márton Anna – aki a a MOL Tehetségtámogató Programjának is résztvevője - 18 évesen hatodik helyen végzett a zágrábi Európa-bajnokságon, míg Benkó Réka egyetlen tussal maradt le a negyeddöntőről. Kettejüktől várható leginkább a jó eredmény, azonban tény, hogy a szezon Világkupa-versenyein egyszer sem jutott magyar női kardozó a legjobb 16 közé. Látszik ez a rangsorban elfoglalt helyezéseken is.

Gárdos Gábor fegyvernemi vezetőedző sem kerget rózsaszínű álmokat.
“Ahhoz, hogy valamelyik magyar a nyolc közé kerüljön, nagy bravúrra van szükség, az érem pedig már-már csodaszámba menne. A világranglista első három helyezettje külön klasszist képvisel, a világ- és Európa-bajnok oroszok is nagyon erősek. A nyolcaddöntőben pedig szinte biztosan közülük kapnánk ellenfelet, de az is előfordulhat, hogy hamarabb. Ha egy vagy két magyar a tizenhat közé jut, akkor már nem lehetek elégedetlen. Remélem, Márton Panka folytatja zágrábi jó szereplését a felnőttek mezőnyében, és ha egy kicsivel több szerencséje lesz Benkó Rékának, mint eddig, akkor neki is összejöhet egy szép eredmény.”

Az egyéni világranglista állása: 1. Harlan (ukrán), 2. Zagunis (amerikai), 3. Kim (koreai), …40. Márton Anna, …62. Benkó Réka, …102. Varga Dóra, …110. Várhelyi Anna.

Az egyéni verseny időpontja: augusztus 6., 9.00 (selejtezők).
Döntő: augusztus 9., 14.40 (64-es tábla).

FÉRFI TŐR

Férfi tőrben a két olasz klasszis, Baldini és Cassara két-két Világkupa-versenyt nyert idén, az orosz Cseremisinov egyet. A négyszeres világbajnok német Joppich diadalmaskodott az Eb-n, míg a két fiatal amerikai, Massialas és Imboden, illetve a brit Davis már bizonyította, hogy a felnőtt mezőnyben is képes a jó eredmény elérésére. A londoni olimpia két döntőse, a győztes kínai Lej Seng és az ezüstérmes egyiptomi Abduelkasszem egyetlen európai Vk-versenyen sem indult. Az egyiptomi ötödik lett az Afrika-bajnokságon, míg az olimpiai bajnok még a sanghaji Ázsia-bajnokságon sem lépett pástra, Szöulban és Tokióban indult, de gyorsan kiesett. Nemhogy a formájuk kérdéses, de azt sem lehet tudni, pástra lépnek-e Budapesten.

Ami a magyarokat illeti, idén legjobb esetben is a 32-es mezőny jelentette a végállomást, és mivel négy indulónk közül senki nincs az első száz között a világranglistán, az augusztus hatodiki selejtezőnap is fontos lesz. Szlovenszky István vezetőedző is egyetért azzal, hogy a 32 közé jutás egyéniben már feltétlenül sikernek számítana. „Erre elsősorban Szabados Gábor és Gátai Róbert lehet képes, de ha jó napot fog ki, akkor Szabados Kristóf és Széki Bence is odaérhet. Sok függ majd a forma mellett a sorsolástól is. Szerintem az olaszok a favoritok, Baldini és Cassara nagyon erős. Joppich az Eb-n bejelentkezett az ötödik világbajnoki aranyáért, és odaérhet a dobogóra egy tengerentúli vívó is.”

Az egyéni világranglista állása: 1. Baldini (olasz), 2. Cassara (olasz), 3. Cseremisinov (orosz), …128. Szabados Gábor, …146. Szabados Kristóf, …187. Gátai Róbert, …233. Széki Bence.

Az egyéni verseny időpontja: augusztus 6., 17.00 (selejtezők),
Döntő: augusztus 9., 9.00 (64-es tábla).

FÉRFI PÁRBAJTŐR

A férfi párbajtőr nem a tinédzserek sportja: meglepetést jelentene, ha 25 éven aluli győztest avatnának, de két kivétellel valamennyi esélyes 30 felett jár, így két magyar kiválóságunk is.

A világranglista első helyén a venezuelai Limardo áll, aki Londonban hazája első vívó olimpiai aranyérmét nyerte hatalmas meglepetésre. A 28 éves sportoló az ötkarikás játékokig nem nyert világversenyt, a szezonban is csak egy Vk-n tudott győzni, igaz, a legutóbbin, Buenos Airesben. Az igazi favorit talán a 26 esztendős svájci Heinzer, aki még egyszer sem jutott nyolc közé felnőtt világbajnokságon, ugyanakkor idén egyéniben és csapatban egyaránt uralja a mezőnyt: háromszor is nyert Vk-állomáson.

A 34 éves, szintén venezuelai Fernandez a harmadik az összesítésben. Érme még nincs világbajnokságról, idén nem nyert Vk-versenyt, viszont rendre dobogós. Egy évvel idősebb nála a német Fiedler, aki nem jeleskedett idén, aztán fölényesen nyerte meg Zágrábban az Európa-bajnokságot. A 30 fölötti esélyesek közé tartozik az észt Novoszjolov is, aki a klasszikus szovjet iskola követője, szépen és eredményesen vív, egyéni világbajnok volt 2010-ben, és nem lenne nagy szenzáció, ha ismét a dobogó tetejére állna.

Nézzük a magyarokat! A 36 éves Boczkó Gábor idén ismét remek formában versenyez, első és harmadik helye is van Vk-versenyekről. A Honvéd klasszisa bárkit képes legyőzni, ha jó napja van. Egyénisége a páston és azon kívül egyaránt meghatározó, megannyi Európa-bajnoki siker után hazai világbajnokságon alkothat maradandót. A 28 éves Rédli András is nagyszerű szezont tudhat maga mögött Vk-dobogóval, Eb-negyeddöntővel, a korelnök, a 39 éves Imre Géza pedig azzal okozott meglepetést, hogy eddig nem jutott idén a legjobb nyolc közé – most megteheti, tudása és tapasztalata megvan hozzá és formája is felfelé ível.

Udvarhelyi Gábor vezetőedző ezúttal sem rugaszkodik el az esélylatolgatás során. “Elégedett lennék egy döntős helyezéssel, aztán ha jobban sikerül a világbajnokság, akkor sem leszek elkeseredve. Párbajtőrben igazi mamutmezőny indul, közel 200 vívó, és bármi megtörténhet, akár annak ellenkezője is. Bocek természetesen esélyes a nyolc közé jutásra, Rédli András éppen az Eb-n bizonyította, hogy képes erre, sőt, egyetlen tusra volt az éremtől. Imre Géza pedig semmivel sem rosszabb vívó náluk. És ne feledkezzünk meg Szényi Péterről sem, aki ha jó napot fog ki, bárkit legyőzhet. A dobogóra Limardót, Heinzert és Fiedlert várom, akkor lennék boldog, ha a fennmaradó helyen magyar szerepelne.”

Az egyéni világranglista állása: 1. Limardo (venezuelai), 2. Heinzer (svájci), 3. Fernandez (venezuelai), …7. Boczkó Gábor, …25. Rédli András, …32. Imre Géza, …58. Szényi Péter.
Az egyéni verseny időpontja: augusztus 6., 11.30 (selejtezők).
Döntő: augusztus 8., 13.40 (64-es tábla).