Az Európai Bizottság konferenciáján a NOB első embere a sport jelentőségét hangsúlyozta

Az Európai Bizottság konferenciáján a NOB első embere a sport jelentőségét hangsúlyozta

2020. 11. 24.
Megosztás

A sport kiemelkedően fontos szerepet játszhat abban, hogy a világ talpra álljon a jelenlegi pandémia után – hívta fel a figyelmet Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke az Európai Bizottság „A sportszektor fellendülése a koronavírus után: az út előre” elnevezésű magas szintű egyeztetésén.

A jelenleg a 2021-es ötkarikás játékok előkészületeiről Tokióban tárgyaló Thomas Bach videón keresztül megtartott nyitóbeszédében kiemelte, a pandémiát követően a sport számos módon segítheti a társadalmat, ezzel együtt kérte a világ kormányait, hogy építsék be a sportot a világjárvány utáni rehabilitációs terveikbe.

„Elvitathatatlan, hogy a sport egészségügyi, szociális és gazdasági hozzájárulása meghatározó tényező a járvánnyal és a válsággal való megküzdésben. A pandémia okozta válság már most alapjaiban változtatja meg a világot. Ha pedig egyszer túl leszünk az egészségügyi krízisen, még mindig szembe kell majd néznünk a hosszú távú társadalmi, gazdasági és politikai következményekkel. Ennek az új világnak szüksége van a sportra és a benne rejlő értékekre. Ezért a NOB teljes mértékben elkötelezett a sport értékeinek széles körben való terjesztése mellett” – mondta a nemzetközi ötkarikás szervezet vezetője.

Nyitóbeszédében Mariya Gabriel, az Európai Bizottság Innovációért, Kutatásért, Kulturáért, Oktatásért és Ifjúságért felelős biztosa arról beszélt, milyen szerepe lehet a sportnak a gazdasági fejlődés és a társadalmi befogadás tekintetében, majd Thomas Bach is hangsúlyozta a sport lehetséges pozitív hatásait ezeken a klucsfontosságú területeken.

„A közösségek összetartó erejeként a sport különös társadalmi jelentőséggel bír. A sport segíti a befogadó társadalmakat, hiszen a sport az egyetlen olyan tevékenység, amely szociális, politikai, vallási vagy éppen kulturális hovatartozástól függetlenül egyesíti az embereket. Ez az elfogadás még fontosabb az egyébként mélyen megosztott közösségekben.”

„A sportnak hatalmas gazdasági szerepe is van. Munkahelyeket hoz létre, serkenti az üzleti aktivitást. Egy kapcsolódó kutatás például rámutatott, hogy a sport több mint 2%-ot tesz hozzá az európai GDP-hez; ez olyan mértékű hozzájárulás, amely sok más, hagyományos gazdasági terület felé emeli a sportot.”

A német sportdiplomata ugyancsak kiemelte, mennyit segít a testmozgás a fizikai és mentális épség megőrzésében, valamint a fertőző és a nem fertőző betegségek legyőzésében.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke megemlítette, hogy a sport számos módon támogathatja az Európai Bizottságot célkizűzései elérésében, hozzátéve, hogy a közösségi testmozgás milyen fontos lehet ebből a szempontból.

Felismerve ezeket az előnyöket, az ENSZ 118 tagállama arra kérte a világ minden államát, hogy foglalják bele a sportot és a tesmozgást a világjárványból való helyreálláshoz kapcsolódó terveikbe. A felhívást az Európai Unió 27 tagállamának sportminisztere is megismételte. Thomas Bach mindenkit arra ösztönzött, hogy kövessék ezeket az elképzeléseket, mindemellett hangsúlyozta, hogy a sport és az olimpia újfent összehozhatja és szolidaritásban eggyé kovácsolhatja a nemzeteket a koronavírus elszigeteltsége és széttagoltsága után.

„Minden egyes nap tanulunk. Ugyanakkor nagyon remélem, hogy a válság első leckéjét már megtanultuk. Ez pedig a következő: szolidaritásra van szükségünk. Szolidaritásra a társadalmakon belül és azok között. Szolidaritásra az ötkarikás játékok szívében, amely sokszínűségében egyesíti a világot. Ezekben az ínséges időkben minden eddiginél jobban szükségünk van az olimpiai értékekre.”

A NOB első embere emlékeztetett, a szolidaritás az Európai Sportmodell (European Sport Model) alapja, éppen ezért ezeket az értékeket, valamint az erős szolidaritást támogató mechanizmusokat erősíteni kell.

Mindezt elmondta Mariya Gabriel is, aki hozzátette, hogy az Európai Bizottság sportot illető prioritásai ugyancsak ezen modell megerősítését célozzák majd, miután a koronavírus utáni világban minden eddiginél nagyobb szülség lesz a sportra és a benne rejlő értékekre.

Beszédének zárásaként a NOB elnöke előretekintett a tokió nyári játékokra. „Teljes fordulatszámon dolgozunk japán partnereinkkel és barátainkkal, hogy az elhalasztott tokiói olimpia a szolidaritás nagyszerű megnyilvánulása legyen” – mondta. „A japán kormánnyal, a szervezőbizottsággal és sok más érintettel együtt arra készülünk, hogy mind a 206 nemzeti olimpiai bizottság biztonságos körülmények között találkozhasson jövőre Tokióban, hogy ezzel is a remény és az emberi rugalmasság példáját adjuk. Ezzel az olimpiai láng lehet a fény az alagút végén.”

Szintén részt vett a megbeszélésen Marisol Casado NOB-tag, aki szót ejtett a Nemzetközi Olimpiai Bizottság az olimpiai mozgalom válság sújtotta szervezeteinek, nemzetközi szövetségeinek és sportolóinak nyújtott közvetlen támogatásáról. „Az olimpiai mozgalom vezetőjeként a NOB kiemelten fontos szerepet vállalt minden érintett támogatásában, egészen a járványhelyzet kitörése óta” – fogalmazott Casado.

„A NOB közel 45,5 milliárd forintos segélyen keresztül aktívan támogatta a nemzeti olimpiai bizottságokat és a nemzetközi szövetségeket, hogy így minden szinten folytatni tudják sporttevékenységüket, illetve, hogy továbbra is segíthessék sportolóikat, edzőiket és a sportolói közösség minden tagját. Eddig, az igényeknek megfelelően az érintettek 30,3 milliárd forintot kaptak. A NOB úgyszintén támogatja 185 nemzeti olimpiai bizottság 1 600 sportolóját, illetve egy összesen több mint 4,5 milliárd forint értékű ösztöndíjprogram keretein belül a NOB menekültekből álló olimpiai csapatát, hogy folytathassák felkészülésüket az elhalasztott tokiói olimpiára.”

(olympc.org, fotó: Greg Martin/NOB)