A Savaria Kupán készül a női röplabda-válogatott az Európa-bajnokságra

2019. 08. 12.

A női röplabda-válogatott egy-egy győzelemmel és vereséggel kezdte az ötcsapatos Savaria Kupa küzdelmeit. Hosszú Katinka a kínai Csinanban győzelmek sorozatával folytatta a világkupa-sorozatot. Nem sikerült kvótaszerző helyen végeznie a Gyapjas testvéreknek a 470-es világbajnokságon. Az U17-es női kézilabda-válogatott veretlenül végzett az Európa-bajnokság élén. A magyar atlétika-válogatott kiesett a csapat Európa-bajnokság 1. csoportjából.

Röplabda. A négy nemzet négy városában rendezendő Európa-bajnokságra (Budapest, Lódz, Pozsony, Ankara) készülő női röplabda-válogatott a szombathelyi Savaria Kupával készül a kontinentális megmérettetésre. A tornán a magyarokon kívül további négy Eb-résztvevő válogatott indult.

Szombaton a mieink már 2:0-ra vezettek az Európa-bajnokságra szintén kvalifikált görögök ellen, de végül a döntő játszmában kellett kicsikarniuk a győzelmet. Vasárnap már nem ment ilyen jól a lányoknak, sima mérkőzésen 3:0-ás vereséget szenvedtek Franciaországtól. A folytatásban kedden a spanyolok, szerdán a szlovénok ellen lehet javítani.

Az Európa-bajnokság augusztus 23-án kezdődik. A magyar válogatott a C csoportba kapott besorolást. A mérkőzéseket a Papp László Budapest Sportarénában rendezik.

09.01. 20:30 Nyolcaddöntő (C1-A4)

Úszás. A magyar válogatott több tagja a kínai Csinanban folytatta világkupa szereplését.
A nyitónapon Hosszú Katinka 200 méter pillangón 2:07.26 perces eredménnyel diadalmaskodott, mögötte a második helyen Jakabos ért célba 2:07.75 perccel. A férfiaknál Szabó Szebasztián 100 m pillangón 51.45 másodperccel bizonyult a legjobbnak, míg 50 m gyorson 22.37 mp-cel a negyedikként zárt.

A szombati folytatásban 400 vegyesen a háromszoros olimpiai bajnok Hosszú nagy fölénnyel, 4:36.99 perces időt úszva végzett az élen. Ez az eredmény 6.6 másodperccel gyengébb, mint a kvangdzsui világbajnokság döntőjében aranyérmet érő ideje (4:30.39), és 4.6 tizeddel a tokiói világkupacsúcsánál, de még így is több, mint nyolc másodpercet vert a második helyen célba érő Jakabos Zsuzsannára (4:45.28), aki nem sokkal később 200 gyorson bronzérmet szerzett. Hosszú 100 háton is aranyérmet nyert, 11 századdal verte meg az ausztrál Emily Seebohmot. A magyar versenyző – aki ettől a számtól Kvangdzsuban visszalépett – 59.65-ös ideje a világbajnoki döntőben hetedik helyet ért volna.

A befejező napon Hosszú a rövidebb vegyes számban, 200 méteren 2:09.41 másodperccel, jelentős előnnyel verte a mezőnyt, másodikként ezúttal is Jakabos Zsuzsanna ért célba. Utóbbi még egy döntőben volt érdekelt: 100 méter pillangón harmadikként (58.39 mp) végzett.
A férfiaknál Szabó Szebasztián remekelt: az 50 méteres pillangóúszás fináléjában 22.93 másodperces teljesítménnyel győzött. Ideje alig három századmásodperccel maradt el az országos csúcsától, amellyel a júliusi, kvangdzsui világbajnokságon ötödik lett a szám döntőjében.

A dél-koreai vb után az úszók a vk-sorozat három részből álló ázsiai állomásán vesznek részt: Tokióban augusztus 4-én, vasárnap fejeződött be a viadal, míg a mostani, kínai etapot követően Szingapúrba utaznak a versenyzők, ahol csütörtöktől szombatig vetélkednek. A világkupa második szakasza október 4. és 6. között a budapesti Duna Arénában indul, öt nappal később pedig Berlinben folytatódik. A harmadik részben Kazany (november 1-3.) és Doha (november 7-9.) látja vendégül az úszókat.

Vitorlázás. A japán Enosimában, az olimpiai pályán pénteken befejeződött 470-es hajóosztály világbajnokságán a Gyapjas Zsombor, Gyapjas Balázs testvérpár a 21. helyen végzett. Hat olyan ország hajója is eléjük került, amely még nem rendelkezett tokiói indulási joggal. Az olimpiai kvalifikációs vb-n négy tokiói hely talált gazdára.

A tavaly junior-vb-bronzérmes Gyapjasék remekül kezdték a vb-t, futamot is nyertek, és az első nap után a második helyen álltak összetettben. Innentől azonban folyamatosan hátrébb csúsztak. Szerdán még kvótás helyen álltak, ám a befejezés nem sikerült nekik: csütörtökön a 18., a 23. és a 25. helyen értek célba. A görög, az orosz, és a török egység mellett egy kínai, egy német, és egy svájci páros is megelőzte őket a kvótáért folyó harcban.

A 2018. évi vb-n nyolc nemzet párosa jutott kvótához, Gyapjasék akkor a 16. helyen végeztek, a nemzetek közötti sorrendben a tizenegyedikek voltak. Gyapjaséknak még egy lehetőségük maradt a tokiói részvétel kivívására, a jövő évi genovai világkupa, azon azonban csak egy kvótát lehet szerezni. Tokióban a férfi 470-eseknél 19 vitorlás indulhat.

A vitorlázóknál már tokiói kvótás finn dingiben a világbajnok Berecz Zsombor, Laser Standardban Vadnai Benjamin, Laser Radialban pedig Érdi Mária.

Kézilabda. A magyar U17-es leány kézilabda-válogatott 28–24-re legyőzte Svédországot a celjei Európa-bajnokság döntőjében, ezzel az U19-es korosztályhoz hasonlóan hibátlan mérleggel lett aranyérmes.
A torna All Star-csapatában Kürthi Laura lett a jobbszélső, míg a legértékesebb játékosnak járó díjat (MVP) Kajdon Blanka érdemelte ki.

Az U17-es válogatott az U19-esekhez hasonlóan hibátlan mérleggel lett Eb-győztes, eddig 2015-ben a dánok tudták még egyazon évben megnyerni mindkét korosztály kontinenstornáját. Ha hozzávesszük, hogy tavaly az U20-as vb-n is az élen zártunk, elmondható, hogy több ígéretes korosztály követi egymást női kézilabdában.

A magyar válogatott tagjai:
Kapusok: NÉMETH Kata (Dunaújvárosi KKA), BUKOVSZKY Anna (GVM Europe-Vác), KUBINA Molli (NEKA), ZSIGMOND Panna (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Jobbszélső: RITTLINGER Lotti (Mohácsi TE)
Jobbátlövők: KÜRTHI Laura (Győri Audi ETO), HORVÁTH Nikolett (NEKA)
Irányítók: KAJDON Blanka (NEKA), WOTH Viktória (NEKA), FARKAS Johanna (Győri Audi ETO)
Beállók: FARAGÓ Luca (NEKA), BÁNHIDI Barbara (NEKA)
Balátlövők: JUHÁSZ Gréta (NEKA), KORONCZAI Petra (Dunaújvárosi KKA), NAGY Laura (NEKA)
Balszélsők: VÁMOS Mira (NEKA), MÉRAI Maja (NEKA)
Szövetségi edző: ifj. KISS Szilárd
Edző: PAPP György

Atlétika. Kilencedik helyen végzett a magyar válogatott a norvégiai Sandnesben rendezett atlétikai csapat Európa-bajnokság második vonalának számító 1. osztály küzdelmeiben, így kiesett.

Az már a háromnapos viadal előtt is egyértelmű volt, hogy a bennmaradáshoz bravúrra van szükség, mivel az Eb átalakítása miatt a 11-ből mindössze Portugália jutott fel és öt csapat búcsúzott, hogy a következő Eb-től már – a Szuper Ligához hasonlóan – az 1. osztályban is csak nyolc csapat szerepelhessen.

A vasárnapi zárás előtt a magyarok 108 ponttal a mezőny hátsó részében álltak, s ugyan az utolsó napon a csapat több tagja is jó eredményt ért el, végül 223 ponttal a kilencedik helyen zárt a küldöttség, amellyel a szlovák és a litván gárdát sikerült megelőzni.

A versenyen három számban született magyar győzelem, a vasárnap 800 m-en győztes Vindics Balázs mellett Halász Bence férfi kalapácsvetésben, Wagner-Gyürkés Viktória 3000 méter akadályfutásban végzett az élen, ezzel fejenként 11 pontot gyűjtve a csapatnak. A 110 gátas Szűcs Valdó (13.92 másodperc) és a 100 gátas Kozák Luca (13.20 másodperc) is harmadik lett (9-9 pont), ahogy a súlylökés olimpiai bronzérmese, Márton Anita (17.66 méter) és a gerelyhajító Rivasz-Tóth Norbert (77.04 méter) is, míg a világbajnoki szintes Nguyen Anasztázia (6.38 méter) a negyedik helyen zárt távolugrásban (8 pont).

Öttusa. Két nap, két olimpiai kvóta volt a magyar csapat mérlege a bath-i öttusa Eb-n. A férfiak mezőnyében Demeter Bence, a nőknél Kovács Sarolta végzett tokiói indulást érő helyen.

(MOB összeállítás; Fotók: hunvolley.hu, nso.hu, hunsail.hu, keziszovetseg.hu, masz.hu)