Magyar éremeső az öttusa Eb-n - hétvégi összefoglaló

2018. 07. 23.

Négy érem a székesfehérvári öttusa Eb-ről, menetelés a vívó vb-n és a vízilabda Eb-n, műúszó nagyüzem a Duna Arénában. Hétvégi összefoglalónk következik az olimpiai sportok világából...

Öttusa. Aranyérmet nyert a Kovács Sarolta, Alekszejev Tamara, Földházi Zsófia összeállítású magyar női csapat a székesfehérvári Nu Skin Öttusa Európa-bajnokság hagyományos versenyében, melyben Kovács egyéniben harmadik lett. Alekszejev a 4., Földházi a 9., a döntő negyedik magyar résztvevője, Réti Kamilla a 14. helyen végzett. Győzött a francia Marie Oteiza, míg a második helyen a brit Kate French ért célba. Csapatban a magyarok mögött az írek érdemelték ki az ezüst-, a franciák pedig a bronzérmet. Ezüstérmet nyert Marosi Ádám a székesfehérvári öttusa Európa-bajnokság vasárnapi hagyományos versenyében, melyben Demeter Bencével és Regős Gergellyel együtt csapatban is második lett. Demeter 5., Regős 27. helyen végzett; a mezőny 35 fős volt. A csapatversenyt Franciaország nyerte, a férfi egyénit a francia Valentin Prades. Hétfőn a vegyesváltóval ér véget a hazai rendezésű Európa-bajnokság.

Vívás. Vasárnap a női párbajtőrözők és a férfi kardozók egyéni versenyének 64-es tábláján zajlottak a küzdelmek, ahova a három kiemelt magyar selejtező nélkül került fel. A Rio de Janeiróban olimpiai bajnok Szász-Kovács svéd és francia ellenfelét biztosan győzte le, a román Maria Udreánál egy tussal bizonyult jobbnak, majd a negyeddöntőben ugyancsak eggyel kikapott a svájci Laura Staehlitől. A kardban címvédő Szatmári kazah, japán és olasz vívón keresztül jutott el a legjobb nyolcig, ahol az orosz Kamil Ibragimov állított meg. A Londonban és Rióban is olimpiai aranyérmes Szilágyi török, román és francia kardozót vert meg az első három fordulóban, az amerikai Eli Dershwitztől viszont vereséget szenvedett.

Vízilabda. A magyar férfi vízilabda-válogatott bejutott a negyeddöntőbe a barcelonai Európa-bajnokságon: Märcz Tamás együttese vasárnap a nyolc közé jutásért rendezett mérkőzésen 12-9-re legyőzte a holland csapatot. A magyarok legeredményesebb játékosa Vámos Márton volt négy góllal. A válogatott kedden 17 órakor a címvédő és olimpiai bajnok szerb csapattal játszik. Az oroszok legyőzésével a házigazda spanyol válogatott nyerte a B csoportot, így a címvédő magyar csapat másodikként jutott a negyeddöntőbe a Barcelonában zajló vízilabda Európa-bajnokság női tornáján. Bíró Attila együttese a nyolc között hétfőn az olaszokkal játszik. A női negyeddöntőt hétfőn 18.30 órától rendezik. A párharc győztese a holland-német mérkőzés továbbjutójával találkozik a négy között.

Sportlövészet. Vasárnap zárult a sportlövők harmadik, egyben utolsó válogatóversenye, mely után kedden dönt az elnökség a szeptemberi, olimpiai kvalifikációs csangvoni világbajnokságon szereplő magyar csapat összetételéről. A Fehér úti lőtéren rendezett viadalon a világkupadöntő-győztes puskás, a vb-n többek között mindkét olimpiai számban, légpuskában és a kisöbű szabadpuska összetettben is biztosan induló Péni István nem vett részt, ám távollétében is születtek kiemelkedő eredmények. A férfiak puskások összetett versenyében az ifjúsági olimpiára kijutott Pekler Zalán kiemelkedő, 1175 körös eredménnyel végzett az alapverseny élén, míg női sportpisztolyban a szám vb-bronzérmese, Tobai-Sike Renáta 584 körrel zárt az alap első helyén, ami azért volt fontos, mert a válogatásnál az alapversenyekben elért eredményeket veszik számításba.

Műúszás. A magyar szabadkombinációs csapat tizedik helyen végzett a budapesti junior műúszó-világbajnokság vasárnapi zárónapján, melynek két számában ezúttal is orosz siker született. Az Apáthy Anna, Gács Boglárka, Hungler Szabina, Kassai Kamilla, Szabó Anna, Dávid Janka, Gerstenkorn Mira, Kassai Dóra, Péntek Lili, Szabó Veronka összeállítású együttes tizedikként biztosította helyét a 12-es fináléban, ami sportág történeti siker, mivel a korosztályos vb-k történetében ilyen még nem fordult elő. A fináléban aztán meg is tartotta pozícióját a horvátokat és a szlovákokat megelőzve. A vb-n 39 ország 296 versenyzője vett részt. Az esemény két legeredményesebb versenyzője az orosz Kszenia Ladnaja és Jelizaveta Minyajeva lett négy-négy aranyával; magyar érem nem született.

Atlétika. Baji Balázs hetedik helyen végzett 110 méteres gátfutásban az atlétikai Gyémánt Liga londoni versenyének második napján, vasárnap. A világbajnoki bronzérmes magyar versenyző 13.42 másodperccel ért célba.

Kerékpár. A pekingi olimpikon országúti kerékpáros Kusztor Péter nyerte a Nemzetközi Kerékpáros-szövetség versenynaptárában is szereplő hazai rendezésű viadalt, a Visegrád 4 Special Series kerékpárversenyt. Az UCI 1.2-es kategóriájú versenyen Debrecen és Ibrány között 157,6 kilométer várt a mezőnyre. Az első tízben más magyar versenyző nem szerepelt. Kusztor a teljesítményével 40 Europe Tour pontot gyűjtött.

Evezés. Coimbrában, az Európai Egyetemi Játékokon az olimpikon Juhász Adrián és Simon Béla (Universiade-győztes és világbajnok páros, a Széchenyi István Egyetem hallgatói) férfi kettesben az első helyen végeztek, a dobogó harmadik fokára szintén a Széchenyi István Egyetem hallgatói, az Ocsenász Gergő, Sőnfeld Álmos páros állhatott fel. A Krémer Eszter, Polivka Dóra (BME) női kettes megnyerte a döntőt. A Szabó Bence, Szigeti Roland, Szlovák Rajmund, Fiala Balázs (Széchenyi István Egyetem) alkotta férfi könnyűsúlyú négypárevezős csapat 2. lett az Oxfordi Egyetem mögött. Gagyi Barbara (Széchenyi István Egyetem) női egyesben, Kiffer Dorina (BCE) könnyűsúlyú egypárevezős és Papp Gergely Márton (BME) egypárevezős a bronzérmet szerezte meg.

Torna. Eb-csapatot hirdettek a férfiaknál, valamint megvan az ifikeret is. A Glasgow-ban megrendezendő Európa-bajnokságon a férfiak mezőnyében Vecsernyés Dávid, Babos Ádám, Boncsér Krisztián, Ryan Sheppard és Kiss Balázs indul, míg az ifiknél Mészáros Krisztofer, Balázs Krisztián, Molnár Botond, Vízlendvai Máté és Tomcsányi Benedek utazik. A kerethirdetést egy nemzetközi csapatverseny előzte meg, amelyet Tatán rendeztek meg. Itt a felnőtteknél a magyar csapat a második helyen végzett, mindössze 0.75 század ponttal a románok mögött, megelőzve a lengyeleket. A fiatalok megnyerték a csapatversenyt, 8 ponttal megelőzve a második helyen záró románokat.

(MOB-összeállítás, fotó: MTI/Kovács Tamás)