Kettő helyett négy év jár majd a doppingolásért (VIDEÓVAL)

Kettő helyett négy év jár majd a doppingolásért (VIDEÓVAL)

2013. 10. 16.
Megosztás

"A doppingellenes munka aktualitásai 2013” - cimmel tartott sajtótájékoztatót a nemzeti doppingellenes szervezet feladatait ellátó Magyar Antidopping Csoport ügyvezető igazgatója Dr. Tiszeker Ágnes a Magyar Sport Házában.

A téma: a doppingellenes küzdelem aktualitásai 2013-ban; felkészülés a 2014. évi Téli Olimpiai Játékokra (Szocsi) és az Ifjúsági Olimpiára (Nanking); beszámoló az idei mintavételekről, és az egyéb doppingellenes állami feladatok végrehajtásáról; tájékoztató a jövő doppingellenes feladatairól, különös tekintettel a WADA novemberi Világtalálkozóján elfogadásra kerülő új WADA Kódexre.

A Magyar Antidopping Csoport Kft. 2007. március 20-án jött létre, hogy munkájával bekapcsolódjon a magyar doppingellenes tevékenységbe.

A MACS doppingellenes tevékenysége több szintű, egyik része maga a doppingellenőrzés, másik része a felvilágosító és nevelő tevékenység, a tájékoztatás, illetve a képviselet.

Doppingellenőrzés

A Magyar Antidopping Csoport állami megrendelésre az idén 900 mintavételezést végzett, a minták elemzése Ausztriában a WADA által akkreditált seibersdorfi laboratóriumban zajlik.
A 2013-as ellenőrzések elsődleges célcsoportja az utánpótlás versenyzők, valamin t a februári, szocsi téli olimpiára készülő magyar sportolók köre.
A jelenleg 61 fős bő keret minden tagjának először idén, másodszor pedig a kiutazás előtt mintát kell szolgáltatnia a MACS ellenőreinek.
A doppingkontroll a Magyar Olimpiai Bizottság - az illetékes tárcának, az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért és ifjúságért felelős államtitkársága által jóváhagyott - javaslata alapján úgy megy végbe, hogy a vizsgálatot egybekötik helyszíni drogteszttel.

A szocsi ötkarikás játékok várható magyar indulóin kívül átfogó kontrollra számíthatnak a 2014-es nankingi ifjúsági olimpiára készülő sportolók és a MACS figyelme kiterjedt a már lezajlott ifjúsági olimpiai fesztiválok, s az ez évi világjátékok magyar résztvevőire is.

2013-ban négy kiemelt esemény összes induló sportolóitól vettek mintavételt.

- Ausztrál Ifjúsági Olimpiai Fesztivál (AYOF) - 24 mintavétel - 24 sportoló
- Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál (EYOF) - 100 mintavétel - 77 sportoló
- Világjátékok, Cali : - 58 mintavétel - 58 sportoló
- Közdő sportok Világjátéka: - 21 mintavétel - 21 sportoló

Ami a 2013-as pozitív magyar eseteket illeti, az erőemelők, a triatlonosok, az ökölvívók és a kajak-kenusok egy-egy sportolója bukott le tiltott szerrel, s kapott különböző mértékű eltiltást, míg egy szumós doppingügye folyamatban van.

A szakember emlékeztetett arra is, hogy a doppinggal szembeni keményebb fellépés részeként a július első napján hatályba lépett új magyar büntető törvénykönyvben ( 185§) már helyet kapott a teljesítményfokozó szerrel visszaélés tényállása is.
"A jogalkotás elsősorban azokat akarja büntetni, akik dílerkednek, akik behozzák és üzletelnek a súlyosan egészségkárosító szerekkel" - mondta a MACS első embere.

Felvilágosítás

A doppingellenes felvilágosító program rendkívül hasznos és szükséges, és a sportolók és sportszakemberek részéről kifejezetten nagy az igény is rá.
A MACS az idei évben több hazai rendezésű esemény alkalmával települt ki a rendezvények helyszínére, ahol doppingellenes felvilágosító előadások, interaktív beszélgetések zajlottak,

Ilyen esemény volt az Erőemelő és Fekvenyomó Magyar Bajnokság (Vésztő), a Sárkányhajó világbajnokság (Szeged), a MOL vívó világbajnokság (Budapest) és a Kosárlabdázás napja, OTP Junior Streetball Classic (Budapest)

Képviselet

A hazai rendezésű világesemények mindegyikén jelen volt a MACS, az adott esemény nemzetközi szövetségének megbízásából végezte a sportolók doppingszűrését.
Többek között a Sárkányhajó vb-n, a vívó vb-n, a birkózó vb-n és az U19-es férfi kézilabda vb-n dolgoztak a MACS munkatársai.
A szakértelem és a korrekt munka eredményeként a Nemzetközi Birkózó Szövetség és a Nemzetközi Kézilabda Szövetség további megbízásokkal látta el a MACS-ot, már nem hazai területen. A MACS munkatársai léptek először a Koreai NDK területére doppingellenőrzés céljából.

2013 fontos eseménye lesz W ADA Világkongresszus, Johannesburgban november 12-15 között.
A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) kódrevíziós eljárása végső szakaszához érkezett, amely eredményeként a WADA Alapító Közgyűlése (Foundation Board) Johannesburgban a IV, Doppingellenes Világkongresszusán fogadja el új Nemzetközi Doppingellenes Szabályzatot, mely 2015, január l-én lép hatályba.
Tiszeker Ágnes, a nemzeti doppingellenes szervezet feladatait ellátó Magyar Antidopping Csoport vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a változás nyomán akár egyetlen botlás is a sportpályafutása végét jelentheti valakinek, mivel az első alkalommal vétséget elkövető sportoló kettő helyett négyéves eltíltást kap.
A WADA Világkongresszus. kiemelt nemzetközi sportszakmai és sportdiplomáciai jelentőséggel bír, amelyen a MACS is részt vesz.