Az ezerarcú atléta

Az ezerarcú atléta

2020. 09. 14.
Megosztás

Szeptember 14-én ünnepli 75. születésnapját Kovács Annamária, az 1968-as mexikói nyári játékok ötpróbázó bronzérmese, 1967 legjobb honi női sportolója, a sportok királynőjének 14-szeres magyar bajnoka. Isten éltesse!

Amikor Szepesi György, a legendás sportriporter megkérdezte tőle, hogy mi volt a célja 18 évesen, azt felelte, hogy az érettségi vizsga letétele. Hát 22 esztendősen? A kvalifikáció a mexikói olimpiára.

Az 1945. szeptember 14-én Budapesten született „Marica” ilyen ember. Céltudatos, sokrétű, na meg persze roppant tehetséges.

Mert bár Kovács Annamária – azaz Tóth Gyuláné – már 1963-ban, az oly fontos vizsga idején is türelmetlenül ott toporgott a sportok királynőjének ajtaja előtt, tudta, akkor a tanulásé az elsőbbség. A középiskolai tanulmányok sikeres lezárása után a BHSE sportolója aztán végre átlépte azt a bizonyos küszöböt, hova tovább, ajtóstul rontott az atlétika képzeletbeli házába.

Ha sokszínű atlétád van, indítsd el ötpróbában, járt szájról szájra a mondás a szakemberek között. Kovács Annamária első jelentősebb sikerét pedig éppen komplexitásának köszönhette. 1964-ben kedvenc számában, az atlétika egyik összetett versenyében, ötpróbában bizonyult Magyarország legjobbjának. Nem kérdés, hogy a síkfutást, a gátfutást, a súlylökést, a magas- és távolugrást magában foglaló, az ókori ötkarikás játékokon rendkívül népszerű, azóta némileg átalakult sportág modern változatának hazai zászlóvivője volt. Az 1960-as években még négyszer lett a kiemelkedő erőnlétet igénylő ötpóba magyar bajnoka, sőt a nemzetközi porondra lépve az 1965-ös budapesti Universiadén ezüstérmet szerzett. Állt az ötpróbázók világranglistájának élén is, 1967-ben pedig az év női sportolója lett Magyarországon.

„Marica” sokoldalúságát jól jelzi, hogy nem csupán ötpróbában, hanem 100 és 200 méteres síkfutásban, 80 méteres gátfutásban, távolugrásban, sőt 4X100 és 4X200 méteres váltó tagjaként is magyar bajnokságot nyert. Mégis, karrierje legnagyobb sikerét a szívéhez legközelebb álló ötpróbában érte el.

Pályafutásának fénypontjára, az 1968-as mexikóvárosi olimpiára csúcsformában, a különböző atlétikai számok 11-szeres magyar bajnokaként érkezett. A várva várt eredmény pedig nem is maradt el, hiszen a mexikói Nemzeti Stadionban rendezett női ötpróbában a nyugat-német Ingrid Mickler-Becker, valamint az osztrák Liese Sykora-Prokop mögött végezve, 4959 ponttal bronzérmet szerzett. Kovács Annamária így az újkori olimpián 1964-ben bemutatkozó sportág egyetlen magyar dobogósa lett, amivel hozzájárult atlétáink kiváló mexikói eredményeihez, akik 2 aranyat, 1 ezüstöt és 4 bronzot gyűjtöttek be az olimpián. Kovács a végül kilencedik helyen záró 4X100 méteres váltó tagjaként is rajthoz állt Mexikóban.

A közép-amerikai nyári játékok után Kovács még háromszor lett magyar bajnok. 1969-ben ötpróbában, 1974-ben pedig 4X100 és 4X200 méteres síkfutásban.

Tóth Gyuláné Kovács Annamária szeptember 14-én ünnepli 75. születésnapját. Jó egészséget kívánunk!

(MOB-összeállítás; képek: MTI)